Това мнение изрази пред БНР режисьорът проф. Светослав Овчаров.
Ако човек не се замисля за грешките, които неговата родина е направила, никога няма да ги избегне и отново ще се обвързва със същите авантюри, със същата жар, с която и преди е грешил, смята той.
"Когато се разсъждава за победите, два пъти повече трябва да се говори за загубите, които сме претърпели. Всеки, който веднъж е прочел "Под игото", трябва да прочете "Записки по българските въстания" два пъти."
Филмът на Светослав Овчаров "Залог" ще открие "София филм фест" на 13 март. В предаването "Хоризонт до обед" режисьорът обясни защо героите във филма нямат имена.
"На мен ми се искаше това да бъде по-скоро разговор за категории – какво означава да бъдеш отговорен за съдбата на България, затова се опитваме да изведем персонажите от тяхната конкретност. Хората, които са изкушени от историята, веднага ще разпознаят историческите фигури зад Майора, Министър-председателя и Княза. Който иска всичко да бъде съвсем точно, нека гледа документални филми. Игралните филми представляват интерпретация на историята."
Лентата разглежда и въпроса какво означава политическото различие да се настани в живота на двама близки приятели и да струва живота на единия от тях, добави режисьорът.
Когато патриотизмът се изразява в това не да обичаш родината си, а да мразиш другите, това е опасно. В българската народопсихология усилено е насаждано, още от времето на Възраждането, че трябва да бъдем отделени от другите народи и това става чрез ненавист. Сега, 150 години по-късно, трябва да се опитваме да се опитваме по-аналитично да се отнасяме към миналото си и да не живеем по клишетата на вчерашния ден, коментира Светослав Овчаров.
"Защото нищо по-страшно няма от това да живееш по клише."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Европейската централна банка очаквано намали с 25 базисни пункта трите основни лихвени проценти, съобщиха от Франкфурт. От 12 март лихвените проценти по депозитното улеснение, основните операции по рефинансиране и пределното кредитно улеснение се понижават съответно до 2,50%, 2,65% и 2,90%. ЕЦБ сваля лихвените проценти за втори път тази година?..
Палестинското движение "Хамас" разкритикува заплахите на американския президент Доналд Тръмп - ден след като той заяви, че отправя към групировката "последно предупреждение" да предаде всички останали израелски заложници, предаде ДПА. "Тези заплахи усложняват нещата по отношение на споразумението за прекратяване на огъня и насърчават Израел..
От името на парламентарните групи на ГЕРБ -СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" (ИТН) категорично заявявам, че подкрепа, извън партиите, свързани със споразумението за управление и присъединилата се "Демокрация, права и свободи-ДПС" не сме търсили. Това заяви на брифинг в парламента Деница Сачева, зам.-председател на парламентарната група на..
Има ли ново, скрито мнозинство, след като "ДПС-Ново начало" подкрепи предложения от управляващото мнозинство бюджет на първо четене. Това попита в декларация от парламентарната трибуна зам.-председателят на ПГ на "Демокрация права и свободи"- ДПС Севим Али: "По тъмни доби, далече от светлината на деня, се сформира скрито мнозинство с..
Да бъде създадена държавна хранителна верига от магазини в помещенията на пощите у нас. Това предложение направи председателят на ДПС-Ново начало Делян Пеевски в кулоарите на парламента, като обясни: "Щ е могат да си продават стоките на една държавна фирма, която ще има право да слага надценка до 10%. Нашите хора да имат най-необходимите стоки на..
Жените с рак на гърдата, на които им предстои операция или вече са преминали през такава, могат да са физически активни и не бива да се страхуват от ежедневните си занимания. Това ще бъде основното послание на онколога д-р Ваня Митова и фитнес треньора Ива Филипова, които организират безплатно събитие тази събота по случай Международния ден на..
С три гласа "за", един "против" - на Пролет Велкова, и един "въздържал се" – на изпълняващия длъжността председател на Съвета за електронни медии Симона Велева, СЕМ прие отчета на генералния директор на Българската национална телевизия Емил Кошлуков за периода юли - декември 2024 година. По време на обсъжданията той заяви, че регламентираният в..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..