Членовете на Съвета за електронни медии приеха единодушно с пет гласа "ЗА" отчета на генералния директор на Българското национално радио Милен Митев за дейността на медията в периода май-октомври 2024-а година.
Дезинформацията, свръхинформацията, моделът на финансиране на Общественото радио, привличането не само на по-млада аудитория, но и на млади кадри, остават основните рискове и предизвикателства, а и бяха сред акцентите в разискванията.
Повишаването на аудиторния дял на Общественото радио, както и успешното развитие в социалните мрежи за отчетния период беше един от акцентите в експозето на генералния директор на БНР Милен Митев пред медийния регулатор:
"БНР достигна рейтинг, който представлява около една трета от целия български радиоефир. Програма "Хоризонт" е лидер сред програмите в ефира.
Нелинейните услуги също отчитат ръст. Каналите на БНР и на неговите програми във Фейсбук, Инстаграм и LinkedIn имат средно над 10% ръст по отношение на ефективността на профилите и достигане до аудитории. Успешно се развива и създаденият през месец март Тик Ток канал на БНР. Отделни клипове от поредицата "Патрулът" имат над един милион гледания.
В полза на хората със зрителни проблеми се продължи с пускането на новини, които се четат от обучен на български език робот – софтуер, базиран на изкуствен интелект".
Членът на СЕМ Габриела Наплатанова специално подчерта в коментара си по отчета ръста на аудиторния дял. Що се отнася до ключовите предизвикателства Митев нямаше как да не подчертае и цитира големия призрак на финансирането, за който едва ли в скоро време ще спре да се говори. По-късно предстои дискусия в парламентарната комисия по културата и медиите за Бюджет 2025.
"Остава непроменен моделът на финансиране, който към момента не отчита всички дейности, които БНР извършва.
Основният въпрос, който трябва да бъде поставен на обществена дискусия, е кои услуги на БНР продължават да имат значение за българското общество и трябва да бъдат запазени. Ние, като ръководство, се мъчим да запазим всичко, което сме заварили и да го развиваме".
Членът на СЕМ Галина Георгиева подчерта:
"Напълно подкрепям това, което казахте. От 2019 година СЕМ е имал последователна подкрепа както към БНР, така и към БНТ, независимо от това кой е бил генерален директор, че размерът на субсидията не съответства на очакванията и нуждите".
Традиционно при разискванията по отчетите беше поставен и въпросът с предаването "Политически НЕкоректно", което често попада в полезрението на съветниците. Членът на СЕМ Къдринка Къдринова постави и темата за продължаващата поляризация в обществото и отражението й в ефира.
А Милен Митев коментира:
"Откакто предаването се води само веднъж в седмицата, като че ли има някакво леко успокояване и обединяване. Разбира се, това по никакъв начин не отнема от качеството на предаването да се занимава с най-разнообразни теми и да кани разнообразни гости. Смятам, че няма никакви съмнения за профисионализма на водещия на предаването Силвия Великова и нейната способност да опонира на всеки един гост и да задава въпросите, които да разкрият най-полезна за аудиторията информация."
Сред повдигнатите от членовете на СЕМ бяха също възнагражденията на работещите в Общественото радио, киберсигурността, медийния омбудсман в БНР, промените в програма "Христо Ботев" и Радио "София", регионалните радиостанции, българската музика в ефира, възможността за повече собствени приходи на радиото, предстоящото обновление на емблематичното Първо студио, системата "Далет" за радиопроизводството, спецификите в така наречения външен мониторинг от експерти и други.
Членът на регулатора Пролет Велкова, наред с другите теми, специално акцентира върху популяризирането на културната продукция, радиотеатъра и българската музика.
Всички те получиха изчерпателен отговор. Както коментира изпълняващият длъжността председател на СЕМ Симона Велева:
"Виждам трите компонента, които винаги търся - технически, финансов и програмен".
Предстои заседанието на Комисията по култура и медии, на което въпросите за финансирането и обществената мисия на обществените медии ще продължат да се задават и да търсят отговорите си през бюджета за тази година.
Шофьор на бус е в болницата в Монтана след катастрофа край село Винище. Движението се регулира от пътна полиция в едната лента. Пътят е мокър от падналия дъжд. Бус с българска регистрация се е ударил в задната част на тир с чуждестранна регистрация, съобщиха от пресслужбата на полицията в Монтана. Катастрофата е станала тази сутрин..
В момента проруски партии хабят пленарно време в един вот на недоверие в ущърб на националния интерес. Това каза народният представител Надежда Йорданова по време на пресконференция в парламента, на която заедно с колегите си от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) обявиха решението си да напуснат пленарната..
И времето е кратко, и темата външна политика на е проблемна за правителството. Правителството на Росен Желязков прави това, което и ние мислим като партия – твърда европейска подкрепа, дружба с евроатлантическите партньори и съвместни проекти в отбранителния сектор. Това заяви лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов преди гласувания днес вот на недоверие на..
В Община Плевен само от началото на годината са премахнати пет нерегламентирани сметища. Сигнали се подават както от РИОСВ, така и от граждани. От РИОСВ подават 7 сигнала, два са подадени от граждани. За миналата година са похарчени 1 милион лева за почистване на нерегламентирани сметища в Плевен и селата от общината , каза пред БНР инж...
За 19-и път Българската агенция за инвестиции ще раздаде годишните награди "Инвеститор на годината". Целта е да бъдат отличени най-значимите инвестиционни проекти, реализирани през изминалата година. Събитието ще събере водещи представители на бизнеса, държавните институции, дипломати и международни партньори. Очаква се голямата награда за инвестиция..
Ако ДПС-ДПС напуснат управлението, ще изпаднат в пълна изолация . Това обясни пред БНР Васил Тончев, социологическа агенция "Сова харис". Формацията остава в управлението до получаването на конвергентния доклад за влизането на България в Еврозоната. Това стана ясно след 6-часово заседание на колективните органи на ДПС-ДПС. Вотът на недоверие..
Ловешкият окръжен съд отново ще разгледа молбата за предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Тя беше осъдена на шест години затвор за корупция и вече е излежала почти пет години от присъдата. В началото на февруари Окръжен съд - Ловеч прекрати производството по молбата на Десислава..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..