Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Ботева: Ако досега са доплащали, сега ще плащат изцяло

Затворена ли е вратата пред онкоболните за биомаркерни изследвания?

Д-р Жасмина Коева: Без биомаркерни изследвания пациентът няма достъп до най-съвременните терапии

| Репортаж
2
Снимка: Георги Нейков
Чуй новината! Чуй новината:

Държавата спешно да осигури финансиране за така наречените предиктивни маркери – изследвания, които показват най-подходящото лечение за конкретен онкоболен пациент. Това поискаха лекари и пациентски организации в края на изминалата седмица. Те обявиха за неработещо заложеното в бюджета на Здравната каса заплащане на тези маркери като медицинско изделие. 

От Сдружението за развитие на българското здравеопазване, които представляват пациентите в Надзорния съвет на Касата, обявиха, че в сряда ще предложат за пореден път приемане на амбулаторна процедура, по която да се заплащат необходимите изследвания за хората с ракови заболявания. 

Без биомаркерни изследвания българският пациент няма достъп до най-съвременните терапии за онкозаболявания, обясни д-р Жасмина Коева, председател на Българския алианс за прецизирана и персонализирана медицина. Затова изследванията трябва да се заплащат с публични средства.

Според д-р Коева при ограничен финансов ресурс тези изследвания могат да се правят за ракови заболявания, за които има налично прицелно лечение – при рак на гърда, на бял дроб, на дебело черво, на простата и овариален рак.

"Броят на биомаркерите ще расте и необходимостта от тези изследвания ще расте, защото непрекъснато се откриват нови лекарства. Постепенно делът на химиотерапията намалява за сметка на деля на лечението с прицелна терапия."

Всички пациенти със солидни тумори трябва да имат достъп до тези изследвания, смята онкологът д-р Росица Кръстева, член на експертния съвет по медицинска онкология към Министъра на здравеопазването. Тя е категорична, че следва да има равен достъп до тези изследвания.

"Не може само да оберем каймака отгоре. Трябва да видим какъв е проблемът отдолу и да се направи анализ."

Към момента цените на биомаркерните изследвания у нас са от 300 до 5000 лева. Практика в други държави е да изследва панел от такива маркери, обясни д-р Жасмина Коева.

"За да се съкрати времето за диагноза, за да се оптимизират разходите, да се избегне това фрагментиране на изследванията. И освен това – контролът: да е ясно, че наведнъж се изследва всичко."

Заложените в бюджета на Здравната каса за тази година пет милиона лева за биомаркери не осигуряват нужната диагностика за откриване на подходящо лечение за човек с онкозаболяване. Д-р Росица Кръстева се аргументира:

"Тези пари отиват в направление медицинско изделие. Тестът, който ще използваме – представете си го като една хартийка, на която трябва да накапете разни неща. Дават 5 милиона за тази хартийка. Не дават парите за дейността, която трябва да бъде свършена. Те просто казват, че това изделие ще бъде купено. И какво като бъде купено?"

От Сдружението за развитие на българското здравеопазване също са против този подход. Боряна Ботева припомни, че в края на март изтича срокът, в който биомаркерите могат да влязат в списъка на заплащаните изделия за догодина. Така маркерите могат да се поемат най-рано от 2027-ма година, смята тя.

"Този начин, който е избран, затваря вратата изцяло към пациентите. И ако досега са доплащали, сега ще плащат изцяло."

От сдружението не са наясно за кои видове заболявания ще се използват планираните 5 милиона лева. Боряна Ботева призова хората, които са направили или ще правят такива изследвания за своя сметка, да им изпратят фактурите, за да бъдат показани на институциите, включително на Българския лекарски съюз:

"Които казват – няма нито един пациент, който да си плаща, това се покрива. В момента са заложени само 5 милиона, но дори 20 милиона да бяха, са нищожна сума на фона на това, което Здравната каса плаща за лечение. Ако Здравната каса започне да плаща за биомаркерната диагностика, тя ще може да проследява и правилното разходване на другите пари за лечение."

По данни, цитирани от д-р Росица Кръстева, от държавите членки единствено в България смъртността от рак нараства, защото пациентите се диагностицират късно.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44