В края на януари в Лондон се проведе най-голямото изложение за образователни технологии в света, като специално внимание бе обърнато на възможностите, но и на рисковете от използване на изкуствен интелект. Форумът беше място страните по света да сверят часовниците си по отношение на използването на изкуствен интелект в образоването. България бе представена за първи път. Тогава в интервю за БНР заместник-министърът на образованието Наталия Митева заяви, че в Лондон в момента около 70-80 процента от това, което се говори и предлага, е свързано с изкуствен интелект.
Това е горещата тема. Говори се много както за ползите от използването на изкуствен интелект, така за рисковете и етичната страна. В Обединеното кралство подхождат много внимателно по въпроса. Ако в сайта на Министерството на отбраната напишете изкуствен интелект, веднага излиза изключително изчерпателна информация по темета, като се започва с това, че ведомството се ангажира да подкрепи плана за действие за възможности за изкуствен интелект.
Генеративният изкуствен интелект предоставя вълнуващи възможности за подобряване на живота на хората, включително като прави нашите обществени услуги по-добри. Посочва се, че ако се използва безопасно, ефективно и с подходяща инфраструктура, изкуственият интелект може да гарантира, че всяко дете и млад човек, независимо от техния произход, може да постигне постижения в училище или колеж и да развие знанията и уменията, от които се нуждае за цял живот.
Изкуственият интелект има силата да трансформира образованието, като помага на учителите да се съсредоточат върху това, което правят най-добре - преподаването. Това бележи промяна в начина, по който използваме технологиите, за да подобрим живота и да използваме огромния потенциал на изкуствения интелект в нашите класни стаи. За да превърнем възможността в реалност, ние ще продължим да изследваме безопасно тази технология, за да насърчим иновациите и да увеличим максимално ползите за образованието, се казва още в инструкциите на министерството.
Очакванията са, че може да се помогне на работната сила в сферата на образованието, като се намалят някои от административните тежести, с които се сблъскват усърдно работещите учители, служители и училищни ръководители в ежедневните си роли.
Големият въпрос е могат ли учителите да бъдат заменени с изкуствен интелект.
Британски медии съобщиха в началото на учебната година за пилотни проекти. Един от тях е колежът "Дейвид Гейм" - частно училище в Лондон, където 20 гимназисти се обучават от изкуствен интелект в ключови предмети от средното образование като математика, английски език, компютърни науки и география. Заместник-директор на колежа заяви, че ако искате да разберете защо едно дете не учи, системите с изкуствен интелект могат да определят това по-ефективно от учителите, защото не на последно място се избягва и субективният фактор. Учениците обаче не се оставят напълно сами с изкуствен интелект. Присъстват и педагози, които следят за поведението и помагат по някои предмети, за които изкуственият интелект може да изпадне в затруднение. Всеки един от тези гимназисти трябва да плати 27 000 паунда за година, което е твърде висока сума и този пилотен проект е доста скъп.
На Острова се гледа сериозно на възможността изкуственият интелект да замени учителите, но при много сериозен контрол.
От 4 до 6 април в Лондон ще се проведе международна конференция на тема "Изкуственият интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене“. Очаква се тя да събере университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят.
Целия репортаж на Веселин Паунов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел, на което ще обсъждат продължаващата помощ за Украйна и подсилването на европейската отбрана. На срещата ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Срещата идва в момент, в който ЕС е поставен пред несигурност от страна на Съединените щати дали и до колко ще продължи..
15-годишно момиче от село Брезница, община Гоце Делчев, беше намерено мъртво в дома си този следобед. Десетокласничката от местната гимназия се е обесила, потвърди кметът на селото Иса Сакала. Момичето е било открито от майка си, която се обадила и на бащата, който работи в общинската администрация в Гоце Делчев. Незабавно в дома..
Депутатите работят по бюджета на Здравната каса, който надхвърля 9 милиарда и 400 милиона лева. Проектът бе представен от ресорния министър д-р Силви Кирилов: "Ръстът на приходите и трансферите и съответно на разходите и трансферите е в размер на 1 306 360 000 лева спрямо 2024 година - или 16%". От ГЕРБ - СДС обявиха, че имат критики към..
Парламентът одобри на първо четене законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %. От 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 750 на 4 130 лева. Минималният осигурителен доход става 1 077 лева, колкото е и минималната работна заплата. Запазва..
Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници. Според изданието "Аксиос" американският специален пратеник Адам Бьолер е разговарял директно с представители на "Хамас" в катарската столица..
Министър-председателят Росен Желязков ще участва в извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък. Евролидерите ще обсъдят начините как да бъде укрепена общата европейска отбрана по отношение на колективните способности, финансирането и стратегическите партньорства. Освен това държавните и правителствени ръководители ще..
Върховният административен съд (ВАС) върна за ново разглеждане делото за изграждане на завод за каменна вата с изгаряне на големи количества битови отпадъци край павликенското село Върбовка. Инвестиционното намерение е на фирма на бизнесмена Румен Гайтански. Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук? Заради допуснати съществени..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..
Когато говорим за мир, трябва да си даваме сметка какво означава той. Това заяви пред БНР Давид Джамбазов – режисьор и документалист. САЩ..