Това заяви пред БНР доц. Искрен Иванов - политолог, международен анализатор и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", в коментар за разговора между президентите на САЩ и Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.
Според него оттук нататък се очертават два сценария за развитието на войната в Украйна:
"Първият е постепенно да се премине към деескалация на конфликтните зони и войната да завърши със споделяне на Украйна. В една такава ситуация основните параметри на това примирие ще се очертаят от САЩ и Русия. Вторият – по-неблагоприятен сценарий, е войната да се възобнови отново. Това може да стане при две условия – ако по някакъв начин Вашингтон и Москва се разминат в очакванията си за взаимните си нагласи, ако по някакъв начин Тръмп и Путин се скарат, другият вариант е ако Европа излезе извън този консенсус, който в момента се формира между Вашингтон и Москва, защото тогава на практика ЕС ще се окаже сам срещу САЩ, Русия, Китай и т.н. При липсата на такъв консенсус, твърде е възможно при изпращането на тези европейски миротворци, които в момента се обсъждат, Русия в един момент да иска да ги провокира и това да доведе до ново напрежение. В крайна сметка дали пък Русия не иска точно това – на територията на Украйна да има европейски войски, които по някакъв начин тя да провокира?".
Европейски миротворци в Украйна могат да присъстват единствено и само, ако тяхното присъствие е еднакво приемливо както за Вашингтон, така и за Москва, категоричен бе доц. Иванов в предаването "Преди всички". Той подчерта, че ако такъв консенсус отсъства, в рамките на мандата на Доналд Тръмп войната ще започне отново.
Според него българското правителство действа прагматично на този етап:
"То се опитва да лавира между ЕС и САЩ. И все пак има нещо, което политиците в България трябва да обмислят за в бъдеще – това е въвеждането на национална политика, с която да се фиксира процент от БВП, който да се отделя за отбрана. Ако един такъв инструмент за заделяне на средства се приеме и в българския бюджет и в националното законодателство, това на практика ще адаптира нашата външна политика към сегашните геополитически реалности много по-добре".
По думите му когато има политическа воля за такива политики, винаги се намират и средства. Въпросът е по какъв начин ние да подходим така, че отношенията ни със САЩ да продължат да се развиват, коментира политологът.
"В последно време в България започна едно доста широко анти-Тръмп говорене, което постепенно започва да прераства в един мащабен антиамериканизъм, който мен започва да ме притеснява. Ясни са заявките на Франция и Великобритания да опънат ядрен чадър над Европа, да помагат на Европа да се защитава, но те не разполагат с ядрени триади и техните арсенали могат да са достатъчни дотолкова, доколкото да защитят Западна Европа. Докато Централна и Източна Европа не може да разчитат на ЕС за отбраната си. Ние можем да разчитаме единствено и само на САЩ в рамките на тази конфигурация".
По думите му единствената причина, поради която няма война в Европа толкова години и поради която все още не е избухнала Трета световна война, е защото системата на ядрено сдържане на Европейския континент работи вече много десетилетия. Над Европа има американски ядрен чадър, който предполага, че Русия няма да нападне, подчерта той. Според него въпросът е как да функционира това сдържане така, че то да е в полза на Европа. Единственият вариант това да се случи е този американски ядрен чадър да се запази, категоричен бе доц. Иванов. Той изтъкна също, че за изграждането на европейска армия ще е нужно поне десетилетие, а за постигане на ядрен паритет с Русия – поне 2 десетилетия.
По отношение на украинското членство в НАТО – този въпрос ще продължи да се обсъжда поне 2-3 месеца, изказа мнението си международният анализатор и подчерта, че залогът е много голям.
"Проблемът с украинското членство в НАТО е, че веднага след като Тръмп беше избран за президент, Зеленски падна в капана на Русия и се скара с Тръмп. Въпрос на време беше или Путин да се скара с Тръмп, или Зеленски да се скара с Тръмп. Ако Зеленски беше балансиран и беше изчакал, руският президент щеше да изостри отношенията си с Тръмп и тогава ви уверявам, че както позицията на Тръмп беше, че Украйна не трябва да влиза в НАТО, така тя щеше да се завърти на 360 градуса".
Според него след тежките разговори между Тръмп и Зеленски, шансовете на Украйна да влезе в НАТО по-скоро клонят към 0.
Цялото интервю на Диана Дончева с доц. Искрен Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Първият заместник - управляващият директор на Международния валутен фонд Гита Гопинат ще напусне Фонда в края на август, за да се завърне в Харвардския университет, съобщиха от институцията. В прессъобщението е цитирана ръководителката на МВФ Кристалина Георгиева, която определя Гопинат като "изключителен колега", който е "отдаден на мисията..
Необходима е сериозна дискусия за модела и мястото на българската прокуратура. Това заяви пред БНР Михаил Миков, бивш председател на НС, бивш лидер на БСП. "Прокурорите трябва да се подчиняват единствено на закона, когато вършат своята работа. И това е големият проблем, но той не се решава от смяната на един или друг главен прокурор, нито с..
Планинското с. Смочево въведе от тази нощ режим на водата заради спадналия дебит на водохващането Робовица, каза за БНР кметът Стефка Зашева. От същия водоизточник са и селата Мурсалево и Слатино. Където вероятно също ще се стигне до режим. Финализират проект за спешен ремонт на водохващането "Робовица" в Рила Водохващането Робовица е..
Пожарът в района на Костинброд е овладян, но не е локализиран. Това каза директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов. Огънят е засегнал и къщи. Предстои да се направи оглед, обясни Джартов. Има един фронт, който се развива. По него ще се работи до локализиране на пожара, допълни той. 12 екипа на пожарната са на терен: "И..
"Научихме се да използваме правосъдието за лични цели – за облагодетелстване, за компрометиране . Това е проблемът на българското правосъдие. Той е и кадрови. Започва още от системата на юридическото образование и стига до най-високите етажи". Това заяви пред БНР Антон Станков, бивш правосъден министър. Станков беше и кандидат за..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред..
Българската стопанска камара организира дискусия на тема: "Продоволствената сигурност на страната под заплаха". Очаква се във форума да се включат представители на министерствата на земеделието и храните и на икономиката и индустрията, депутати, представители на Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите и Комисията..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..