Жителите на пазарджишкото село Ивайло са на път да придобият първия в страната медицински мотоциклет за нуждите на населеното място. Идеята е на кметът Цвятко Луджев, който по професия е парамедик. Преди дни той спечели награда от Академията по предприемачество, а сумата инвестира в специален стол за нуждите на трудно подвижните възрастни хора с цел по-лесно транспортиране до лечебните заведения.
Според Цвятко Луджев, профилът на кметовете на малките населени места се променя, тъй като хората търсят мобилност, спешна помощ и добра среда. Страстта му е спешното неотложна помощ. Той е от първите парамедици в страната, а от година е и единственият кмет - парамедик.
Липсата на транспорт в малките населени места затруднява възрастните хора да достигнат до областните здравни заведения, затова той поема този ангажимент, абсолютно безплатно.
Цвятко Луджев се е оборудвал с необходимата медицинска техника и е на разположение на жителите на селото 24 часа. Жителите на Ивайло се чувстват късметлии. Има на кой да разчитат дори и през нощта.
До месеци се очаква да се реализира мечтата му селото да си има оборудвана линейка на две колела.
Макар и вече кмет, страстта към медицината остава за цял живот. "Кметуването не е само здравни грижи, но и битовизъм", каза Луджев.
Ивайло е първото село в областта, което слага край на септичните ями. В момента се извършва проект по цялостно изграждане на канализационна система. Паралелно се извършва и пълен ремонт на водопроводната мрежа, като проектът е на стойност 23 милиона лева.
Репортаж на Невена Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Мечка се е появила край границата над кюстендилското село Гърляно, разказа за БНР кметът на селото Венелин Енчев. Забелязали са я и граничните патрули, които охраняват в този участък на планината. Мечката изглежда се е събудила след зимен сън, изтощена и гладна е, затова може да започне набези по селото, опасява се кметът Венелин Енчев, който..
От Министерството на външните работи информират българите, които възнамеряват да посетят Истанбул, че от днес турските власти са наложили ограничения за придвижване по определени пътни артерии на града, спирки на градския транспорт и метрото. Екрем Имамоглу: Моят народ ще даде необходимия отговор на лъжите Кметът на Истанбул Екрем..
Държавата отпуска близо 2 и половина милиона лева, с които да бъдат компенсирани родителите, за чийто деца няма място в общински детски ясли или в яслени групи, както и в държавни и общински детски градини. Сумите са за ноември и декември миналата година. Те ще бъдат предоставени авансово на общините София, Пловдив, Варна и Родопи, докато бъде приет..
Ресторантьори и хотелиери от Кюстендил се включиха в протеста на бранша, като организираха автошествие до Симитли. Кюстендилци са един от лъчовете на протеста, към тях се присъединяват работещи в бранша от Дупница, Сапарева баня и др. Те отново заявяват, че увеличението на ДДС на 20% ще доведе до фалити, до съкращаване на работни места, ще увеличи..
За борба с градушките на територията на областите Ямбол и Бургас ще бъдат изградени 70 площадки с наземни генератори със сребърен йодид ( AgI) . Земеделското министерство планира те да влязат в действие през следващото лято. МЗХ ще ползва наземни генератори за противодействие на градушките Ямбол и Бургас са сред регионите, в които няма..
Български гражданин, който работи в системата на ООН, е загинал днес в Газа, според постъпила предварителна информация в министерството на външните работи. От ведомството уточняват, че допълнителна информация ще може да бъде съобщена на по-късен етап, след като българската страна бъде запозната с резултата от извършваната от страна на..
Още едно лице е задържано за 48 часа във връзка с трагедията в Кочани, с което общият брой на обхванатите от тази мярка лица става 17, съобщи МИА. Прокурорът Люпчо Коцевски обяви, че бързо и ефективно разследване ще бъде извършено по най-професионален начин. По думите му това е много тежък, сложен случай, в който има много пострадали, посочва..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Протестите в Сърбия показват нов път на широка обществена солидарност, каквато не сме виждали . Има някакъв идеализъм, който е антикапиталистически и..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..