Жената винаги е била повече от това, което се вижда с просто око. Тя е тихият глас в сенките на историята и същевременно гръмовната сила, която сътворява и променя светове. Жената е посланик на красотата, на нежността, но и на непреклонната воля. Всяка епоха ѝ е давала различни роли, понякога ѝ е отреждала втори план, друг път я е издигала на пиедестал. Но едно е сигурно, нейното присъствие е неотменно, защото без нея светът би бил лишен от цвят, от ритъм, от съзидателност.
Когато една жена живее в света на думите, те оживяват. Шепнат истории, които обикалят световете, превеждат се на различни езици, откриват нови хоризонти. Нашата гостенка тази нощ е именно такъв глас – изкушена от изкуството на поезията, превода и силата на културната дипломация. Димана Иванова не само пише, но и изгражда мостове между култури и езици, между Изтока и Запада, между литературата и дипломацията.
Родена във Варна, през годините пътят я отвежда в София, Прага, Братислава, Лондон, за да достигне до настоящата си роля като културен референт и консулски служител в Словашкото посолство в София. Думите ѝ преминават през граници, извисяват се над националности и политически различия, стигат до читатели на поне петнадесет езика. Поетични пристанища, в които поспираш, за да намериш себе си.
Димана е носител на редица престижни литературни и преводачески награди, но онова, което отличава творческия ѝ почерк, е усещането за свобода и мелодичност в нейните стихове. Тя съчетава дълбочината на славянската душа с фината изтънченост на френската поетична традиция, вдъхновява се от мистичните пейзажи на Средна Европа и от безбрежните пространства на морето, което носи в себе си от детството.
Димана Иванова споделя за жените като културни дипломати, за ролята на литературата в изграждането на духовни мостове между народите, за женските гласове в поезията и тяхното място в днешния свят. Ще се спрем и на превода. Това тънко изкуство на пресъздаване, в което душата на текста трябва да остане жива, дори когато се изрича на друг език.
Димана Иванова е магистър по лавянска филология с профил чешки език и литература и френска филология. Доктор по сравнително литературознание на Карловия университет в Прага. Два пъти е носител на наградата за млади чешки преводачи от конкурса “По стъпките на Григор Ленков”, организиран от Чешки център в София, както и на награда на Съюза на българските преводачи за най-добър превод от български на чужд език (2017). Автор е на три стихосбирки на български език. Нейни поетични книги излизат и на словашки и на сърбохърватски език. Нейни стихове са преведени и публикувани на петнадесет езика, участвала в множество международни поетични фестивали и антологии в Чехия, Словакия, Румъния, Турция, Хърватска, Сърбия и Тунис. От март 2020 до май 2023 работи като координатор на литературни и образователни проекти към Чешки културен център в София, а в момента работи в Словашко посолство в София като културен референт и консулски служител. Член на Съюза на чешките и български журналисти, Съюза на българските преводачи, Хърватското книжовно дружество, Чешко-словашката асоциация по сравнително литературознание и др.
Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Димана Иванова в "Нощен Хоризонт".
В Сърбия продължават протестите на студенти и граждани. Недоволството дойде в отговор на трагедията от ноември миналата година, когато, при рухването на току-що ремонтираната козирка на гарата в Нови Сад загинаха 16 души. Протестиращите за пети ден блокираха сръбската национална телевизия РТС в Белград и настояват да се обяви нов конкурс за..
В Бургас българи, руснаци и украинци посрещнаха заедно Възкресение Христово. За първи път по инициатива на Сливенската митрополия чудото на възкресението беше чествано с тържествена заря. Празничните фойерверки не бяха приети безкритично от жителите на града. Пасхалното богослужение събра хиляди бургазлии и православни християни в храмовете в..
С празнична заря християните в Кърджали посрещнаха Възкресение. От средновековния манастирски комплекс „Свети Йоан Предтеча“ цветните илюминации озариха небето в първите минути на Великден. Празникът продължи и през деня с общоградско тържество, където бяха раздадени писани яйца и козунаци. На Възкресение християните в Кирково получиха добрата..
Думи на съжаление за вредите, нанесени на цивилни лица, и уволнение на полеви командир. Това е резултатът от близо месец разследване на израелските военни за случая край палестинския град Рафах, при който бяха застреляни 15 парамедици и служители на гражданска защита, предаде АФП. Израел настоя на тезата си, че сред убитите е имало 6-ма..
Европейският съюз даде да се разбере още снощи, че ще съди Москва не по думите, а по делата, а Великобритания я подкани да спре стрелбата и бомбардировките не само за ден, предаде Ройтерс. Москва и Киев с взаимни обвинения в нарушаване на примирието "Украйна се ангажира с пълно прекратяване на огъня. Подканяме Русия да стори същото. Сега..
За втори път днес на Великден църквата възвести радостната вест за възкресението на божия син Исус Христос. Празничната служба за второ възкресение в украсената с бели цветя митрополитска катедрала "Света Неделя" беше оглавена от патриарх Даниил. Празнична служба за Второ Възкресение Възкресен концерт навръх Великден изнесе в централния..
Приютът за кучета в Бобов дол, където допреди дни имаше протести за откритите над 60 мъртви животни, ще бъде разширен, стана ясно от заседанието на Общинския съвет. Капацитетът му сега е 30 места по клетките. Напрежение в Бобов дол заради неразкрито отравяне на животни Отговорникът за приюта каза по празниците, че приемането на..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..