Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Официално посрещат първия F-16 на 12 април. Сагата с изтребителите е 20-годишна

| Репортаж
Снимка: Министерство на отбраната
Чуй новината! Чуй новината:

На 12 април ще е официалното посрещане на първия самолет F-16, който ще пристигне в България. 

Машината ще пристигне на собствен ход, с презареждане във въздуха, уточни министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Очаква се това да се случи около 26 - 28 март. 

Първоначално съобщението за пристигането на самолета дойде от заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Така, с двегодишно закъснение, до края на 2025 г. у нас ще дойдат първите 8 машини. 

Сагата за закупуването им обаче е почти 20-годишна. Първите стъпки са предприети още след влизането ни в НАТО през  2004-та. Тогава надеждата е била ескадрилата до 20 многоцелеви изтребители със съвременна електроника и подходящо въоръжение да е у нас между 2006 - 2015 г.

В едно от първите си интервюта по темата Румен Радев казва : "Трябва ни самолет за всичко". През 2005-а настоящият ни президент е командир на авиобазата в Граф Игнатиево, но и част от работната група за избора на самолета. Още тогава Радев не посочва предпочитанията си за западната платформа, но предупреждава, че ще мине време, докато самолетите бъдат напълно интегрирани във ВВС. Затова и препоръчва да се поддържа ресурсът и на МИГ-вете.

В онези години, докато работни групи все още мислят какво искат, а държавата все още няма парите за покупките, големите фирми вече ни предлагат.

За станалата през 2004-а година членка на НАТО България е чисто нов пазар, който може да избира между предложени от САЩ 16 нови изтребители Ф-18 "Супер Хорнет" за 1 млрд. долара, или втора ръка за по-малко пари. Суми, които прясно НАТО-вският ни бюджет не може да поеме, защото през 2004 г., че и до 2008-а година с под 2% от БВП трябва да се решават и другите проблеми на трансформацията на армията ни.

През 2010-а година, първото правителство на ГЕРБ решава процесът по избор на нов изтребител да бъде активиран, защото и МИГ-овете започват да остаряват, мотивираше се тогавашният министър на отбраната Аню Ангелов.

Към онзи момент страната ни нямаше одобрена стратегия за националната сигурност и нова военна доктрина и това напрягаше леко обстановката. Но и след 2011-а в България идваха все по-скъпи оферти – американски самолети за 1 млрд. и 300 милиона долара, за нови машини и 600 млн. долара за втора ръка.

През 2013-а правителството падна, плановете обаче не спираха. Към този момент страната ни вече имаше варианти за нови "Грипен" от Швеция, употребявани "Еврофайтър Тайфун Транш 1" от Италия и Ф-16 от МО на Португалия - с цялостен логистичен пакет от САЩ. Но тези оферти имаха таван на инвестицията, до 700 милиона лева.

В периода до 2014-а честата смяна на правителства провокираше повече политически търкания и бавене на проекта, а след 6 години – до 2020-а всичките ни руски изтребители трябваше да са "на земята".

Така се стигна до 2016-а – първата от поредицата ключови години за изтребителите. За първи път от влизането ни в НАТО предложение за купуване на изтребители стигаше до пленарната зала. А там говореха депутати само от опозицията. Но въпреки критиките – мнозинството одобри "на зелено" първите 650 милиона лева от предвидената инвестиция за милиард и половина лева.

Но оттук нататък проектът за изтребителите щеше да е под сериозен надзор. Доскоро писалият задания и критерии началник на ВВС генерал Румен Радев беше станал… президент, а неговото служебно правителство - на Огнян Герджиков, препоръча през лятото на 2017-а да се говори с шведската фирма "Грипен".

Третият редовен кабинет, пак на Бойко Борисов, уж щеше да говори с шведите, а създаде комисия, която да проверява процедурата за новия самолет. След три месеца работа Комисията "Грипен" препоръча: рестартиране на процедурата. Препоръча и нещо ново – да се вземе под внимание и офертата за нови американски изтребители Ф-16.

И така през 2019-а, за втори път, пак при кабинет на Борисов, в парламента влизаше сделката за изтребителите. Не само това, но получи зелена светлина от депутатите. И едно вето от държавния глава Румен Радев, което обаче се оказа без значение.

А колко и за каква поддръжка на самите самолети ще плащаме, ВВС ще разберат, след като дойдат първите 8 изтребителя. Никой вече не прогнозира кога Ф-16 официално ще поемат дежурството от отиващите в историята МиГ-29

Добромир Видев с хронологията на събитията в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кюстендил ще гласува бюджет от над 106 млн. лв, с 4,5 млн. лв дефицит

Община Кюстендил ще гласува бюджета си за 2025 год. при дефицит от 4,5 млн. лева - в началото на мандата дефицитът е бил близо 6,5 млн .лева, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Преодоляна е и друга финансова аномалия - заплатите на общинска администрация вече се изплащат за текущия месец, без забавяне, отбеляза той. Дефицитът отпреди година..

публикувано на 24.04.25 в 17:17
 Даниел Митов

МВР започва разговори с кметове за регулирането на движението на електрически тротинетки и мотори

МВР започва разговори с кметове на населени места за регулиране на движението на електрически тротинетки и мотори. Това съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Мерките са заради случаи, при които групи тийнейджъри карат агресивно подобни превозни средства и провокират водачите в центъра на някои от  големите градове.  Автомобил блъсна..

публикувано на 24.04.25 в 17:12
Стоян Братоев

Според Борис Бонев се очаква уволнение на Стоян Братоев от Столичния метрополитен

Очаква се на управителен съвет утре да бъде освободен директорът на Столичния метрополитен Стоян Братоев.  За това алармира общинският съветник и лидер на "Спаси София" Борис Бонев.  Той го тълкува като саботаж в строителството на новите линии на метрото. 

публикувано на 24.04.25 в 17:11
Грети Стефанова

Грети Стефанова: Няма криза в управлението на София

Няма криза в управлението на София! Това заяви пред БНР Грети Стефанова от групата на ПП-ДБ в Столичния общински съвет (СОС) във връзка с излизането на "Спаси София" от коалицията и добави: "ПП-ДБ в СОС сме силна и работеща коалиция. ... Проблеми има, но те са наследени от предходното управление на града. ... Трудно се разгражда..

публикувано на 24.04.25 в 17:08

БНБ внася в бюджета 550 млн. лв.

Българската народна банка направи вноска в полза на държавния бюджет в размер на 550 000 000 лева, съобщиха от институцията. Сумата е годишното превишение на приходите над разходите на БНБ за 2024 година.  Освен нея, тази година се предвижда банката да извърши и лихвени плащания по сметки и в полза на държавния бюджет до 250 000 000 лева.

публикувано на 24.04.25 в 16:45

ЕП: Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълвани 83%, а не 90%

Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълнени не 90%, а 83%. Това предложение се съдържа в проектозакон, одобрен от членовете на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика в Европейския парламент. Проектът цели справяне със спекулациите на газовия пазар и намаляване на цените на суровината.  Членовете на ЕС обсъждат..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Сарафов и близки на деца, загинали в катастрофи, с мерки за намаляване на жертвите на ПТП

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов и близки на деца, загинали в катастрофи, се обединиха около няколко мерки за намаляване на броя на жертвите на пътнотранспортни произшествия. Сред тях са подобряване качеството на разследванията, осигуряването на професионални и бързи експертизи и по-строги наказания. Разговорът, който..

публикувано на 24.04.25 в 16:24