Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деян Колев: Стереотипите срещу гражданските организации са силни

Отхвърлянето на предложението за закон за чуждестранните агенти и комисия за Сорос не е устойчиво, предупреди той

| Интервю
Деян Колев
Снимка: БТА

Положително развитие от последната година и половина е това, че започна финансиране на образователните медиатори със средства от държавния бюджет. Преди това те са били финансирани по европейски проекти. В страната работят около 1300 образователни медиатори.

Това обясни пред БНР основателят на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" Деян Колев.

Увеличаване на броя на медиаторите е било препоръчано от Комисията за борба с расизма и нетолерантността на Съвета на Европа в последния мониторингов доклад за страната ни от 2022 г.

"Чудесно е, че инициативата на "Възраждане" за пореден път не мина през парламента. Това, което виждаме обаче е, че отхвърлянето не е толкова устойчиво и при друго стечение на обстоятелствата би могло да се промени, както стана с промяната в образователния закон за ЛГБТ пропаганда в училищата", коментира Деян Колев относно опитите да се създаде законодателство срещу чуждестранните агенти.

Виждаме, че от управляващата 3+1 коалиция категорично е отхвърлянето само от водещата партия, докато останалите партии, които подкрепят правителството, се въздържаха, а социалистите се разделиха на подкрепящи закона и въздържали се, допълни той в предаването "Хоризонт до обед".

Във връзка с предложенията за парламентарна комисия, която за разследва дейността на Джордж Сорос през негови НПО у нас Колев отчита "още по-проблематично гласуване – голяма част от депутатите се въздържаха" и "не се знае какво може да се случи утре".

Според него стереотипите срещу гражданските организации у нас са много силни.

"Че става дума за грантаджии, за организации с неясни цели и финансиране. Разбира се, има организации, които не може да се каже, че са прозрачни и изпълняват напълно целите, с които са създадени. Но това не е правилото в неправителствения сектор."

Необходимо е гражданските организации да говорят повече и по-настоятелно с хората, за които работят, смята Деян Колев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР: Нарушаването на въздушното пространство на Естония е провокация срещу европейските съюзници на Източния фланг на НАТО

Нарушаването на въздушното пространство на Естония е провокация срещу европейските съюзници на Източния фланг на НАТО. Това посочват от Министерство на външните работи в социалната мрежа "Екс".  В публикацията от ведомството отбелязват, че международният мир и сигурност не могат и не трябва да бъдат компрометирани, както и изтъкват, че "този..

публикувано на 20.09.25 в 04:50

Академични среди в Кипър призовават университетите да прекратят връзките си с Израел

Академични среди в Кипър призовават университетите незабавно да прекратят връзките си с Израел заради извършваните от него "масови военни престъпления". Разпространеното в петък писмо е подписано от 142 преподаватели, професори, научни сътрудници, изследователи. Представителите на водещи държавни и частни университети в Кипър подчертават, че "не..

публикувано на 20.09.25 в 04:16

Трафикант: Великобритания трябва да депортира 2000 мигранти седмично във Франция, за да направи бизнеса нерентабилен

Трафикант на хора заяви, че Обединеното кралство ще трябва да депортира 2000 мигранти седмично обратно във Франция, за да направи неговия бизнес нерентабилен, съобщи "Таймс". Това е тревожно изявление, на фона на действащата, поне засега неефективно, схема за извеждане на мигранти, постигната между Великобритания и Франция, коментира вестникът...

публикувано на 20.09.25 в 04:07
Изтребител МиГ-31

Русия отрече нейни изтребители да са навлизали в небето над Естония

От руското министерството на отбраната отрекоха техни изтребители да са навлезли в небето над Естония, предаде ТАСС.  Агенцията цитира ведомството, според което три руски бойни самолета МиГ-31 са извършили планов полет от Карелия до Калининградска област като той се е провел  "в строго съответствие с международните правила за използване на..

публикувано на 20.09.25 в 03:24
Американският президент Доналд Тръмп се ръкува с президента на Китай Си Цзинпин по време на срещата на Г-20 в Осака

Тръмп планира да се срещне със Си Цзинпин в края на октомври в Южна Корея

Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..

публикувано на 19.09.25 в 22:10

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..

публикувано на 19.09.25 в 21:51
Централа на НАТО

Естония поиска задействане на член 4 от Договора за НАТО

Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..

публикувано на 19.09.25 в 21:33