Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната, каза общинският съветник от ИТН

Пламен Данаилов: Не е невъзможно, но ще е много напрегнато да приемем еврото на 1 януари 2026 г.

| Интервю
Пламен Данаилов
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната.

Това заяви пред БНР финансистът Пламен Данаилов, който е общински съветник от ИТН в София, след като вчера стана ясно, че до края на февруари страната ни ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади.

Не депутатите бавят, а Министерският съвет все още не е готов с бюджета, подчерта той и поясни, че това е единственият закон, който може да бъде внесен само от Министерски съвет и не може да се използва "бърза писта".

"Тази седмица се очаква да бъдат готови всички параметри по проектопредложението на трите законопроекта - за държавния бюджет, НЗОК и НОИ. Предполагам, че министър Теменужка Петкова е запознала европейските партньори с основните параметри и най-вероятно е получила достатъчно уверения, за да предприеме тази стъпка. Тук е изключително важно посланието, което тя е получила от европейските партньори. Най-вероятно то е било положително и заради това ще се стигне до подаване на такова искане. То до голяма степен е и политическо решение, не само да отговаряш на определени критерии. България трудно отговаря на критериите. Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната", обясни финансистът.

Според него обаче би било изключително напрегнато страната ни да бъде приета в еврозоната на 1 януари 2026 г.:

"Трябва много сериозна работа на всички институции, за да може да се случи това. Не е невъзможно, но ще бъде голямо напрежение".

Колкото по-добре работещи са институциите на една държава, толкова тя е по-богата, подчерта Данаилов в предаването "Преди всички".

Той е съгласен, че България трябва да влезе в еврозоната, но според него това трябва да стане, когато сме готови и сме изпълнили критериите. По думите му големият проблем е, че до голяма степен България се движи на две скорости – София и останалата част от България. Има недобро разпределение на доходи и ресурси в страната, което прави трудно в момента приемането на еврото, изказа мнението си общинският съветник. Той все пак не скри, че има изключително много положителни страни от приемането на еврото:

"България ще бъде възприемана като много по-добра дестинация за инвестиции, много по-сигурна страна за инвестиции. Това е допълнително потвърждение, че в България има работещи институции".

Пламен Данаилов коментира и бойкота на големите вериги:

"Протестите са легитимен начин да изразиш мнение, когато са организирани без да има насилие. Този протест, който се проведе, очевидно доведе до резултат най-малкото от гледна точка на това, че институциите се задействаха – продължаване и напомняне на институциите, че трябва да действат".

Той изтъкна регулаторната функция на държавата в лицето на КЗП и КЗК. Според него държавата трябва да помогне производителят да стигне по-близо до директния потребител. Повишаването на конкуренцията със сигурност ще помогне, категоричен е той. По думите му държавата може да търси и други инвеститори, но:

"Държавата трябва да се грижи да не спазва с изисквания малките и средните".  

Цялото интервю на Спас Крайнин с Пламен Данаилов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Карни

Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп

Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп.  "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..

публикувано на 03.04.25 в 05:23
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис ще опита да привлече американски инвестиции в Кипър

Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната.  Целта на започващото посещение е популяризирането на..

публикувано на 03.04.25 в 04:43
Киър Стармър

Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова

Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..

публикувано на 03.04.25 в 04:24

"Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49%

Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си.  На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..

публикувано на 03.04.25 в 00:56

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в икономиката ни през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова.  Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е на посещение във Франция

Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..

публикувано на 02.04.25 в 21:59