Това заяви пред БНР доц. Искрен Иванов - политолог, международен анализатор и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", в коментар за разговора между президентите на САЩ и Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.
Според него оттук нататък се очертават два сценария за развитието на войната в Украйна:
"Първият е постепенно да се премине към деескалация на конфликтните зони и войната да завърши със споделяне на Украйна. В една такава ситуация основните параметри на това примирие ще се очертаят от САЩ и Русия. Вторият – по-неблагоприятен сценарий, е войната да се възобнови отново. Това може да стане при две условия – ако по някакъв начин Вашингтон и Москва се разминат в очакванията си за взаимните си нагласи, ако по някакъв начин Тръмп и Путин се скарат, другият вариант е ако Европа излезе извън този консенсус, който в момента се формира между Вашингтон и Москва, защото тогава на практика ЕС ще се окаже сам срещу САЩ, Русия, Китай и т.н. При липсата на такъв консенсус, твърде е възможно при изпращането на тези европейски миротворци, които в момента се обсъждат, Русия в един момент да иска да ги провокира и това да доведе до ново напрежение. В крайна сметка дали пък Русия не иска точно това – на територията на Украйна да има европейски войски, които по някакъв начин тя да провокира?".
Европейски миротворци в Украйна могат да присъстват единствено и само, ако тяхното присъствие е еднакво приемливо както за Вашингтон, така и за Москва, категоричен бе доц. Иванов в предаването "Преди всички". Той подчерта, че ако такъв консенсус отсъства, в рамките на мандата на Доналд Тръмп войната ще започне отново.
Според него българското правителство действа прагматично на този етап:
"То се опитва да лавира между ЕС и САЩ. И все пак има нещо, което политиците в България трябва да обмислят за в бъдеще – това е въвеждането на национална политика, с която да се фиксира процент от БВП, който да се отделя за отбрана. Ако един такъв инструмент за заделяне на средства се приеме и в българския бюджет и в националното законодателство, това на практика ще адаптира нашата външна политика към сегашните геополитически реалности много по-добре".
По думите му когато има политическа воля за такива политики, винаги се намират и средства. Въпросът е по какъв начин ние да подходим така, че отношенията ни със САЩ да продължат да се развиват, коментира политологът.
"В последно време в България започна едно доста широко анти-Тръмп говорене, което постепенно започва да прераства в един мащабен антиамериканизъм, който мен започва да ме притеснява. Ясни са заявките на Франция и Великобритания да опънат ядрен чадър над Европа, да помагат на Европа да се защитава, но те не разполагат с ядрени триади и техните арсенали могат да са достатъчни дотолкова, доколкото да защитят Западна Европа. Докато Централна и Източна Европа не може да разчитат на ЕС за отбраната си. Ние можем да разчитаме единствено и само на САЩ в рамките на тази конфигурация".
По думите му единствената причина, поради която няма война в Европа толкова години и поради която все още не е избухнала Трета световна война, е защото системата на ядрено сдържане на Европейския континент работи вече много десетилетия. Над Европа има американски ядрен чадър, който предполага, че Русия няма да нападне, подчерта той. Според него въпросът е как да функционира това сдържане така, че то да е в полза на Европа. Единственият вариант това да се случи е този американски ядрен чадър да се запази, категоричен бе доц. Иванов. Той изтъкна също, че за изграждането на европейска армия ще е нужно поне десетилетие, а за постигане на ядрен паритет с Русия – поне 2 десетилетия.
По отношение на украинското членство в НАТО – този въпрос ще продължи да се обсъжда поне 2-3 месеца, изказа мнението си международният анализатор и подчерта, че залогът е много голям.
"Проблемът с украинското членство в НАТО е, че веднага след като Тръмп беше избран за президент, Зеленски падна в капана на Русия и се скара с Тръмп. Въпрос на време беше или Путин да се скара с Тръмп, или Зеленски да се скара с Тръмп. Ако Зеленски беше балансиран и беше изчакал, руският президент щеше да изостри отношенията си с Тръмп и тогава ви уверявам, че както позицията на Тръмп беше, че Украйна не трябва да влиза в НАТО, така тя щеше да се завърти на 360 градуса".
Според него след тежките разговори между Тръмп и Зеленски, шансовете на Украйна да влезе в НАТО по-скоро клонят към 0.
Цялото интервю на Диана Дончева с доц. Искрен Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Президентът на Кипър Никос Христодулидис е на еднодневно посещение днес в Ерусалим и Рамала. Регионалната сигурност и стабилност в Източното Средиземноморие и Близкия изток, както и хуманитарни проблеми са в центъра на предстоящите разговори с висшето политическо ръководство на Израел и Палестина. Визитата на кипърския държавен глава ще..
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет планира да посети в Израел преди посещението на президента Доналд Тръмп в Близкия изток. Това съобщи порталът Axios, като се позова на израелски официални лица. Според тях пристигането на Хегсет в Израел се очаква на 12 май. Той възнамерява да проведе срещи с колегата си Израел Кац, както..
В столичния храм "Св. Георги Победоносец" днес от 11,30 часа ще бъде поклонението пред солиста на музикалния театър Богомил Спиров. Той загина на 56-годишна възраст при катастрофа в центъра на София на 28 април. Оперният певец Богомил Спиров е загинал в катастрофа в София Повече от три десетилетия Богомил Спиров беше част от..
Днес отбелязваме 122 години от гибелта на Гоце Делчев, водач и идеолог на българските Македоно-Одрински революционни комитети, известни по-късно като ВМОРО. Делчев е и национален герой на България, който жертва живота си за освобождението на българските територии, останали под османско владичество. Със заупокойна молитва и преклонение пред..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп предизвика критиките на някои католици, след като публикува генерирано от изкуствен интелект изображение на себе си като папата. Снимката, която беше споделена от официални акаунти в социалните медии на Белия дом, се появява в момент, когато католиците скърбят за смъртта на папа Франциск, който почина на 21 април,..
Сръбският президент Александър Вучич беше изписан от военната болница в Белград, където беше приет за кратко, след като по-рано прекъсна пътуването си в Съединените щати. Вучич не успя да се срещне с американския си колега Доналд Тръмп, тъй като се върна у дома заради болки в гърдите. Финансовият министър Синиша Мали каза, че държавният..
Русия извърши тази нощ въздушно нападение срещу украинската столица Киев. Пострадали са най-малко 7 души, сред които две деца. По-рано Кремъл настоя за окончателен отговор от Украйна на предложението на руския президент Владимир Путин за тридневно примирие следващата седмица по време на празненствата по случай 80-ата годишнина от победата на..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..