Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са новите помощни технологии и подходи за адаптация и пълноценен живот на деца с трудности в детското развитие?

Доц. Полина Михова: Трябва да има единен регистър за децата с комуникативни нарушения

Цвета Каменски: Екраните са изключително силен ресурс, който ние трябва да използваме

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

Връчването на таблет на деца още на 6-месечна възраст меко казано е тревожен факт, заяви пред БНР доц. Полина Михова, ръководител на Департамент "Здравеопазване и социална работа" в НБУ. Тя напомни препоръките на СЗО, според които това е изцяло забранено до 3-годишна възраст, между 3 и 6 години максимумът е 15 мин., а за 10-годишните – половин час.

Препоръките обаче трудно се спазват заради заетостта и агресивното ежедневие на родителите, подчерта тя.  

В предаването "Хоризонт до обед" доц. Михова изтъкна, че липсва единен регистър за децата с комуникативни нарушения. Тя е категорична, че такъв трябва да има. "Ние се опираме на данни от статистика на Държавния логопедичен център – последните данни, които имаме, показват, че са се покачили на 26% децата с различни езикови и комуникативни нарушения", посочи тя, като отбеляза като проблем факта, че по-големият процент логопеди са концентрирани в София. По думите ѝ достъпът до такава грижа извън големите градове е силно ограничен, а там и стигмата е по-голяма.  

"Надявам се чрез нашите студенти и чрез обучението, което предлагаме, чрез това, че в НБУ единствено се предлагат курсове, свързани с телетерапия и асистиращи технологии, да можем да подсигурим адекватна помощ в цялата страна".

"Нашите познания се подобряват. Стигмата в обществото все пак се намалява под една или друга форма. Родителите са много по-добре информирани, търсят помощ почти веднага при засичане на някакъв проблем", изброи като положителни тенденции Полина Михова.


Не можем да избягаме от технологиите и екраните, те са интегрална част от нашето ежедневие, подчерта от своя страна Цвета Каменски от НБУ. Според нея екраните са изключително силен ресурс, който ние трябва да използваме. Трябва обаче да умеем да разграничим кой тип ползване е вреден и кой е полезен, смята тя и заяви категорично:

"Това може да бъде много подпомагащо развитието на детето".

В предаването "Хоризонт до обед" Каменски разказа за видеомоделирането и интерактивните игри за деца с комуникационни затруднения. По думите ѝ това е световна практика и тя присъства много в нашето ежедневие.

"Решихме да пресъздадем няколко социални ситуации. Много трудно за децата с аутизъм са уменията за социална комуникация, да се включат в игра, да работят в екип. Направихме видеомодули, които ще бъдат достъпни за специалисти и родители, за да могат те заедно с децата да се обучават в социални умения, умения за социална интеракция. Те ще са безплатни. Ние сме почти накрая на нашето начинание. Те ще бъдат изключително полезни за хората в провинцията. Ще има и възможност за консултация със специалист по използването на тези видеоматериали", разказа Каменски.

Цялото интервю на Ирина Недева с доц. Полина Михова и Цвета Каменски в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55