Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И стигнаха до края на света" - българите в Аржентина в документален филм

Поля Станчева: Длъжници сме на сънародниците ни там, да им помогнем да запазят българското си самосъзнание

| Интервю
Поля Станчева
Снимка: Ани Петрова

Днес от 18.00 ч. във Военния клуб в София ще бъде представен документалният филм на Поля Станчева "И стигнаха до края на света", посветен на българската диаспора в Аржентина. Станчева е бивш генерален директор на БНР.

Тези българи са заминали преди 100 години. В онзи момент много европейци тръгват към Аржентина. Аржентина им подарява земи и те започват да ги отвоюват от джунглата. Българите пристигат, защото са земеделци. Тези българи започват не просто да населяват тази страна, а да я строят, поясни тя.

"Българите са участвали в създаването на тази страна, която е изградена предимно от мигранти."

Аржентина е "изключително интересна страна на страсти и контрасти, която започва от екватора и стига до ледниците на Антарктида", посочи авторката на филма.

По думите ѝ, освен земеделци, някои от тях са работили на нефтените платформи, други – във фабрики за месо и кланици близо до Буенос Айрес.

Днес сънародниците ни, които говорят български, са около 90-годишни. Останалите са трето и четвърто поколение и много рядко някой от тях говори езика, особено в смесените бракове, разказа Поля Станчева в предаването "Хоризонт до обед".

"По-интересно е, че пеят на български. Много тъжно е това, че няма кой да ги научи български. Младите искат. Мисля, че сме им длъжници. Би трябвало да им подадем ръка."

"Нека им помогнем да запазят българското си самосъзнание, защото те го носят", призова тя.

В Аржентина не се преподава български език, а бихме могли да помислим за наши студенти, които да отиват там на практика и същевременно да преподават, смята Станчева.

Според нея, една част от тези млади хора – трето и четвърто поколение, искат да бъдат български граждани, но за целта трябва да знаят български език и така се получава Параграф 22.

Именно третото и четвъртото поколение се връщат, показва историята на други емигрантски нации, допълни авторката на документалната лента, откривайки символика в това.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08