Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трябва да префомартираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество"

Проф. Бранимир Ботев: Европа е в тежка рецесия, на границата на икономическия колапс

"Зелената сделка е провал за европейската икономика, тя съсипа енергетиката на Европа"

| Интервю
Проф. Бранимир Ботев
Снимка: Личен архив

"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество, защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс, който до голяма степен, за съжаление, се дължи на грешните решения на политическо ниво."

Това мнение изрази пред БНР проф. Бранимир Ботев, президент на Европейската лига за икономическо сътрудничество.

"Достатъчно е да споделя само Зелената сделка, която беше превърната в мантра, която се повтаряше от сутрин до вечер, като вие журналистите също имате роля за това, а сега всъщност се вижда, че Зелената сделка е един провал за европейската икономика, тя съсипа енергетиката на Европа и това е първото нещо, с което Европа трябва да се захване в момента - да възстанови ресурсната си база, енергийната си база, да реши как оттук насетне ще трябва да преструктурира своята икономика", коментира проф. Ботев в предаването "Нощен хоризонт".

"Аз лично съм скептичен, че това може да стане чрез лансираната от Урсула фон дер Лайен идея за 800 млрд. евро за реиндустриализиране на Европа на базата на производството на оръжия и муниции, посочи той.

"Обръщам се към българския бизнес и общини, правителствени структури, че сме винаги отворени да предадем техните въпроси и проблеми към европейските институции. Използвайте ни като лобист, защото понякога европейските институции се нуждаят не просто да кажеш нещо, а да удариш по масата, защото свръхбюрократизирането, свръхадминистрирането на процесите, особено в бизнеса, във финансово-икономическите процеси, доведе до тези глобални проблеми, с които се сблъска ЕС", подчерта проф. Бранимир Ботев.

По думите му Европейската лига за икономическо сътрудничество е неправителствена организация с огромно влияние и значение.

"Ние се опитваме във всеки един момент, което е мисията на лигата, да следим пулса на правителствата в Европа и същевременно да се опитваме да подсказваме, а където е необходимо дори да влизаме в полемика за отстояване на европейските и евроантлантическите ценности. В този смисъл лигата се явява корпоративен лобист на тези ценности и същевременно лобист на целия финансов, икономически, банков сектор и на бизнеса."

Европейската лига за икономическо сътрудничество е създадена през 1946 г. с подкрепата на САЩ, успоредно с "Плана Маршал", като общоевропейска платформа за икономическо и политическо възстановяване и обединение на Европа. В изпълнение на своята мисия Европейската лига става основател на Европейското движение и катализатор на общоевропейски проекти, от които се ражда настоящия Европейски съюз.

По темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52