Положението върви натам, че избори може би предстоят!
Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира:
"Настъпва хаос благодарение на изключително сложното вече 9-членно съотношение на силите в парламента. ... Има две ДПС-та, които се ненавиждат смъртно. Има "Величие" и "Възраждане", които се ненавиждат смъртно. Имаме ИТН и МЕЧ, които се ненавиждат смъртно. ПП-ДБ и ГЕРБ са в същите отношения в момента. Има една-единствена партия, която с никого не се кара - това е БСП, но това е защото все повече губи гласове и защото има съмнение за зависимост на тази партия. От 9-те партии 8 са в смъртна схватка. Има и добри отношения между отделни партии, но те не се манифестират. Добрите отношения са тайни, а пред кулисите са само скандали. ... Как да работи такъв парламент?".
По думите на Райчев с влизането на "Величие" в Народното събрание се е появил "един много враждебен за Бойко Борисов човек и той до такава степен е изнервен, че започна да ръмжи на Румен Радев пак, което скоро не беше правил":
"Причините са две: първата е страхът от нови избори, а втората - България е на ръба на приемане на еврото и дестабилизация на страната може да ни струва главата. За мнозина това е хубаво и затова мнозина клатят кораба, за да не влезем в еврозоната".
Социологът изказа увереност, че не е в интерес на президента Радев дестабилизацията на страната и "той никога не би искал такова нещо".
"За "Възраждане" е напълно в интереса им и те го правят съзнателно. Но заговор между Радев, Пеевски и "Възраждане" е нещо абсурдно", смята той.
Ако не предстоеше приемането на еврото, бих казал, че няма по-хубаво от това да отидем на избори, но ако можем да устискаме още малко, ще е хубаво, заяви Райчев:
"На фона на геополитическите процеси, само това би ни липсвало - да нямаме стабилно управление!".
Това ще отмине, но в хората ще остане чувството, че ни управляват мошеници, смята социологът във връзка с напрежението преди и последвало решението на КС, с което беше обявен за незаконен изборът на 16 народни представители от 51-вия парламент.
"Нямаме чак такива гигантски фалшификации, каквито хората си въобразяват. Шумът беше отвратителен, поведението на партиите беше отвратително и те направиха много голяма стъпка към това хората да не им вярват, а те и без това не им вярват особено. Тази история е голяма грешка на партиите", добави той и подчерта, че трябва да се изтъкне бягството от отговорност на ЦИК и на "Информационно обслужване":
"Това са две служби, които много сериозно трябва да се преразгледат, да се уволнят началниците ли, нещо трябва да се направи, особено в ИО. Те просто бягат от отговорност и досъздадоха този отвратителен хаос".
"Дълбоко убеден съм, че машинният вот беше идеално работещ, но успяха да посеят съмнение както неговите противници, така и главно неговите привърженици, които взеха да разнасят някакви кодове и бездарно проиграха тази работа, но било каквото било. Не е толкова лоша картината в реалността, колкото изглежда, а изглежда много грозна", коментира Райчев.
Според него изборите в България са "много по-корумпирани преди вота, отколкото на урните".
Интервюто на Теодора Симова с Андрей Райчев в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

Регионалният исторически музей в Плевен е домакин на национална научна конференция "Плевенски исторически четения". Темата тази година е "Съединение и разединение", Изборът на темата е продиктуван от няколко кръгли годишнини, между които 140 години от Съединението и Сръбско- българската война, 110 години от влизането на България в Първата..
Проучване на Агенцията на потребителите показва, че вече гърците си позволяват не повече от два пъти на месец да купуват месо поради високите цени. Цените са шокиращи, казаха гърците пред медиите и подминават щандовете с месо. Говеждото месо днес се продава за 17 евро килограма, като цената е с 4 евро по-скъпа от миналата година. Тенденцията..
От Националният осигурителен институт напомнят, че хората, които получават българска пенсия и живеят в държава извън Европейският съюз, в която не се прилага международен договор или споразумение за социална сигурност, трябва да подават декларация за продължаване получаването й всяка календарна година в периода от 1 ноември до 31 декември. Тази..
Днес бюджетът ще бъде приет от Министерския съвет, категоричен беше лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов Пред журналисти в кулоарите на Народното събрание той увери, че страната ни ще получи изключение от санкциите срещу руския петрол и газ: "Мога да гарантирам на българите, че България ще получи дерогация. САЩ са наш партньор. Ние сме надежден..
Емоционалното хранене означава хранене, което е продиктувано не толкова от физически глад – в моменти, в които ни е напрегнато, скучно или се опитваме да потиснем различни емоции. Обикновено става с високомазнинни или високовъглехидратни храни. Това обясни в интервю за БНР психотерапевтът и психолог Александра Алгафари преди четвъртото..
Прави се бюджет без широко обществено обсъждане, без въвличане на работодателите, на работещите, което делегитимира процеса. Това заяви пред БНР Александър Нуцов, директор "Политики и стратегическо развитие" в Българската предприемаческа асоциация, след отмяната на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, в..
София не може да се превърне в един голям платен паркинг . Това заяви пред БНР председателят на транспортната комисия в Столичния общински съвет Иван Таков, който бе категоричен, че паркирането в София ще поскъпне . "Това, което се предлага в момента, означава повече от два пъти разширение на синята и зелената зона, удължаване на..
Не е балансиращ проектът за бюджет за 2026 г., а е същият като тази година - лош. Сходството е, че са нереалистични в приходната си част , каза в..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..
Има начин да се осигури по-добро качество на услугите в здравеопазването, но за съжаление не се води този разговор . Лекарите, хората, и..