Разследването на зверствата е започнало преди близо 10 месеца и още продължава, разказа Петя Алтимирска.
"Беше много трудно в началото, защото ни идеше да крещим, докато трябваше да мълчим всъщност. Трябваше да разследваме до най-малки детайли, за да сме сигурни, че ще бъде по някакъв начин доказано и няма да се размине, както се случва с много други. В началото ние работихме сами известно време, докато съберем достатъчно материали, за да направим сигнала толкова богат на съдържание и с толкова много доказателства, за да не може да бъде по никакъв начин пренебрегнат от страна на полицията", посочи председателят на КАЖИ.
Силната реакция на обществото означава, че сега е подходящ момент да се реформира политиката за защита на животните в България, която е политика и за защита на хората, защото целта е насилието, проявено над животни, да не прерасне към хората, обясни Алтимирска.
"Направихме едно отворено писмо. До момента са го подписали около 130 организации. Има четири точки. Едната е засилване на контрола и прилагане на законодателството. Втората точка е за създаване на консултативен съвет за защита на животните към Министерски съвет, който може да подпомага разработването и прилагането на политиките за защита на животните. Следващата точка, която ние предлагаме като промяна, това е да се създаде постоянна комисия за защита на животните към Народното събрание. Много е важно в Народното събрание да се приоритизират всички текстове, които са свързани със защитата на животните и с хуманното отношение, за да може наистина да се вижда, че не се неглижира този проблем", каза Алтимирска и допълни, че отвореното писмо е адресирано до президента, премиера, Министерския съвет, председателя на Народното събрание, главния прокурор и партиите.
Явор Гечев: С реакцията срещу насилието над животни обществото показва, че върви в правилната посока
Адвокат Христо Копаранов коментира, че жестокостта на престъплението означава, че вероятно ще има ефективни присъди.
"Възможността за т.нар. условно осъждане е, ако санкцията е до три години. По-висок размер на наказанието – до четири години, т.е. над три години лишаване от свобода, няма да има тази опция за условно осъждане. В случая бих казал, че има обстоятелства, които предполагат по-висока санкция. Това е особената жестокост, заснемането на деянията, това, че се извършват за пари. Моите очаквания са да се наложи по-висока санкция. Освен това говорим за няколко престъпления в случая – престъпен сговор и пране на пари са другите, при които общото наказание може да достигне до осем години. Законът не предвижда възможност за условна присъда", уточни юристът.
За Алтимирска е ключово в процеса да има и прозрачност.
"Целта е този съдебен процес да завърши по такъв начин, че той да има тази превантивна функция, т.е. да се види, че има адекватни наказания, ще няма никой да остане безнаказан, ако реши да направи нещо подобно. Това, което искаме да направим е, да, вижте какви са кадрите, вижте колко са жестоки тези неща, но тези неща няма да останат незабелязани, няма да останат безразлични за обществото и няма да останат ненаказани от съдебната система", категорична е Петя Алтимирска.
Превенция на последващи престъпления обаче е трудна в българската действителност, признава адвокат Копаранов и призовава: "Не трябва да свикваме с дори най-малките прояви на нечовешко отношение към когото и да е".
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..