Има сериозен проблем с организацията на всички български културно-исторически обекти.
Това каза пред БНР археологът проф. Николай Овчаров и добави:
"Особено с организацията на вече направените или направени в голяма степен обекти. Често ме питат Перперикон кога ще е готов и казвам, че това ще е след някое поколение, защото това е цял град. Но организацията на направеното не е в най-добрата му форма".
На 24 февруари името Перперикон бе утвърдено от Международната комисия за нови названия към Международния астрономически съюз.
"Знаех, че през 2014 година една ученичка от Варна го открива под ръководството на учени. Между Юпитер и Марс този нов астероид е с номер 560085. Варненци са решили името му да бъде Перперикон", разказа проф. Овчаров и подчерта, че Перперикон напълно заслужава това.
Английският вестник "Гардиън" го нареди в десетката на най-забележителните обекти в Европа, а в National Geographic и в американски сайт беше наречен "европейски Мачу Пикчу".
"В чужбина Перперикон може би има не по-малко отразяване, отколкото в България. Огромно признание е това. Като човек, който е открил Перперикон, не мога да не се радвам, разбира се. Перперикон заслужава това нещо. Но има и оплаквания, разбира се. Не всичко е уредено на Перперикон. И не само на Перперикон, аз бих казал, че на всички български културно-исторически обекти има сериозен проблем с организацията", коментира той и даде пример с Гърция и Турция, където държавата решава в кои обекти да се концентрират средствата, за да бъдат те направени:
"Като закон и тук е така. Защо? Каква е процедурата да се печелят европейските проекти, без които не бихме могли в момента. Първо - да се актува обектът. ... След това държавата ги дава на нещо като концесия, то е малко по-различно, на Общината. Може и на други, но 100% се дават на общините. И така Община Кърджали, да речем, за 10 г. трябва да стопанисва този обект. Разбира се, взема и печалбата от него, но стопанисването на цели такива обекти съвсем не е лесна работа. Според мен държавната помощ е задължителна, както е в Гърция, Турция, Италия и т.н. В България практически държавата не дава нищо. Всичко, което е свързано с консервация и реставрация, се прави 100% с европейски средства".
Държавата трябва да посочва приоритетните обекти, в които да се концентрират средствата за разкопки, смята археологът и уточни, че като такива са определени 5 - Перперикон, Хераклея Синтика, Солниците в Провадия, Рациария и Мисионис:
"Тези обекти са подбирани не само на базата на тяхната културна и археологическа стойност, но и на базата на икономиката на съответния район. За нас културният туризъм е много важен. Ние сме сред трите страни в Европа с най-много паметници, наред с Гърция и Италия. 43 000 регистрирани паметници имаме".
Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Николай Овчаров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..