Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Гърбов: Не съм тъжен човек

Христо Гърбов
Снимка: Георги Бангиев

Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". 

Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на сцената, в киното или в шоу предаванията по телевизиите. За себе си той казва:

"Още във ВИТИЗ, сега вече НАТФИЗ, усетих, че мога да правя и смешно, и тъжно. При това едновременно – в една и съща роля. … Аз съм играл на практика всичко."

Христо Гърбов е роден във Варна. В продължение на една година учи специалността "Технология на металите и металообработващите машини" във Висшия машинноелектротехнически институт, Варна. После е приет във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" и учи "Актьорско майсторство за драматичен театър" в класа на проф. Елка Михайлова. Работи в Драматично-кукления театър „Иван Димов“ в Хасково /1983 – 1985/ и Драматичния театър в Ловеч (1985 – 1987), след конкурс е назначен в Сатиричния театър „Алеко Константинов“ в София през 1987 г. Играл е в Театъра на армията, в театър „Улицата”, в театър „Сълза и смях”, а в момента играе освен в Сатиричния театър и в театър „199”, и в Младежкия театър.

Има участия е в известни български игрални филми като "Аритмия", "Рапсодия в бяло", "Хълмът на боровинките", "Пътуване към Йерусалим" и много други. Участва в шоуто "Улицата" на Теди Москов, както и в българските сериали "Морска сол" и "Столичани в повече". Той е част от екипа на забавните предавания "Велика България" и "Комиците".

За ролите си на Гари Льожен и Роджър Трампълмейн в постановката „Още веднъж отзад“ от Майкъл Фрейн /постановка на Иржи Менцел/ е награден с Аскеер'98. Носител е и на наградата „Икар” за ролята си в постановката "Фенове" заедно със своя партньор в спектакъла Валентин Танев.

Ето и някои от другите му роли: „Суматоха“ (Йордан Радичков) – Араламби; „Слуга на двама господари“ (Карло Голдони) – Труфалдони;

„Сирано дьо Бержерак“ (Едмон Ростан) – Сирано; „Вечеря за тъпаци“ (Франсис Вебер) – Пиер Миняр; „Римска баня“ (Станислав Стратиев) – Иван Антонов.

Христо Гърбов е носител и на наградата на София за филма „Тишина“ (1991). Има още номинации и награди.

Христо Гърбов разказва защо и как се насочва към актьорската професия, за трудностите и радостите му като творец, за импровизациите в театъра или пред камерата, за смешното и тъжното, за житейските и професионалните несгоди и успехи, както и за инцидентите в професията или в живота.

За себе си казва, че не е тъжен човек, а е по-скоро оптимистичен характер, защото още от малък му е вродено да вижда смешното и веселото, като на това го учи неговата майка, която подбужда в него смеха и любовта към живота.


Още по темата в интервюто на Пламена Бачийска с Христо Гърбов в поредицата "Магията на театъра". 



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30