Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчелари и земеделци се обявиха срещу ветропарковете в Добруджа

| Репортаж
Снимка: Мая Райнова

Пчеларски организации, сдружения с нестопанска цел и зърнопроизводители се обявяват срещу изграждането на ветрогенератори и фотоволтаици върху земеделска земя. През последните няколко месеца с увеличаването на инвестиционните намерения за построяването на нови ветропаркове, в Добруджа нараства и недоволството срещу тях. Някои от общинските съвети излязоха с обща декларация срещу подобни инвеститори. 

Припомняме, че през миналата година се провали провеждането на местен референдум в община Добрич по темата, който трябваше да се направи заедно с парламентарните избори на 27 октомври. 

Пчеларите в област Добрич искат цялостно прекратяване на изграждането на ветро- и фотоволтаични паркове върху обработваеми земеделски земи. По думите на председателя на Сдружение "Пчела Добрич" Галин Георгиев пчеларството в Добруджа е застрашено от изчезване, ако всички инвестиционни предложения бъдат реализирани.

"За нас е важно всеки човек да разбере, че ветропарковете са вреда за нормалния човек и за всички обитатели на районите, в които се монтират".   

Според Галин Георгиев колегите му, които гледат пчели около ветропарковете на територията на общините Каварна и Шабла, изградени преди десетина години, претърпяват повече зимна смъртност, в сравнение с останалите:

"От тях получаваме сигнали всяка пролет, че от пчелините, които са в близост до ветрогенераторите, семействата са много отслабени и имат много голяма зимна смъртност".

Пчеларят Десислав Янакиев също изрази опасенията си за бранша и представи данните от изследване, без да стане ясно от кого е направено то.

"Биологията на пчелите не позволява те да бъдат отглеждани в условия на индустриални ветропаркове. /.../ Настояваме министърът на енергетиката да промени законите и по този начин да спаси един много важен сектор. Притесненията ни са, че може да настъпи екокатастрофа, защото ще се нарушат природните закони".

Срещу изграждането на ветропаркове се обявиха и от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Земеделската земя е национално богатство и трябва да я защитим, посочи Радостина Жекова, член на Управителния съвет на НАЗ.

"Няма как инвестиционните намерения на една шепа хора да определят развитието на земеделието в България. Твърдо стоим зад колегите от сектор "Пчеларство". /.../ Ясно становище - твърдо против лобирането за ВЕИ-та в Добруджа".

Утре пчеларите в Добрич ще се присъединят към националния протест на колегите си. След като от Агенция "Пътна инфраструктура" не разрешиха протестът им да бъде на автомагистрала "Хемус", те ще се съберат пред спортната зала "Добротица" в Добрич.
Целия репортаж на Мая Райнова в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05