Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване: 82% смятат, че НС избира приближени до политически сили лица

Проучването е на "Глобал метрикс" по поръчка на БИПИ

| Интервю
Снимка: Юлияна Корнажева
Чуй новината! Чуй новината:

"Назначенията изместват нормалния законодателен процес. Само с кадруване се занимава НС приоритетно тези дни. Квотното партийно разпределение за тези органи е факт, местата вече са договорени и разпределени". 

Това мнение изказа пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Той цитира данни от изследване сред 1000 българи, проведено в периода 17-25 март. Проучването на "Глобал метрикс", което е по поръчка на БИПИ, показва очаквания в много голяма степен за негативна селекция при избора на еднолични и колективни органи, избирани от Народното събрание.
"Ако има някаква изненада, тя следва логиката си от това, че ДПС-НН вече замества АПС в подкрепа на управляващите и те всъщност кадруват заедно с мнозинството", коментира посочи Славев. По думите му хората ясно се ориентират в обстановката:

"82% смятат, че ще бъдат избрани приближени до политически сили лица, а 77% смятат, че ще бъдат назначени хора, които ще обслужват интересите на тези политически сили. В този смисъл това няма да са независими хора. Тази негативна селекция, която парламентът произвежда, следва негативната селекция, която партиите правят, когато излъчват своите кандидати за различните власти - за НС и за местните власти. В този смисъл търсене на хора, които като характеристики притежават за водещо лоялност".

Целта ни е да имаме публични институции и администрация, която да е независима и професионална, подчерта Славев в предаването "Преди всички", но обясни, че това става чрез осъзнаване на партиите, че това е и в техен интерес:

"Тези институции биха осигурили феърплей. Ако те обслужват силните на деня, то те се сменят през някакъв период. Ако те обслужват неговите интереси в един момент, в другия може да се обърнат като бухалка, което сме наблюдавали и което е страхът и да не се тръгне към избор на ВСС в момента, Инспекторат и антикорупционна комисия. Макар да са готови в комисия процедурните правила за тях, не минаха през пленарна зала през проваляне на кворума, именно защото не може да се гарантира в момента, че мнозинство (трябва квалифицирано мнозинство от 160 души) ще осигури такива послушни хора". 

90% от запитаните казват, че гражданското общество под някаква форма трябва да участва в процедурата по избор на органи през неправителствени организации. 

Славев е категоричен, че времето на гражданските организации не е изтекло. Обществото припознава легитимност в граждански организации да участват в този процес и те я търсят, защото доверието към други институции - правителство, парламент, бизнес, медии, намалява драстично. 

По отношение на предстоящия избор на омбудсман, той допусна:

"Начинът, по който досега избират органи, предполага, че ще се търси човек, който няма да се конфронтира с това мнозинство и който ще гледа положително на това мнозинство при едни предсрочни избори".

Теодор Славев коментира и съобщеното от Европейската прокуратура, че започва административно разследване за възможни неправомерни действия от страна на българския европейски прокурор Теодора Георгиева.
"Атаките срещу нашия европейски прокурор дойдоха след едно събитие, което организирахме - интервю, което тя даде за "Капитал", в което тя посочи конкретни проблеми - как са възпрепятствани разследвания на Европейската прокуратура в България от български институции. В него тя директно казва, че съзира зад това политически натиск. Забележително е, че този орган (Европейската прокуратура) съумява да намери възможност да провери и евентуално да се самоизчисти - нещо, което нашият ВСС не показва, че може да направи. Това е примерът с Нотариуса и SS клуба. ВСС не стигна до там да изчисти системата. Същият аршин би трябвало да важи и тук, ако това се потвърди".

Европейската прокуратура много трудно ще направи своята проверка без да разчита на българските институции, които са магьосници по това да представят реалността по-различна, отбеляза експертът и добави:

"За нас това като общество, което трябва да направим, е да изискваме от институциите те да свършат своята работа".

Цялото интервю на Силвия Великова с Теодор Славев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 3300 са вече жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар

Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..

публикувано на 05.04.25 в 10:32

Започнаха спасителни археологически проучвания в района на Хераклея Синтика

 Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика.  Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..

публикувано на 05.04.25 в 10:26

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината.  Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил  и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..

публикувано на 05.04.25 в 10:21
Тони Николов

Тони Николов: Виктимизацията е бензин за националистите

Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..

публикувано на 05.04.25 в 09:58

Национални дни на кариерата се провеждат в София

Национални дни на кариерата се провеждат днес в София, за да срещнат млади хора и студенти с бъдещи работодатели. Изложението се провежда за 24-ти път и до края на месеца ще посети още пет големи градове на страната. Национални дни на кариерата 2025 е едно от най-значимите събития в страната, посветено на професионалната реализация на младите..

публикувано на 05.04.25 в 09:54

18 са жертвите на руската атака с балистична ракета в Кривой рог

Украйна съобщи за 18 жертви на руската атака с балистична ракета в Кривой Рог. Десетки са ранените.  Русия твърди, че в Кривой рог е атакуван обект, в който е имало среща на украински военни с чуждестранни инструктори. От министерството на отбраната в Москва съобщиха също, че през нощта са свалени 49 украински дрона. Най-малко 14 убити и..

публикувано на 05.04.25 в 09:36
Софийски университет

Ден на отворените врати във Философския факултет на Софийския университет

Студентският съвет към Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски"  организира Ден на отворените врати. Събитието ще започне в 10:00 ч. в 65-а аудитория на СУ на третия етаж на ректората. Кандидатстудентите ще имат възможност да получат подробна и точна информация от самите студенти и от Факултетния студентски съвет за..

публикувано на 05.04.25 в 09:26