Този коментар направи пред БНР специалистът по медицинско право адвокат Мария Шаркова.
"Често отношението е изключително патерналистично, без да се търси неговото мнение. Често чувам една мантра – защо пациентите имат толкова много права", посочи тя и обясни, че за разлика от медиците, които избират своята професия, "пациенти не ставаме по желание" и сме "най-уязвими в тази ситуация".
Пациентите не са виновни за това, че медицинските специалисти работят в тежки условия, допълни тя.
Според нея промените в системата следва да са такива, че "да не се търси само финансовата изгода от пациента, който попада във водовъртежа на системата".
В предаването "Хоризонт до обед" Мария Илиева, дъщеря на пострадала 83-годишна жена, разказа случая на майка си, която цял живот е работила като медицинска сестра. Случаят бе огласен в социалните мрежи и предизвика проверка на ИА "Медицински надзор".
Възрастната жена пада у дома и си чупи рамото. От "Бърза помощ" изказват съмнения за счупване, а лекарят ги насочва "много настойчиво към определена болница – Св. Анна". "В хаоса и паниката" приемат, майката постъпва в ортопедичното отделение, а там им обясняват, че рамото няма да зарасне, освен ако не се направи операция.
Майката е с 3 инсулта и други придружаващи заболявания, но единственият избор бил 2 000 или 4 000 лева за пластина или имплант. Запитани няма ли друга възможност, медиците обяснили, че това са единствените варианти.
"Аз се почувствах като в супермаркет, което е безумие. Не се прави така в 21 век в европейска държава!", сподели Илиева и добави, че лекарят "побеснял" като разбрал, че семейството ще търси второ мнение.
"Така каза – вземайте си я и изчезвайте, все едно е предмет!"
Недопустимо е близките да получават съвети от спешен медик за транспортиране в конкретна болница, коментира адв. Шаркова.
По отношение на второто мнение тя е категорична, че всеки пациент има право на такова и това е изрично разписано в Закона за здравето. По думите ѝ, лечебното заведение няма право да откаже съдействие по получаване на медицинската документация в търсене на второ мнение.
Медицинските специалисти обаче реагират с обида и тълкуват желанието за второ мнение като съмнение в квалификацията и способностите им, отчита Мария Шаркова.
Съвсем нормално е пациентите и техните близки да потърсят и друг съвет, подчерта тя.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..