Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

| обновено на 26.03.25 в 13:42
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.
Снимка: БГНЕС

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова, главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския университет. Как може да се справи и предпази обществото в такива случаи, както и как да разговаряме по темата с децата си, които вероятно са видели зверствата онлайн – теми в интервюто на Мария Петрова с Валерия Витанова.

Категоричната реакция на обществото след случая с изтезания и убийства на животни за пари, за които са арестувани 26-годишната Габриела Сашова и 35-годишният Красимир Георгиев, е изключително важна, обясни психологът доктор Валерия Витанова.

Главен асистент доктор Валерия Витанова

"Единственото хубаво от тази наистина притеснителна ситуация е всъщност, че голяма част от хората според мен реагираха и реагираха наистина, защото усетиха, че това е нещо, което наистина е аморално, от една страна, и от друга страна, съзнавайки, че тази агресия в крайна сметка един може да рефлектира и върху хората, което няма как да не бъде притеснително", заяви тя.

Правилната оценка на психическото състояние на извършителите, както и работата с тях, за да не продължат да бъдат заплаха за обществото, ще бъдат ключови в хода на процеса и след това.

"Става въпрос наистина, каквито са моите подозрения, за този тип антисоциално личностно разстройство. Обикновено тези хора не търсят помощ, а всъщност може да се работи в тази посока. Например когнитивно-поведенческите терапии са един много добър вариант, който помага. В случая, понеже има и престъпно деяние, моята надежда е да им бъдат назначени и изследвания и след това препоръки за работа, защото това нещо, което може да бъде променено. По принцип хората с такива разстройства, казахме, че типично за тях е циничното, неуважителното отношение, незачитането на правилата, трудно управление на импулсивността, липсата на емпатия. Разбира се, зависи откъде идва, ако въобще говорим за това разстройство, т.е. дали е свързано с някакви травми, които са преживени в детството, дали е свързано с наблюдаване на такъв тип поведение, примерно в семейството или наоколо. 

Много се говори за извършителите, но аз мисля, че не по-малък проблем са и поръчителите, защото хората, които са плащали за това и са гледали такива неща, изпитват удоволствие от такова нещо, това също не е редно. Те също са част от нашето общество. 

Ако се установи това разстройство и не се назначат терапии, това ще бъде наказание за обществото като цяло, защото този човек дори да го вкараме в затвора, ако не се работи, ако не се промени начина, по който той възприема и отработва и емоции, няма да се промени неговото поведение и неговата нагласа. Аз не казвам, че не трябва да лежат в затвора, но казвам, че ако става въпрос за разстройство, трябва да се работи и с него, т.е. да се правят терапии, защото иначе нещата стават безсмислени. Каквато и да е присъдата, излизайки в обществото, е много вероятно той отново и отново да се държи по същия начин", обясни специалистът.

Плакат от протест в защита на животните в София.

Както е необходима работа от специалисти с обвиняемите, така е важно хората да са наясно, че подобен тип разстройство не означава, че извършителите не са осъзнавали действията си.

"През 80-те години примерно на това личностно разстройство му се е казвало психопатия – психопат, социопат, а всъщност този тип, антисоциалното разстройство е нещо, което има определени признаци, но това не означава, че човек е невменяем и това ще доведе до това той да не носи наказателна отговорност. В никакъв случай. Този тип разстройства – личностните, те се делят в три големи групи. Всъщност това антисоциалното попада в група, която е свързана с именно нарушен контрол върху емоциите, върху поведението, което не означава обаче, че човек не е вменяем и че не може да носи наказателна отговорност. И около мен има много реакции: "Ще ги изкарат такива и такива и те ще се измъкнат". Аз не мисля, че има такава опасност. Пак казвам, защото този вид разстройство не означава, че те всъщност не могат да носят наказателна отговорност и че, казано на просто език, те не са нормални", подчерта специалистът.

Валерия Витанова допълни, че е нормално всеки един от нас, който е гледал кадрите с насилието, да изпитва силни емоции.

"Със сигурност човек, който е трябвало да види всичко това, няма как да не предизвика в него емоции. Няма нищо неловко в това и нищо срамно, че човек не може да се справи и че има нужда да говори и да сподели, да отработи тези емоции, защото със сигурност това е нещо много тежко. Ако всъщност не предизвика такова състояние, не би било нормално. Нормалната реакция е дори да се счупи човек, защото става въпрос за нещо наистина изключително натоварващо емоционално, така че най-нормалната реакция е и за възрастен човек по някакъв начин и за да може да вентилира, да отработи всички тези емоции, да говори с някого. Ако трябва да се консултира със специалист, който да му помогне как да се справи с тези емоции", обясни психологът.


Голямо значение оттук нататък има и това как ще бъде обяснено това насилие на децата в обществото ни.

"Даже с познати говорих и ми казаха: "Сега как да обясня на детето ми, новините са навсякъде, то видя, наистина му дойде много информацията и сега виждам, че то е тъжно, наранено, изплашено". Да, децата са по-чувствителни, по-сензитивни са към подобен тип неща. Всъщност децата са в този етап, в който изграждат представата си за света. За това кое е правилно и неправилно, кое е добро и лошо. Ние няма как да ги изолираме и да им представим света идеален, добър, в който няма предизвикателства, няма страшни и грозни неща. Да говорим откровено, разбира се, на подходящия за децата език защо това е лошо. Виждам много такива реакции: "Това са изроди, това не са човешки същества, те трябва да бъдат убити и т.н.". Трябва да обясним на децата, че всъщност има хора, които имат проблеми, които всъщност не съзнават жестокостта или изобщо пълноценно деянията си. Пак казвам, това не означава, че те не трябва да бъдат подведени под отговорност и че те са невменяеми, а просто, че при тях са притъпени не само емпатията, а изобщо емоционалните реакции, пък имаме засилена импулсивност.

Това на децата не го обясняваме с този език, но им обяснявам просто, че има хора, които не постъпват правилно и че всъщност това обикновено е свързано с някакви проблеми при тези хора и с някаква болест, че ще бъде работено с тези хора. Тези хора могат да бъдат променени. Не да прикриваме, не да се опитваме да им казваме, че всичко е наред, защото то не е наред. Това може да им създаде една грешна представа, че когато има проблеми, трябва да ме мислим за тях, да ги загърбваме, да бягаме от тях, да си затваряме очите. Не, по-скоро трябва да им бъде обяснено, че всъщност има начин за решаване на тези проблеми и, да, случват се страшни неща в живота, но всъщност, слава богу, това са неща, които в бъдеще могат да бъдат променени. Ние моделираме бъдещите хора, тези, които ще реагират на подобен тип ситуации и как ще реагират на подобен тип ситуации. За да не обградят дома на майката на въпросните хора, извършили това престъпление, и да смятат, че саморазправата е най-добрият начин, е много важно как ще изговорим нещата сега, днес, утре", заяви главен асистент доктор Валерия Витанова.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58