Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вземайте си я и изчезвайте, все едно е предмет!"

Здравната грижа като супермаркет – защо пациентът е последният, за когото се мисли?

Адвокат Мария Шаркова: Всеки пациент има право на второ мнение, разписано е в закона

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Пациентът е последният, за когото се мисли в здравната система.

Този коментар направи пред БНР специалистът по медицинско право адвокат Мария Шаркова.

"Често отношението е изключително патерналистично, без да се търси неговото мнение. Често чувам една мантра – защо пациентите имат толкова много права", посочи тя и обясни, че за разлика от медиците, които избират своята професия, "пациенти не ставаме по желание" и сме "най-уязвими в тази ситуация".

Пациентите не са виновни за това, че медицинските специалисти работят в тежки условия, допълни тя.

Според нея промените в системата следва да са такива, че "да не се търси само финансовата изгода от пациента, който попада във водовъртежа на системата".

В предаването "Хоризонт до обед" Мария Илиева, дъщеря на пострадала 83-годишна жена, разказа случая на майка си, която цял живот е работила като медицинска сестра. Случаят бе огласен в социалните мрежи и предизвика проверка на ИА "Медицински надзор".

Възрастната жена пада у дома и си чупи рамото. От "Бърза помощ" изказват съмнения за счупване, а лекарят ги насочва "много настойчиво към определена болница – Св. Анна". "В хаоса и паниката" приемат, майката постъпва в ортопедичното отделение, а там им обясняват, че рамото няма да зарасне, освен ако не се направи операция.

Майката е с 3 инсулта и други придружаващи заболявания, но единственият избор бил 2 000 или 4 000 лева за пластина или имплант. Запитани няма ли друга възможност, медиците обяснили, че това са единствените варианти.

"Аз се почувствах като в супермаркет, което е безумие. Не се прави така в 21 век в европейска държава!", сподели Илиева и добави, че лекарят "побеснял" като разбрал, че семейството ще търси второ мнение.

"Така каза – вземайте си я и изчезвайте, все едно е предмет!"

Недопустимо е близките да получават съвети от спешен медик за транспортиране в конкретна болница, коментира адв. Шаркова.

По отношение на второто мнение тя е категорична, че всеки пациент има право на такова и това е изрично разписано в Закона за здравето. По думите ѝ, лечебното заведение няма право да откаже съдействие по получаване на медицинската документация в търсене на второ мнение.

Медицинските специалисти обаче реагират с обида и тълкуват желанието за второ мнение като съмнение в квалификацията и способностите им, отчита Мария Шаркова.

Съвсем нормално е пациентите и техните близки да потърсят и друг съвет, подчерта тя.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41