Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Театрални мигове от вечността“ представи актьорът Иван Митев

6
великотърновският актьор Иван Митев


Знаете ли, че генерал Иван Фичев, внук на великия строител Колю Фичето, е бил актьор и е играл пред депутатите, приели Търновската конституция, или че неговата съпруга Сенка вероятно е първата жена актриса в България? Чували ли сте, че революционерът Бачо Киро създава първия селски театър в България? Вероятно не знаете кой е започнал първи в България да изплаща хонорари на артистите и на театралния технически персонал. Отговорите на тези въпроси със сигурност знае великотърновският актьор Иван Митев. Той описва всички тези истории с доказателства от архивите в книгата си „Театрални мигове от вечността“ и открехва завесите на театралното дело в старопрестолно Велико Търново от 1870 до 2022 година.
 
Иван Митев е доайенът на великотърновския музикално драматичен театър. 71-годишният професионален актьор е на сцената от 45 години. Носител е на голямата награда за главна мъжка роля на международен филмов фестивал в Индия. В репертоара си си има над 120 роли. От 2009 година Иван Митев се е посветил и да издирва, и описва историята на търновския театър. Написал е четири книги, а последната е „Театрални мигове от вечността“, издадена с подкрепата на Министерството на културата, и се подарява на българските библиотеки и читалища.

Книгата е създадена в стила на хрониките и е събрала над 600 лични биографии на различни творци, работили на търновската театрална сцена.
  
„Твърде много млади хора започнаха да проявяват интерес през книгата към онова, което се е случвало. Важното е, че запазихме спомените за хората, които са били. Успях да направя около 30 пространни интервюта с някои от големите актьори в Търново, София, Пловдив, които вече ги няма. Запазени са тези интервюта, живите им гласове са останали“.

На 14 март се навършиха 155 години от първото театрално представление в старопрестолния град. Между 45 хиляди и 50 хиляди снимки е издирил и сканирал от различни архиви Иван Митев за театралното дело в Търново. Благодарение на архивите на Иван Митев, предадени в БАН, там е направен фонд на търновския театър.

Една от прелюбопитните истории, описани в последната книга на Иван Митев, е на генерал Иван Фичев, който в първите години след Освобождението е бил командир на Търновския гарнизон, но и актьор.

„Те подготвят представление по „Иванко, убиецът на Асеня“. Там играе и известният Лазаров, който след време ще бъде министър на просвещението. Играят представленията в конака пред депутатите. Има е идна сензация. В записките на генерал Иван Фичев се посочва, че неговата жена Сенка Иванова и играла Геновева на сцената в Търново. Това е било във времената, когато женските роли са се играли от мъже. Ако това е вярно, това ще е първата българка, която играе на сцената, и то Търново“.

Благодарение на Стефан Стамболов в Търново е построена първата професионална театрална сцена:

„Когато в Пловдив първата професионална театрална трупа играе върху дървени дъски, наредени върху дървени „магарета“, в Търново вече има професионална театрална сцена с около 650 места“.

При едно от посещенията на Васил Левски в Търново при създаването на революционните комитети, го водят в читалище „Надежда“ да гледа „Многострадална Геновева“. След спектакъла Апостолът разговаря с младите мъже актьори и с тях създава един от тайните си комитети, разказва Иван Митев.

В Книгата си „Театрални мигове от вечността“ той описва, че революционерът Бачо Киро е гледал първото театрално представление в Търново. Толкова се е впечатлил, че прибирайки с в Бяла черква създава първия селски театър в България:

„Този човек, който казва „Искам да загина за свободата на моя народ“, прави уникален експеримент. Понеже е била забранена пиесата „Стоян войвода“, защото е свързана с революционната дейност, той обявява, че ще играят „Многострадална Геновева“. Играят по-малко от едно действие в началото и веднага преминават към „Стоян войвода“. Ималата е такъм успех, че в Михалци имат 6 поредни вечери с представления. Неговите театрали, предимно учители, отиват в неговата чета и загиват при битката в Дряновския манастир“.

Иван Митев дава публичност в книгата си и на документалните данни от архивите, че още през 1870-71 година за търновския театър са купувани от Мюнхен, Виена и Букурещ костюми, перуки и мустаци.

Търновският юрист и общественик Марко Тотев, станал нарицателно за лош късмет, също е свързан с театралното дело. Бил е председател на историческото читалище „Надежда“, където е бил театърът:

„За своя мандат за първи път в историята на търновското читалище започва да плаща хонорари на актьорите и за първи път се плащат командировъчни на технически служби, които се наемат да помагат при пътуванията в региона“.

Търновските театрали са играли представления и със събраните пари са подпомагали революционното движение в Македония. В Търново е бил първият театрален вестник в България, от който през 1900 година са излезли само 15 роя, но с кореспонденции и от чужбина, разказва в последната си книга актьорът Иван Митев.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната галерия ще има нов директор

Националната галерия ще има нов директор. Ярослава Бубнова, която заемаше поста до момента не е сред допуснатите до конкурса. Той беше обявен седмици, след като руската посланичка Елеонора Митрофанова отиде на откриване на изложба и беше изгонена от гости на събитието, а скандалът се пренесе и в Народното събрание. Бубнова беше начело на..

публикувано на 11.05.25 в 11:48

Д-р Нели Стефанова ще представи първата си книга - "Все същата луна"

Д-р Нели Стефанова е известен психиатър.  В Плевен предстои литературна среща за представяне на първата й книга – „Все същата луна“.  Читателят ще потъне в живота на поколения в едно еврейско семейство, ще усети тъга, радост, болка и любов. Освен вълнуващо четиво, книгата е с благотворителна кауза.  Д-р Нели Стефанова ще очаква плевенчани и..

публикувано на 11.05.25 в 06:41

Концерт с музиката на Вивалди в София представя оркестър "Mitonissimo"

Виртуозният оркестър „Mitonissimo“с диригент Огнян Митонов, удостоен с приза "Бранд на годината", представя отново един от най-успешните си концерти - "Венецианският майстор" с музика на Вивалди. Публиката ще се наслади на "Четирите годишни времена" с участието на четирима солистки от оркестъра. Ще бъдат представени а рии и дуети от опери, мотети,..

публикувано на 11.05.25 в 06:13

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55