Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френският писател Жан - Батист Андреа: Не бива да се отказваме от едно по-добро общество

За романа си "Да бди над нея" авторът печели най-високото литературно отличие във Франция, наградата "Гонкур"

Жан - Батист Андреа
Снимка: издателство Ориндж

Писателят Жан – Батист Андреа, носител на най-голямата награда за литература във Франция „Гонкур“, стана популярен у нас с романа си „Да бди над нея“. Една мистериозно - красива история, посветена на емоционалния свят на твореца и приятелство, което вдъхновява, през колкото и трудности да премине. Сюжетът проследява отношенията на бедния, но талантлив скулптор Микеланджело Виталиани и мечтателката от богато семейство Виола. Двамата израстват в Италия на фона на двете световни войни. Защо Жан – Батист Андреа избира точно там да се развива тази история, която променя живота му?

"Случи се изведнъж. Идеята за книгата се появи през септември 2021-ва. Сюжетът на романа се върти около мистериозно произведение на изкуството – скрита статуя. Надявах се, че ще бъда достатъчно способен, за да разкажа тази история“ разказа Жан – Батист Андреа в предаването "Понеделник вечер"

"В книгата ми има толкова много изкуство. Италия ми се стори като най-естественото място, където да се развива действието. Нямах списък с възможни държави. Беше ясно от самото начало, че фон на този сюжет ще бъде Италия. Живея на около час път от италианската граница, която се намира в Южна Франция. Баба ми е италианка. Имах много причини да избера Италия".

Успява ли да разбере повече за италианските си корени Жан – Батист Андреа?

„Парадоксът е, че не помня нищо. Когато италианците се местят във Франция по времето на баба ми, те правят всичко възможно, за да заличат корените си. В противен случай можели да станат жертви на расизъм. Никой не говореше италиански в семейството ми. Когато изявих желание да уча италиански, бях около 15 годишен. Казаха ми, че този език е твърде лесен и по-добре да се насоча към немския“.

Красиво написаната „Да бди над нея“ се оказва емоционално приключение за Жан – Батист Андреа. Нужни ли са му проучвания, за да опише детайлите в историята си?

"Опитвам се да пиша за неща, които вече познавам. Не пиша от гледната точка на непознатия. За мен е много важно да почувствам сюжета и героите си. Например, тази история "Да бди над нея" се развива в държава, която много добре опознах. Пишех за градовете, до които съм пътувал. Флоренция, например. Построявам историята, същността на героите си. Когато имам нужда от някаква информация, с която не разполагам – като например, какъв е бил нощният живот в Рим през 1920-та, тогава правя свое проучване".

Главният му герой – талантливия Мимо – идва от бедно семейство и още от малък трябва да се сблъска с тъмната страна на хората. Завистта и предразсъдъците често се опитват да угасят пламъка на творческия му порив. Много от героите, които среща по пътя си го подценяват и заради физическите му характеристики – Мимо Виталиани е джудже. Продължаваме ли да съдим за един човек по външния му вид? Разсъждаваме с Жан – Батист Андреа.

"За съжаление, точно така се случва. Дори и да не става въпрос за толкова крайно различен човек като Мимо. Всички съдим за другите по външния им вид. Доказано е, че ако си красива жена или хубав мъж животът ти ще е по-лесен. В същото време обаче може тези красиви хора да са невероятно глупави и некомпетентни. Опитвам да не съдя за хората по начина по който изглеждат. Привличат ме искрените приятелства и общите интереси. Докосват ме хора, които са умни и могат да ме научат на нещо. Харесвам онези, които разбират неща неразбираеми за мен. Искам да се уча от тях".

Мимо среща Виола – мистериозна млада дама, с която ще извървят пътя към съзряването.

"Мисля, че тяхната връзка дава основната сила на книгата. Бях влюбен в училище. Любовта ми към едно момиче вдъхнови някои от героите ми. Но бях много срамежлив и нищо не се случи между нас. Дори не й казах, че я харесвам. Въпреки това – емоцията бе много силна и креативна. Цялата тази връзка се случваше в главата ми. За „Да бди над нея“ си казах, че между героите ще има връзка в която нещата няма да се получат по очаквания от читателя начин. Това създаде едно напрежение през цялата книга, което читателят се опитва да разбере в каква посока ще го отведе“.

Всеки, който реши да тръгне по пътя на таланта си, трябва да плати цена. Тя е в трудностите, през които преминава един човек, за да достигне своя личен връх. Пред подобни изпитания се изправя и френския писател Жан – Батист Андреа.

"Бях на петнайсет, когато един от учителите ни даде списание с различни професии. Разнообразни кариери, които можехме да изберем. От електротехник до банкер и пощальон. Имаше много, много възможности. Но писател не бе една от тях. Още тогава заявих – искам да разказвам истории и да измислям герои. Хората около мен казваха – това не е професия. Макар и да не вярваха в мен, аз реших да се боря за мечтата си. И бях късметлия. Някои хора обаче биха се пречупили пред мненията на останалите. Ще приемат, че не са достатъчно добри и ще потърсят поле за развитие, което в очите на останалите е „сериозна професия".

Романът на Жан – Батист Андреа "Да бди над нея" се развива на фона на едно противоречиво време на войни, което сякаш днес се повтаря. Помним ли уроците на историята?

"Да и не. Не, защото в момента се случват много събития, подобни на онези военни години. Но и да, защото ти го споменаваш. Както и много други хора. Пазим тези събития в подсъзнанието си. Дали това ще повлияе благоприятно? Не зная. Знаем обаче, че, макар и не еднаква, историята понякога се повтаря. Би било твърде лесно и безотговорно да си кажем – ето, събитията се повтарят, няма какво да направим. Винаги можем да се борим за свободата си. Не бива да се отказваме от едно по-добро и демократично общество".


Още по темата в звуковия файл


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26