Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да възпитаме психически стабилно дете?

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

2
Боряна Григорова

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни. В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може да ни промени толкова, че да не познаем себе си, да се придържаме към поведение чуждо за нас и вече да не се харесваме толкова. Да се превърнем в насилник или жертва спрямо околните, а често и за един единствен човек.

Токсичните хора не са някакво имагинерно явление. Голяма част от тях попадат в психологически квалификации. Разпознаването на токсичните хора не е толкова лесно в началото на общуването. Постепенно и с умели ходове те завладяват съзнанието на другите и постигат своята доминация. 

Такива хора често срещаме на работа, може да са сред приятелите ни и дори у дома. Прекараното време с тях не е никак приятно, то е натоварващо и изтощително, независимо дали ги слушате да се оплакват, дали обвиняват за всичко другите или вие сте виновни за това и онова. Специалистите твърдят, че общуването с такива хора може да разболее обикновения човек, да изтощи психиката му и да измори тялото до проявата на соматика.

Боряна Григорова е автор на книгата "Паяжината на психическия тормоз". Тя е психотерапевт, занимава се с изучаване и изследване на поведенческите модели и личностните разстройства. Как се заплита паяжината на токсичните връзки с нарцистичните личности.

"Истината е, че най-трудно ни е във връзката със себе си, откъдето произтичат трудностите и в общуването с другите хора. Защото, ако сме добре здравословно и адекватно свързани със себе си, ние се свързваме и с всички други по този начин", каза за БНР Боряна Григорова. 

"Къде се крият проблемите за това един човек да е токсичен, да е некомуникативен - коренчето за това естествено е детството, да, можем да кажем, че вината е у родителите, но погледнато така, това няма да ни помогне да достигнем до нещо по-добро...

Имали сме родителите, които сме имали, те са направили това, което са можели да направят, те са ни дали това, което са имали да ни дадат. Тоест, с даденото от тях сме стигнали до някакво ниво на несвързване със себе си. 

Но оттам насетне ние сме отговорни - от момента, в който пораснем, ние можем да поправим всичко това, което не се случило или се е случило по лош начин. Единствено изключвам много тежките родителски проявления на насилие или изнасилвания, но въпреки всичко, дори и в такава ситуация, ние все пак имаме избора да направим други решения, да интегрираме миналото си по различен начин, без да оставаме "заклещени" в него, защото оставайки заклещени в него, ние сякаш се спъваме в камъни, които са зад гърба ни", поясни специалистът.

"Как са се формирали токсичните хора, личностните разстройства - нещата са всъщност много фини - когнитивният мозък, тоест нашият разум, с раждането ни той не е развит и и започва да се развива към 2-3 годишна възраст. И завършва развитието си, по последните изследвания, към 28 годишна възраст.

До към 6-7 годишна възраст на детето не може много да се разчита на логика и причинно-следственост, тоест в този период - до към 7 години, изключително много възприятието на децата се основава на интерпретация, а не на реални факти или на причинно-следствени връзки", поясни Григорова.

"Така че много фини неща могат да увредят детето, да му създадат травматично преживяване, усещане за счупена представа за себе си, за недостатъчност, това са родителските послания детето да бъде силно, да е перфектно, за припрените родители, когато даваме за пример друго дете на собственото си дете", допълни психотерапевтът.


 Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на НП

Директорът на НП "Пирин" за падналия самолет: Няма замърсяване на околната среда

Самолетът, който кацна аварийно в алпийската част на Пирин през миналия уикенд, все още е на територията на Националния парк.  Не е на лице замърсяване на околната среда , увери пред БНР директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. Малък частен самолет падна в Пирин Пилотът на падналия самолет в Пирин е с травми на главата, гърдите и..

публикувано на 01.07.25 в 12:26
Плаж в Каратона, Пелопонес, Гърция, 14 май 2021 г.

Гърция - отново предпочитана за почивка от българите

Има ръст на записванията за почивка в Гърция - поне с 10%. Това заяви пред БНР Анелия Терзиева – управител на туроператорска фирма с дългогодишен опит в организирането на пътувания към Гърция. "Интересът е много голям. Гърция е много конкурентоспособна спрямо цени. Гърците предлагат много по-добри цени и условия ", посочи тя.  По..

публикувано на 01.07.25 в 11:38

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".    Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..

публикувано на 30.06.25 в 18:30

Прекалява ли държавата с акциите в хосписите?

Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..

публикувано на 30.06.25 в 07:57
Наталия Ефремова

Наталия Ефремова: Трудови договори не се преподписват заради еврото!

Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..

публикувано на 30.06.25 в 07:07
Ивайло Вълчев

Ивайло Вълчев за доклада за РСМ: Ще направим всичко, което правилникът ни дава като оръжие

" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ".  Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..

публикувано на 29.06.25 в 12:43
Новата съпредседателка на ГСДП Бербел Бас

Германските социалдемократи обсъждат дали да поискат забрана на "Алтернатива за Германия"

Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..

публикувано на 29.06.25 в 09:03