Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Чолаков от Сдружение "Българска Отбранителна Индустрия":

Отбранителната индустрия иска ясни насоки за това как България ще развива способностите си

Българската отбранителна индустрия в момента страда от липса на кадри, посочи той

| Интервю
Снимка: Личен архив

Отбранителната индустрия иска ясни насоки за това как България ще развива способностите си в рамките на новите европейски планове за въоръжаване. Това каза в интервю за БНР Петър Чолаков от Сдружение "Българска Отбранителна Индустрия".

"Чуваме, че 150 млрд. ще бъдат осигурени по линия на различни фондове на ЕС, останалите 650 отделните страни ще трябва да ги осигурят. Тук ще е ролята на всяко едно правителство и съответно Министерство на отбраната, индустрията, да преценят какви средства ще могат да отделят. Основните предизвикателства ще бъдат стратегическото целеполагане на това какво представлява модернизацията. Големият проблем през годините беше именно да се направи нов преглед на всички програми за превъоръжаване и модернизация на нашата армия в светлината на новите предизвикателства", коментира той.

Според него е важно в писането на Бялата книга да вземат участие не само всички институции, които са замесени, но задължително и специалисти от българската отбранителна индустрия.

По думите му проблемът с модернизацията на армията е ясната последователна стратегия за развитие:

"Голяма част от скъпите проекти, които в момента се случват в МО, се правят на принципа на спешност, необходимост. Тази техника, която получаваме в България, са едни черни кутии, в които ролята на отбранителната индустрия е никаква".

В предаването "Преди всички" Петър Чолаков отбеляза, че българската отбранителна индустрия винаги през годините е била по-скоро пазарно ориентирана, отколкото стратегически ориентирана. До този момент това беше начин да се развиваме, обясни той и подчерта:

"Никога не сме имали в своите развойни програми ясна стратегия как ще подпомогнем българската армия и модернизацията на българската армия. Ние по-скоро сме се ориентирали през годините в различните пазари – къде ще бъде нашата ниша".

По думите му през годините технологичната база за производство на всякакъв вид техника за отбраната е била значително подобрена. Оборудването, с което се работи, е западно и е на много високо ниво, категоричен бе Чолаков. Според него тук е и ролята на държавата – да помогне, за да се вдигне нивото до степен, която в бъдеще армията ще има нужда.

В голяма част от фирмите във военно-промишления комплекс настъпи сериозна модернизация и бяха увеличени капацитетите в последните 2 години, изтъкна той и каза, че отбранителната ни индустрия е получила ориентация в каква посока да върви. Според него в тази индустрия има повишаване на печалбите.

По думите му обаче българската отбранителна индустрия в момента страда по-малко от липса на пазари и пари, а повече от липса на кадри. Тук трябва да се работи активно с държавата, категоричен бе той.

"Вярвам, че България може да бъде много сериозна част от този процес на увеличаване на капацитета и модернизация на европейските армии. Голямата въпросителна ще бъде – ние отиваме в посока една европейска армия или всяка една армия ще работи сама за себе си и ще има своя стратегически план за развитие", коментира Петър Чолаков.

Според него правителството и МО са закъснели със създаването на собствена стратегия за това как ще модернизира своите отбранителни възможности. Той е категоричен, че трябва да използваме "този импулс" да увеличим производствените си възможности и капацитети.

Цялото интервю на Добромир Видев с Петър Чолаков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55