Събитието е част от Европейската кампания за цифрово включване All Digital Weeks 2025, която се провежда между 17 март и 4 април в България и още 21 страни в Европа. Фондация „Глобални библиотеки – България“ за поредна година е координатор на събитията в страната ни, като насърчава активната роля на библиотеките като центрове за дигиталната трансформация.
52 събития, организирани от регионални, общински и читалищни библиотеки в 22 населени места в страната, са планирани под формата на презентации, семинари, демонстрации и работилници. Насочени са както към деца от предучилищна до гимназиална възраст, така и до пенсионери, а също и за широк кръг потребители.
Темите са свързани с киберсигурност и безопасен интернет, дезинформация и медийна грамотност, СТЕМ игри и програмиране за деца.
Мото на кампанията през 2025 г. е „Образовани дигитални граждани“ и се провежда в съответствие с целите на Европейската година на образованието за цифрово гражданство 2025 г. – инициатива на Съвета на Европа.
Защо е важна кампанията All Digital Weeks за България?
В общ план кампанията цели да повиши информираността за значението на дигиталните умения за личностно и професионално развитие. Според оценката на Europass 90% от работните места изискват основно ниво на цифрови умения, а 44% от европейците все още нямат такива, което изисква усилия в посока на преодоляване на цифровото разделение.
Предизвикателствата по отношение на цифровизацията в България засягат над 2/3 от населението в страната, което е без базови цифрови умения. Делът на хората с цифрови умения над основните у нас също е по-нисък от средния за ЕС, като това се отнася и за дела на специалистите в областта на ИКТ от работната сила. Въпреки положените в последно време по-големи усилия страната остава значително под средната стойност за ЕС от 45,7% с резултат от 32,6% – според данните, посочени в последния доклад от 2022 г. от Европейската комисия за индекса за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI).
Повече информация за събитията и кампанията може да откриете в сайта и социалните канали на ФГББ: https://glbulgaria.net/.
Интервю на Евелина Стоянова с д-р Тончева от Столичната библиотека чуйте в звуковия файл.С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..