Слабостта на Европа е преодолима, защото тя е достатъчно богата и притежава културни преимущества, за да започне да става силна занапред, но това изисква стратегическо управление и постигане на единство.
Това коментира пред БНР университетският преподавател доц. Николай Крушков, специализирал в областта на икономиката, технологиите и сигурността, ръководител на катедра в УНСС.
"Много са причините Европа да загуби своето влияние в световната политика - сред тях на първо място е обществената разединеност, отсъствието на стратегическа визия, десетилетия без собствена военно-политическа доктрина, загуба на технологични предимства. ... Все повече се връщаме към оценки, които даваше Кисинджър на Европа, те са свързани с това, че Европа все повече не може да участва в решаването на бъдещето на света. Дори по въпроси, свързани със самата Европа, видно от разговорите САЩ - Русия по спирането на войната в Украйна, европейските лидери не са поканени да участват, а преговорите се водят в Саудитска Арабия. Това е достатъчно показателно. ... Дошло е време Европа да се замисли за стратегически решения за това какво да я върне на масата на глобалните играчи, където доскоро беше, когато имаше в по-голяма степен единство в обществото, когато имаше по-силна и конкурентоспособна икономика. Насоките в управлението трябва да бъдат към поставяне на масата на стратегическите решения, а не какво ще се случи днес и утре", изтъкна той.
Доц. Крушков посочи две основни теми пред Европа - ролята на правителствата в страните от ЕС и образование, развиващо критично мислене и предприемачество в младите хора.
"На Европа ще ѝ трябва много труд - високоефективен и високоспециализиран, защото е загубила много време и трябва да догонва производителността на Далечния изток и дори на Турция. Втората дилема, която трябва да бъде сложена на масата, е дали европейците искат Европа на нациите и въпреки принадлежността към ЕС държавите да развиват национализъм и националистически движения. Или искат по-голямо обединение в рамките на ЕС, реална федерализация на Европа с реална обща икономика, обща валута, общо централизирано планиране в икономиката, което ще рече по-висока степен на отказ от национален суверенитет".
Според него в настоящия момент на криза на Европа е необходима федерализация с единно правителство с не голяма численост и задачи - може би федералните задачи трябва да бъдат само в областта на образованието, икономиката, транспорта и технологиите.
"Когато ще инвестираме пари в отбрана, важно е да бъдат в технологии, а не в продукт, т.е. да развиваме европейските технологии. На второ място да се помисли за технологична специализация на европейските държави, не всички да правят всичко. Най-малкото защото това поражда конкуренция", обясни той.
В предаването "12+3" доц. Николай Крушков изказа мнение, че по всичко личи, че войната в Украйна ще завърши съвсем скоро:
"Каквито и да са резултатите от преговорите, които престоят в неделя в Джеда, забележете, че Украйна и Европа не участват в тях. ... Войната е на територията на Европа и е важен какъв ще бъде постигнатият мир. ... От поведението на Макрон и Стармър личи, че искат Европа да застане на масата за преговори, но разединението в европейското общество и националистическите тежнения доведоха до това, че САЩ не искат да се срещат с лидерите на ЕС. Правилното решение е към обединение и създаване на общоевропейска конкурентоспособност, която да позволи връщането на масата на световните лидери".
Интервюто на Снежана Иванова с доц. Николай Крушков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В деня на парламентарните избори в Канада, Доналд Тръмп отново предложи на канадците да гласуват за него и да станат 51-вия щат на Съединените щати, за да плащат нулеви тарифи. Канадските политици обаче очаквано реагираха остро. В отговор на поста на американския президент Доналд Тръмп в социалната платформа "Трут Соушъл", че ако Канада стане..
Два и половина милиона потребители в Португалия вече имат ток, съобщиха от местния мрежови оператор. Властите в страната създадоха специален кризисен щаб за справяне със ситуацията, а министър-председателят Луиш Монтенегру призова хората да намалят консумацията на електричество. Монтенегру заяви, че няма признаци вчерашната авария да е причинена от..
Канадците гласуват на парламентарни избори на фона икономическа несигурност и наложените от Съединените щати мита. Гласоподавателите трябва да решат дали да дадат на временния премиер Марк Карни от Либералната партия пълен 4-годишен мандат или да направят управляващи консерваторите на Пиер Поaлиевр след повече от 9 години на либералите начело на..
Общонационална стачка ще парализира Белгия за трети път. В резултат един полет за София е отменен и още един - пренасочен. Самолет на "Уизеър" от българската столица ще кацне на летище "Шарльороа" в 15,55 ч., но няма да излети обратно в 16,30 ч. Друг полет от и за София - също на "Уизеър", е отклонен към Маастрихт в съседна Нидерландия. Той ще кацне там..
Според Белия дом търговските преговори между Обединеното кралство и Съединените щати "се развиват по много положителен начин", съобщи Скай нюз, като цитира изявление на говорителката на Белия дом Карълайн Левит. В Лондон има надежди, че подобно споразумение би могло да смекчи въздействието на тарифите на Тръмп, обявени миналия месец. Карълайн..
Броят на хората, прекосили Ламанша с малки лодки през 2025 г., надхвърли 10 000, което е увеличение с около 40% в сравнение със същия период на миналата година и най-високият брой изобщо за първите четири месеца за година, откакто се води такава статистика. Говорител на Министерството на вътрешните работи заяви, че правителството "укрепва международните..
Експлозията в най-голямото търговско пристанище на Иран "Шахид Раджаи" на южния град Бандар Абас е била причинена от небрежност и неспазване на мерките за безопасност, обявиха властите. По последни данни жертвите на взрива са 65, предаде АФП. Според властите в Иран експлозията в "Шахид Раджаи" най-вероятно е заради неправилно съхраняване на химикали..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.