Слабостта на Европа е преодолима, защото тя е достатъчно богата и притежава културни преимущества, за да започне да става силна занапред, но това изисква стратегическо управление и постигане на единство.
Това коментира пред БНР университетският преподавател доц. Николай Крушков, специализирал в областта на икономиката, технологиите и сигурността, ръководител на катедра в УНСС.
"Много са причините Европа да загуби своето влияние в световната политика - сред тях на първо място е обществената разединеност, отсъствието на стратегическа визия, десетилетия без собствена военно-политическа доктрина, загуба на технологични предимства. ... Все повече се връщаме към оценки, които даваше Кисинджър на Европа, те са свързани с това, че Европа все повече не може да участва в решаването на бъдещето на света. Дори по въпроси, свързани със самата Европа, видно от разговорите САЩ - Русия по спирането на войната в Украйна, европейските лидери не са поканени да участват, а преговорите се водят в Саудитска Арабия. Това е достатъчно показателно. ... Дошло е време Европа да се замисли за стратегически решения за това какво да я върне на масата на глобалните играчи, където доскоро беше, когато имаше в по-голяма степен единство в обществото, когато имаше по-силна и конкурентоспособна икономика. Насоките в управлението трябва да бъдат към поставяне на масата на стратегическите решения, а не какво ще се случи днес и утре", изтъкна той.
Доц. Крушков посочи две основни теми пред Европа - ролята на правителствата в страните от ЕС и образование, развиващо критично мислене и предприемачество в младите хора.
"На Европа ще ѝ трябва много труд - високоефективен и високоспециализиран, защото е загубила много време и трябва да догонва производителността на Далечния изток и дори на Турция. Втората дилема, която трябва да бъде сложена на масата, е дали европейците искат Европа на нациите и въпреки принадлежността към ЕС държавите да развиват национализъм и националистически движения. Или искат по-голямо обединение в рамките на ЕС, реална федерализация на Европа с реална обща икономика, обща валута, общо централизирано планиране в икономиката, което ще рече по-висока степен на отказ от национален суверенитет".
Според него в настоящия момент на криза на Европа е необходима федерализация с единно правителство с не голяма численост и задачи - може би федералните задачи трябва да бъдат само в областта на образованието, икономиката, транспорта и технологиите.
"Когато ще инвестираме пари в отбрана, важно е да бъдат в технологии, а не в продукт, т.е. да развиваме европейските технологии. На второ място да се помисли за технологична специализация на европейските държави, не всички да правят всичко. Най-малкото защото това поражда конкуренция", обясни той.
В предаването "12+3" доц. Николай Крушков изказа мнение, че по всичко личи, че войната в Украйна ще завърши съвсем скоро:
"Каквито и да са резултатите от преговорите, които престоят в неделя в Джеда, забележете, че Украйна и Европа не участват в тях. ... Войната е на територията на Европа и е важен какъв ще бъде постигнатият мир. ... От поведението на Макрон и Стармър личи, че искат Европа да застане на масата за преговори, но разединението в европейското общество и националистическите тежнения доведоха до това, че САЩ не искат да се срещат с лидерите на ЕС. Правилното решение е към обединение и създаване на общоевропейска конкурентоспособност, която да позволи връщането на масата на световните лидери".
Интервюто на Снежана Иванова с доц. Николай Крушков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
При нелеп инцидент в Италия загина екстремният скачач Феликс Баумгартнер. Той е бил на почивка край град Фермо в област Марке. При последният си скок от местност край града със своя моторизиран парапланер е летял над морския бряг. По неизвестни все още причини губи контрол и пада на земята върху дървена постройка до плувен басейн в къмпинг край..
Огромен горски пожар бушува близо до испанската столица и димът е достигнал до центъра на града. Огънят избухна в провиция Толедо и бързо се разпространи и в област Мадрид. Стихията се е разразила в района на Ментрида, на около 50 километра югозападно от Мадрид. Евакуирани са около 50 души, разказа кметът на общината в провинция Толедо, област Кастилия..
Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено, посочиха от общината. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и изпълнителите на дейностите, информира ръководителят на проекта..
Състав на САС потвърди мерките за неотклонение "задържане под стража" спрямо кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев, Бизнесменът Ивайло Маринов е с мярка подписка. Показанията на бившия заместник кмет Диан Иванов се приемат като такива с висока степен на автентичност. Смята се, че връщането на..
Германското разузнаване за първи път ще има жена заместник-директор. Габриеле Моншау става вицепрезидент на тайните служби на Берлин. Тя ще е първата заместничка на президента на Федералната разузнавателна служба. 51-годишната Моншау ще отговаря за централни задачи в германското външно разузнаване. Тя поема поста от Филип Волф, който става..
Министерството на вътрешните работи в Испания ще засили наблюдението върху крайнодесните групи. Мярката е в отговор на посланията за "лов на мигранти", които се появиха при безредиците в Мурсия. Вътрешният министър Фернандо Марласка обяви, че е наредил на Националната полиция и Гражданската гвардия да идентифицират ксенофобски групи, свързани с..
Индия може да се откаже от руския петрол, ако срещу страните, които го купуват бъдат въведени американски санкции. Това обяви индийският министър на енергетиката Сингх Пури. Той обясни, че страната му ще търси нови доставчици, сред които посочи Бразилия, Гаяна и Канада. "Индия разшири източниците си на доставки. Преди купувахме от 27 държави,..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..