Това в Кочани беше убийство и трагедия. Както ни учеха през социализма, всички са виновни и това е точно. Виновни сме цялото общество. Но виновни са министерствата и политиците, ония преди това и сега. Това заяви журналистът и юрист Владимир Перев в интервю пред БНР.
"Говори се за жестока корупция, виждаме я, завладяла цялото общество, всички сегменти. Това е странното в Кочани за една държава и това не е за първи път", каза Перев.
Според него 6000 евро е получил подкуп чиновникът, разрешил старият килимарски магазин да функционира като дискотека.
"Първата неофициална информация, ако следствието не бъде утихнато, е за около 6000 евро. Толкова струват 59 млади животи в РСМ. Това е от сигурен източник отпреди 2 часа", коментира журналистът.
Той е убеден, че започналите протести в РСМ, в Кочани и Скопие, не може да имат мащабите на сърбите в Нови Сад и Белград.
"Ние македонците и българите, които сме един народ, едно племе, живеем в сянката на националните катастрофи и поражения, окупация. Нямаме героичния дух, който имат сърбите и гърците – демонстрацията за жп катастрофа. Това няма да го има при нас. Демонстрации в университета в Скопие има и в Кочани протест, но няма да го има този мащаб и тази тежест. Става дума за по-различна народопсихология на победители и пораженци. Ние сме от вторите", коментира Владимир Перев.
Той съобщи, че в РСМ никой никога не е ограничавал малолетни деца да посещават дискотеки:
"Единствената цел е да вземат пари от родителите и да си купят безалкохолни напитки и уискито. Това е първото, което проличава от работата на всички тия дискоклубове. Да не забравяме, че в Македония през 1994 г. имаше трагедия с дискотека, при пожар загина момиче на 13 години. Тя е била прегазена от тълпата. Вдигна се шум и всичко приключи, защото големите горе са тия, които събират пари в кеш."
Той обясни, че вече 3 месеца правителството и институциите показват омраза и няма как така да функционира държава.
А и няма кой да направи революция:
"Македония е държава, която в момента няма повече от 2,1 млн. души и другите са разпилени по света. Приказките, че има 2,7 милиона жители, са приказки за манипулации в изборния процес. Няма кой да направи революция. Има и спирачки –администрацията е около 180 000 души, живеят на държавната каса. Очаквате ли, че тия ще направят срещу себе си демонстрация – това е най-елитната част, млади, прави и здрави да не правят нищо."
Според него в РСМ, при 17 0000 полицаи, не работи нищо, "хората умират като кучета и минават на червен светофар". Той прогнозира, че може да има протести на някои места, но няма да е като в Сърбия или управляващите ще прехвърлят недоволството към национализъм - албанци срещу македонци, шовинизъм. Тези обичани думи от комунистите, за да се размие отговорността.
"Да, ще има отговори от двама, четирима, десет души, но процесът за трагедията в Кочани няма да се развие повече", обезверен е за справедливост журналистът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..