След системата за ранно предупреждение и оповестяване, когато властите кажат какво се е случило, следват препоръки и от местната власт, и от държавата какво трябва да се прави.
Това обясни пред БНР Красимир Димитров, дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община.
По думите му на сайтовете на общините би трябвало да бъдат поместени информации за определените места за евакуация, за да могат гражданите да се осведомят за тях.
"За различните видове бедствия има различни места. Колективното средство за защита се използва за евакуация при военни действия или при химическа или биологична авария или инцидент. Вратите се затварят херметически".
Той посочи, че колективното средство за защита, популярно наричано бункер или бомбоубежище, в столичния квартал "Гео Милев" се стопанисва от Пожарната в добро състояние, било е учебен център, но има други, които не са в добро състояние и не се инвестира в това.
"В програмата на Столична община правим колективните средства за защита, които са отговорност на Общината, те са около 110. Това са под училища - в момента имаме в Обеля, в район Искър - убежища, където можем да свалим децата и да не се притесняваме за нищо. Колективно средство за защита има и на полигона за обучение на деца в Панчарево, където сме го направили с детски стаи, като в един дом, за да може децата, когато влязат в него при нужда, да преодолеят този стрес", уточни той и добави, че от дирекция "Аварийна помощ и превенция" поддържат наличните бомбоубежища, но не е чул да се строят нови в столицата.
Димитров посочи, че в София метрото е определено да бъде използвано като зона, в която хората да влязат за укритие, като се използват самите вагони и подземните станции:
"Има още какво да се желае по отношение на херметическото затваряне на вратите, от които се влиза в метростанциите".
Според Красимир Димитров на национално ниво трябва да има обучение по гражданска защита.
В София има 110 колективни средства за защита, в които гражданите на населеното място могат да се скрият при извънредни обстоятелства. 700 са те в цяла България.
Гл. инспектор Костадин Хаджидиманов от Националната пожарна обясни, че колективните средства за защита се делят на два вида - скривалища и противорадиационни укрития:
"Скривалищата предоставят по-висок клас защита и има оборудване, което ще пречисти въздуха в него. Приоритет е да ни предостави защита и комфорт, доколкото е възможно. Дълбоко под земята е, има врата със самозаключващи се механизми. В голяма част от жилищните блокове мазетата са изпълнени при изграждането им като противорадиационни укрития, предоставящи по-нисък клас на защита".
Той обясни, че поне два пъти в годината се осъществява контрол в колективните средства за защита от служители на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН).
"Това не са единствените възможности за укриване в извънредни ситуации - подлези, метро, гаражи и подземни паркинги са алтернатива. Те осигуряват някаква степен на защита, но не такава, каквато ни осигуряват специализираните обекти за колективна защита", обясни гл. инспектор Хаджидиманов и уточни, че ГДПБЗН е публикувала информация за т.нар. раница за бедствие с указания какво е необходимо да си приготвим при извънредна ситуация.
В предаването "Нещо повече" инструкторът по оцеляване и първа помощ Любомир Марчев коментира, че в България битува схващането, че не трябва да се дърпа дяволът за опашката, което е голям проблем, който пречи на превенцията от бедствия и подготовката за кризисни ситуации:
"Превенцията е най-важна! Трябва да имаме някаква идея как да действаме. Има едно правило в целия свят: 33% знания, 33% умения, 33% здрава психика и 1% късмет".
Марчев подчерта важността на т.нар. 72-часова раница, която е препоръчвана от години, а скоро и Европейската комисия даде съвет на гражданите на ЕС да имат подготвена такава раница с неща от първа необходимост.
Интервютата на Лъчезар Вълев с Красимир Димитров и Любомир Марчев и интервю на Добромир Видев с гл. инспектор Костадин Хаджидиманов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща е на обиколка в Западните Балкани, която започна снощи с първа спирка Сърбия. Очаква се днес президентът Александър Вучич и Коща да разговарят по ключови въпроси за отношенията между Сърбия и ЕС. Сръбският президент подчерта, че страната му е ангажирана с продължаването на евроинтеграцията..
Започнаха 41-те Кирило-Методиевски четения, посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Катедрата е основана в началото на 80-те години, за да утвърди това научно знание, напомни пред БНР доц. Ани Бурова, заместник-декан..
Турският президент Реджеп Таийп Ердоган заяви, че е готов да приеме делегации от Русия и Украйна за мирни преговори. "Всеобхватното прекратяване на огъня в Украйна ще създаде необходимите условия за започване на мирни преговори, възможност, която не бива да се пропуска", заяви Ердоган в телефонен разговор с украинският президент Володимир..
КНСБ излезе със специална позиция във връзка с членството на България в eврозоната. В нея се посочва, че крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще. В позицията се казва още, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да..
"Опасността не е преминавала, въпреки референдума. Не е нов, същият проект е – рано или късно ще бъде рестартиран ." Това каза пред БНР председателят на Трънското туристическо дружество Руслан Зарев във връзка с опасенията на местните хора заради евентуален златодобив в региона. Официално проектът стои като временно спрян, никога не е..
В страната започва кампания "Пътека на знанието", която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт. Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично..
Преходът, който започна с вдигнатия юмрук на президента, е редно да приключи с премахването на системата, която създаде този президент. Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той припомни, че при избора на сегашния държавен глава управляващата тогава партия ГЕРБ е издигнала слаб кандидат, за да спечели Радев и допълни, че остават..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..