Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Тенев: За езиковата култура се говори кампанийно, но къде е цялата картина

| Интервю
Георги Тенев
Снимка: Ани Петрова

Ако нещо е прието за ценност в колектив, в общество, се грижат за него, ако не е прието като ценност, то изпада от фокуса. Понякога липсата на стратегия е също вид пропускане на важното. Понякога модата води пред същинския интерес. Важно е да се предлагат конкретни, ясни и прости неща. Така писателят и сценарист Георги Тенев коментира идеята на образователния министър да се увеличат часовете по български език и литература в училище за сметка на чуждите езици.

В интервю пред БНР Тенев сподели, че литературата – слово и книжнина, е важна тема за всички нас:

"Хубаво е, че се обръща внимание на тази тема. Общият извод от тази кръгла маса е, че не е лошо да има текстове, автори и произведение, които са по-близки във времето и с публичното присъствие на авторите да замесят нова спирала на интерес в учениците към литературата."

Според него е важно и каква е целта на обучението по БЕЛ, какво се случва с младите хора и за какво са в училище, на какво ги подлага образователната система и към какво ги провокира.

"За езиковата култура се говори кампанийно, но къде е цялата картина. Правило ми е впечатление, че често в образователната система се говори за програми и малко се говори за идеи. Каква е идеята за самото образование? Очевидно е "да учи, за да сполучи" младият човек. На хората е различна представата за сполука, но се очакват в това училище и това образование на тези младежи нещо да се случи с тях, което е добро. И това се случва колективно. Случва се в групата, колектива, в класа, в средата, в училището, в поколението. Основното е, че книгата завързва разговор и създава общество, да говорят помежду си и да изговарят какво чувстват, използвайки словото. Става въпрос за усвояване на най-важните способности, дарби - човекът да живее в общество, да говори, да артикулира, да разказва", сподели мнението си Тенев.

И препоръча:

"Обучението по литература сега, 2025  г., ако е скучно, по-добре да не се случва, защото няма как да увлече в разказа хората. Целта очевидно на изучаването, не просто да се информираме за Балзак, или Юго, или за Вазов, Христо Смирненски, е да мине този текст през хората, да се върне обратно, да извади техния глас, да направи това, когато му е времето – младите хора да творят."

 Според него работата на преподавателя, дори и в университетите, е да разкаже текста, ако е неразбираем за ученици и студенти.

 "Защото е човекът, който те води през света. Без човекът, който  е преподавателят, няма как да се случи. Това е този човек, които не се ограничава в програма, а работи с идея и води учениците през някакви събития", каза Георги Тенев.

И като пример посочи, че най-консервативната институция е християнската църква.

"Основният текст - литургии не са мръднали повече от 2000 години  и въпреки това през тези 20000 години във всяко богослужение се случва текстът, базовият, които е кощунствено да се пипа. Но проповедникът ще порповядна от свое име тук и сега, да преведе хората тук и сега със своя глас и отговорност. По жив начин да се общува", посочи Георги Тенев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Мария Николова

Грешки при растително базираното хранене - как балансирано да ядем?

Хранене и здраве и хранене след пост - темата коментира за "Нощен Хоризонт" специалистът по хранене и диететика доц. д-р Мария Николова . Доц. д-р Мария Николова работи в областта на хранене и диететиката над 20 години. Научните ѝ интереси са свързани със съвременните заболявания: затлъстяване и метаболитни заболявания, малнутриция,..

публикувано на 24.04.25 в 07:00
Много от хората в района на земетресението прекараха деня на открито.

Илхан Карабулут: Не знаем дали това е основното земетресение или предземетръс

"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок магнитуд. След това хората успяха да излязат, напуснаха домовете си и бързо напълниха парковите зони. След това станаха нови, вторични трусове – към 3.00 часа, към 5.00 часа. Тези, които имаха..

публикувано на 24.04.25 в 06:54

Граждани поискаха връщане на предишната организация на движението в центъра на София

Година след въвеждането на новата организация на движение около НДК, граждани от района излязоха на пореден протест с искане да се върне предишната. Протестиращите се събраха на кръстовището на бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" и затвориха временно едната лента от пътното платно, предаде БТА. Венцислав Банчев от организаторите..

публикувано на 23.04.25 в 22:10

Отлагат пускането на модерния затвор в дупнишкото с.Самораново

Министерският съвет прие днес изменение на свое постановление от миналата година, с което бе поставен срок за новия пилотен затвор и учебен център за 400 осъдени мъже в дупнишкото Самораново - този срок беше 30 април 2025 г. С приетото днес постановление срокът се запазва, но ще бъде валиден само за дейности по завършването на..

публикувано на 23.04.25 в 21:42

НАЗ призова да се отложи включването на торовете в списъка на рисковите стоки

След среща с представители на Министерството на финансите и НАП, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с публичен призив да се отложи включването на торовете в списъка на стоките с висок фискален риск.  Според заповед на финансовия министър, от първи май, торовете влизат в списъка на стоки с висок фискален риск, което..

публикувано на 23.04.25 в 21:17
Съдебната палата в Кюстендил

Ще довеждат под конвой свидетели по фалита на Дупнишката популярна каса

Свидетели по делото за фалита на Дупнишката популярна каса ще бъдат довеждани принудително на предстоящите заседания, а на 15 от свидетелите призовки ще бъдат връчени от Съдебна охрана. Това се налага, за да може процесът да бъде финализиран. Дупнишката популярна каса беше обявена в несъстоятелност през 2013 год. Досега съдът е глобил заради..

публикувано на 23.04.25 в 20:51
Скот Бесънт

Американският финансов министър: Георгиева и Банга да спечелят доверието на администрацията на САЩ

Американският финансов министър Скот Бесънт заяви днес, че управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Бесънт каза още, че Георгиева и Банга трябва да пренасочат дейността..

публикувано на 23.04.25 в 20:47