Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за тенора Никола Николов

Честваме 100 г. от рождението му

Снимка: operasofia.bg

В рубриката за българското музикално минало „Помните ли…?“ отбелязваме 100 г. от рождението на тенора Никола Николов - един от големите български оперни певци на ХХ век. Той е сред най-обичаните и най-почитани български артисти, единственият, когото публиката буквално е носила на ръце след спектакъл в Софийската опера на „Трубадур“ от Джузепе Верди, в една от коронните му роли - на Манрико.

Никола Николов - Колето, както го наричат приятелите и почитателите му, е роден в София. От малък обича да пее - не само детски песни, но и модните тогава шлагери. Научава се да свири на мандолина. Едновременно с това рисува, като негов учител е Ненко Балкански. Все пак, на 13 - годишна възраст младият Никола за първи път посещава оперен спектакъл и това определя пътя му. Когато е на 17 чува един от прочутите певци по това време Събчо Събев и го моли да го приеме за свой ученик. С него учи в продължение на две години.

По време на военната си служба две години е солист на Ансамбъла на Българската армия. През 1946 г., по съвет на Събчо Събев, се явява на прослушване пред Любомир Пипков, тогавашният директор на Софийската народна опера, и същата година e включен в състава ѝ.

Кандидатства в Консерваторията и е приет на първо място сред певците, но се отказва от следването, защото вече е започнал солистичната си кариера. Приема поканата на  Петър Райчев, ръководител на новосъздадената Варненска опера да се присъедини към състава й. По-късно се връща в Софийската опера и блести в състава й десетилетия наред в централния теноров репертоар - в „Мадам Бътерфлай“, „Кармен“, „Селска чест“, „Трубадур“, „Аида“ и много други. През 1953 - 1955 година специализира в Москва, където работи с музикалния педагог Сергей Юдин, диригента Самуил Самосуд и режисьора Леонид Баратов. Поканен е за спектакли в спектакли в Болшой театър, пее в „Кармен“ и „Мадам Бътерфлай“ и представянето му е оценено като изключително. 

Никола Николов е третият българин (след Тодор Мазаров и Борис Христов), който пее в легендарния театър „Ла Скала“ в Милано. Под диригенството на Лавро фон Матачич той изпълнява ролята на Вашек в „Продадената невеста“ от Сметана. Следват многобройни покани и участия в световноизвестни оперни театри. Пее на сцените на лондонския Ковънт Гардън, Виенската Щатсопер, италианските „Сан Карло“, Театро "Ла Фениче", Театро Масимо и Римската опера, Метрополитън опера - Ню Йорк и много други.

В запис, съхранен в „Златния фонд“ на БНР, Никола Николов разказва за обичта на публиката към него - за незабравимите моменти в София, след онзи легендарен „Трубадур“, след който почитателите му са го носили на ръце и за овации от германската публика в Мюнхен.

В първите години на кариерата си, във Варненската опера Никола Николов се запознава със съпругата си - певицата Лиляна Василева, с която си партнират на сцената и споделят обичта си към оперното изкуство. Никола Николов е канен на щатна работа от най-престижните оперни театри: Ковънт Гардън, Виенската Щатсопер и Метрополитън, но избира да остане в България. В продължение на години, особено в края на кариерата си той обучава млади певци и им преподава тайните на белкантото. Сред многобройните му ученици са Калуди Калудов и Божидар Николов.

Вокалното дълголетие на Никола Николов е забележително. Той празнува своята 70-годишнина на 23 март 1995 г. на сцената на Софийската опера като участва в спектакъл на „Кармен“ от Бизе. А на празничния концерт през 2005 г., когато на сцената на националния ни оперен театър се събира съзвездие солисти, за да го честват, Никола Николов, вече на 80, участва в дуета на Манрико и Азучена от „Трубадур“. 

През 2001 г. той е обявен за почетен гражданин на София. Никола Николов завършва земния си път на 8 юли 2007 г. На фасадата на дома му в негова чест е поставена паметна плоча.

Рубриката "Помните ли...?" на "Алегро виваче" можете да чуете в звуковия файл.
               



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30