Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициатива за възстановяване на 20 селски чешми в Община Павликени

| Репортаж
Марио Душков и Цветелина Христова, Патреш
Снимка: Здравка Маслянкова

На 22 март отбелязваме Световния ден на водата. Община Павликени е най-безводната в област Велико Търново. От години се правят обследвания на мрежата, търсят се нови водоизточници, подменят се водопроводи, но проблемът остава.

В момента 6 от 20-те населени места в Павликенско са на воден режим, а през лятото в повече от половината села хората вадят тубите и бидоните и тръгват по селските чешми, за да пълнят вода за пиене и санитарно-битови нужди. Но и селските чешми са пресъхнали, защото от години не са почиствани.

Сдружението "Дестинация Павликени" поде инициативата да бъде възстановена поне по една обществена чешма във всяко населено място в общината и започна дарителска кампания за събиране на пари, а местните хора ще се включат с доброволен труд. 

Павликенското село Патреш е едно от най-засегнатите от безводието. Вода във водоизточниците има, проблемът са тръбите, по които водата изтича, казва кметът на селото Марио Душков. Миналата година с ВиК "Йовковци" е подменен 900 метра от довеждащия водопровод, но това не е достатъчно, коментира кметът:

"След месец-два ще минем пак на режим. Това е голям проблем за доста села в общината. Проблемът е по-скоро във водопреносната мрежа. Загубата по тръбите е около 80 %, а средствата за нов водопровод са баснословни. Имаме 21 км водопреносна мрежа в селото, а цената е около 500 хил. лв. на километър".

По Програмата за развитие на селските райони Община Павликени има спечелен проект за 6 милиона лева за подмяна на водопроводи в няколко населени места. Един милион са за нови тръби в Патреш, но ще стигнат за малко тръби и това лято водният режим отново е неизбежен.

Местните хора повикаха неволята и започват да чистят селските чешми, за да потече от тях отново вода за хората и животните, казва Цветелина Христова от сдружението "Дестинация Павликени" за идеята за възстановяването на 20 чешми, които да помагат при безводието, но и районите около тях да станат места за селските празници и събития:

"Имаме вече събрана сума, която е достатъчна да се възстановят пет чешми в пет населени места. За начало ще започнем със селата Димча, Патреш, Бутово и Лесичери, и град Бяла черква. Те са едни от най-проблемните в момента".

Чешмата, Патреш
В Патреш избраната селска чешма е строена през 1936 година и се намира в местност, която хората са облагородили с малък парк. В Патреш има десетина чешми, възстановяваме ги една по една, разказва кметът Марио Душков:

"Започваме още една да възстановяваме, почистили сме още три и имаме други, които са пресъхнали и търся водоизточника, за да видя какъв е проблемът. Тези чешми се ползват от хората при безводието. При режима един ден има, един ден няма. Хората в крайните квартали нямаха цяло лято вода".

В град Бяла черква водопроводната мрежа постепенно се подменя, но проблемът с безводието все още не е решен, коментира Никола Николов от "Дестинация Павликени", обяснява как се избират чешмите по селата, които ще се възстановяват с дарителски пари и доброволен труд:

Никола Николов, Бяла черква
"Обикновено местните хора  знаят коя чешма има водосбор. От нас се изисква да осигурим средства от дарения и възможности на доброволци, които да помагат по населените места на местните хора да възстановим".

Вече са събрани 10 хиляди лева. Не е ясно колко пари ще трябват за възстановяването на 20-те чешми, казва Николов:

"Различни са случаите – има места, където с малко усилия може да бъде възстановена чешма, има чешми, които са затлачени, буренясали".

Сухият шадраван и разбитната чешма, Бяла черква
Една от знаковите чешми на Бяла черква е в местността "Славееви гори", където има паметник на Цанко Церковски, имало е шадраван, места за отдих, но мястото е занемарено, а чешмата е суха от поне 15-ина години, спомня си белочерковецът Иван Петров и казва, че преди години е имало много вода:

"Вървеше си вода тук. Отгоре имаше и друга чешма, но я разбиха, търсили злато. Много хора си пълнеха вода с туби и дамаджани. Правихме нов резервоар, пълнеше се с 4 кладенеца, с помпена станция, с трафопост, но ги изоставиха и ограбиха. Сега вода се взема от старото водохващане, но водата намаля".

Чешмата, Бяла черква
Инициативата за възстановяването на 20 обществени чешми в Павликенско е в началото си, но набира все по-голяма популярност, подкрепя се от местната власт и се очаква още много хора да се включат с дарения и труд. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийският районен съд заседава по случая с нападението на вр. Мургаш

Прекратяват разследването за нападението срещу метеоролозите на връх Мургаш

Софийската районна прокуратура ще прекрати разследването за нападението на връх Мургаш. Причината е, че задържаният Стоян Стоянов не може да носи наказателна отговорност. По време на деянието той е бил в психотично състояние и не е осъзнавал какво върши. Това посочва психиатрична експертиза, представена днес в съдебната зала, предаде БТА...

публикувано на 29.04.25 в 11:10

Изтича срокът за обществено обсъждане на новата хуманитарна програма за разселените от Украйна

Днес изтича срокът за общественото обсъждане на новата хуманитарна програма в подкрепа на разселените от Украйна с временна закрила в страната ни. В документа разработен от правителството се предвижда настаняването на украинските граждани в хотели и бази за сметка на държавата да е за период от 60 дни еднократно, а за хората от  рисковите..

публикувано на 29.04.25 в 11:08
Язовир Въча

Ниски нива на "Цанков камък" и "Въча". Какви са причините, довели до това положение?

От две години нивата на язовирите "Цанков камък" и "Въча" са драстично понижени. Родопчани са притеснени и смятат, че изпускането на водата от язовирите се дължи на по-голямото производство на ток.  След запитване на БНР от Националната електрическа компания уверяват, че обемите на язовирите в район "Въча" са в норма . От НЕК допълват, че..

публикувано на 29.04.25 в 11:00
Киър Стармър

Британският премиер поздрави Марк Карни за победата му на изборите в Канада

Британският премиер Киър Стармър поздрави Марк Карни за победата му на канадските избори, заявявайки, че приветства лидерството му по международни въпроси и очаква да продължи да работи в тясно сътрудничество с него по отбраната и други въпроси. Лейбъристката партия на Киър Стармър обаче я очакват големи проблеми на местните избори, които ще се..

публикувано на 29.04.25 в 10:46
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика"

ЕСПЧ разпореди на българските власти да предложат подходящи алтернативни възможности за настаняване на четиринадесетте души, засегнати от премахването на незаконни постройки в столичния кв. "Захарна фабрика" по-рано този месец. За новите мерки Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) уведоми снощи останалите без дом жалбоподатели, както и..

публикувано на 29.04.25 в 10:21

Ремонтът на детското отделение в дупнишката болница се бави

Ремонтът на детското отделение в дупнишката болница ще се забави, не са събрани  необходимите средства  - около 640 хиляди лева, каза тази сутрин за БНР главният лекар на здравното заведение д-р Стефан Николов . В края на 2024 година беше изготвен проект "Светулка" на фондация "За доброто", по който работят организации и сдружения в града за набиране..

публикувано на 29.04.25 в 10:11
Александар Николоски

Транспортният министър на РСМ: България не иска да строи жп линия, избягват среща с нас

Министърът на транспорта на Северна Македония Александър Николоски казва, че са изпратени над 15 писма до България, на които не е получен отговор от българска страна за изграждането на железопътната линия до България, предаде МИА. "Честно е да се срещнем и да ни кажат. Фактът, че избягват да се срещат с нас, говори много за съдбата на..

публикувано на 29.04.25 в 10:10