Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Днес родителите са най-самотните единици в историята на човечеството", смята тя

Красимира Хаджииванова: Не познаваме достатъчно децата

Д-р Иван Сигридов: Спонтанните аборти се увеличават, което е напълно спираемо

| Интервю
Красимира Хаджииванова
Снимка: Теодора Симова

"В други държави децата придобиват много повече социални и житейски умения на много по-ранна възраст, които са полезни и практични, а тук липсват. Българското училище не ги учи децата на тези неща. Не ги учи какво ги очаква в живота. Не ги учи на това, което след 10 години ще е реалност за тях". 

Това коментира пред БНР Красимира Хаджииванова от платформата "Майко мила". На 8 и 9 март, заедно със списание "9 месеца", от платформата организират форум "Почти всичко за родителството".

"Всички ще умрем, но междувременно трябва да заведем детето на английски и да намерим къде да паркираме", казва с усмивка Хаджииванова. Според нея в това се заключават повечето ни проблеми.

Тя отбеляза стреса в днешно време, изтъквайки графика на децата, извънкласните им дейности, логистиката, която продължава 7 дни в седмицата. 

"Това наистина е гигантски слалом. Падат някакви хора отстрани, други ги вдигат, продължават напред, едно кълбо се търкаля. И оцеляваме".

Според нея обаче трябва да има някаква граница между свръхамбицията и щаденето на децата

По думите ѝ в днешно време родителите са може би най-самотните единици в историята на човечеството. "Много хора са сами - не сме в големи общности, не живеем с повече възрастни хора, не си обменяме опит. Текат едни състезания между майките - коя по-добра. Не е лесно, правим грешки", отбеляза Хаджииванова и допълни, че всичко е въпрос на мяра, както и да знаеш, че всички правят грешки.

Според нея ние като възрастни не познаваме достатъчно децата

"Не знаем какво им е в главите, от какво имат нужда, какви са им проблемите, тревогите. Защо не си говорим с тях. Въпросите са много".

Един от лекторите в предстоящия форум ще е д-р Иван Сигридов - акушер-гинеколог, специалист в пренаталната диагностика и лечение.

Според него всяка двойка, която иска да има дете, трябва още преди зачеването да се подготви за бременността.

"Има смяна на поколенията. Има смяна и в заболеваемостта, и в средата, в която се отглежда детето. Инерцията продължава да е същата от миналото, но тя трябва да бъде променена. Всяка двойка трябва да мине поне по един елементарен чек на системите, за да се поставят конкретни цели - бременността трябва да е целенасочена. Всяка двойка трябва да премине под някаква форма на анализ на ситуацията около бременността". 

С такава подготовка може да се предвиди посоката на развитие на бременността и могат да се правят промени, ако тя не съвпада с интересите на двойката, подчерта специалистът. По думите му след ковид пандемията има безпрецедентна промяна в здравния статус в световен мащаб, включително от 2018 г. фертилността в света е спаднала драстично. 

Спонтанните аборти се увеличават, което е напълно спираемо, категоричен бе д-р Сигридов. По думите му се покачват и преждевременните раждания. Всяко 5-о дете се ражда с ниско тегло, допълни още той. Като цяло той отбеляза, че са чести високо рисковите бременности. Специалистът изтъкна и многото генетични заболявания. Бумът е мащабен, подчерта той.

Цялото интервю на Теодора Симова с Красимира Хаджииванова и д-р Иван Сигридов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20