Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънредни обстоятелства: Подготвени ли сме за реакция?

| Интервю
Красимир Димитров
Снимка: Евелина Стоянова

След системата за ранно предупреждение и оповестяване, когато властите кажат какво се е случило, следват препоръки и от местната власт, и от държавата какво трябва да се прави.

Това обясни пред БНР Красимир Димитров, дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община

По думите му на сайтовете на общините би трябвало да бъдат поместени информации за определените места за евакуация, за да могат гражданите да се осведомят за тях.

"За различните видове бедствия има различни места. Колективното средство за защита се използва за евакуация при военни действия или при химическа или биологична авария или инцидент. Вратите се затварят херметически". 

Той посочи, че колективното средство за защита, популярно наричано бункер или бомбоубежище, в столичния квартал "Гео Милев" се стопанисва от Пожарната в добро състояние, било е учебен център, но има други, които не са в добро състояние и не се инвестира в това.

"В програмата на Столична община правим колективните средства за защита, които са отговорност на Общината, те са около 110. Това са под училища - в момента имаме в Обеля, в район Искър - убежища, където можем да свалим децата и да не се притесняваме за нищо. Колективно средство за защита има и на полигона за обучение на деца в Панчарево, където сме го направили с детски стаи, като в един дом, за да може децата, когато влязат в него при нужда, да преодолеят този стрес", уточни той и добави, че от дирекция "Аварийна помощ и превенция" поддържат наличните бомбоубежища, но не е чул да се строят нови в столицата.

Димитров посочи, че в София метрото е определено да бъде използвано като зона, в която хората да влязат за укритие, като се използват самите вагони и подземните станции:

"Има още какво да се желае по отношение на херметическото затваряне на вратите, от които се влиза в метростанциите".

Според Красимир Димитров на национално ниво трябва да има обучение по гражданска защита.

В София има 110 колективни средства за защита, в които гражданите на населеното място могат да се скрият при извънредни обстоятелства. 700 са те в цяла България

Гл. инспектор Костадин Хаджидиманов от Националната пожарна обясни, че колективните средства за защита се делят на два вида - скривалища и противорадиационни укрития:

"Скривалищата предоставят по-висок клас защита и има оборудване, което ще пречисти въздуха в него. Приоритет е да ни предостави защита и комфорт, доколкото е възможно. Дълбоко под земята е, има врата със самозаключващи се механизми. В голяма част от жилищните блокове мазетата са изпълнени при изграждането им като противорадиационни укрития, предоставящи по-нисък клас на защита".  

Той обясни, че поне два пъти в годината се осъществява контрол в колективните средства за защита от служители на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН).

"Това не са единствените възможности за укриване в извънредни ситуации - подлези, метро, гаражи и подземни паркинги са алтернатива. Те осигуряват някаква степен на защита, но не такава, каквато ни осигуряват специализираните обекти за колективна защита", обясни гл. инспектор Хаджидиманов и уточни, че ГДПБЗН е публикувала информация за т.нар. раница за бедствие с указания какво е необходимо да си приготвим при извънредна ситуация. 

В предаването "Нещо повече" инструкторът по оцеляване и първа помощ Любомир Марчев коментира, че в България битува схващането, че не трябва да се дърпа дяволът за опашката, което е голям проблем, който пречи на превенцията от бедствия и подготовката за кризисни ситуации:

"Превенцията е най-важна! Трябва да имаме някаква идея как да действаме. Има едно правило в целия свят: 33% знания, 33% умения, 33% здрава психика и 1% късмет".

Марчев подчерта важността на т.нар. 72-часова раница, която е препоръчвана от години, а скоро и Европейската комисия даде съвет на гражданите на ЕС да имат подготвена такава раница с неща от първа необходимост.

Интервютата на Лъчезар Вълев с Красимир Димитров и Любомир Марчев и интервю на Добромир Видев с гл. инспектор Костадин Хаджидиманов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокурор даде показания пред СГС по делото "Сулев"

При претърсванията преди 2 години на адреси, свързани с намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, са били намерени чували с доказателства. Това каза един от прокурорите, разследвали тогава Петров  - Георги Иванов. Той даде показания по делото срещу неговия колега Константин Сулев, който е подсъдим за длъжностно престъпление. По..

публикувано на 03.04.25 в 16:48

Европейската прокуратура е арестувала трима души за ДДС измами в Германия, Полша и Германия

Европейската прокуратура съобщи днес, че във вторник по искане на офиса ѝ в Мюнхен са арестувани трима души и са извършени множество обиски в Германия, България и Полша във връзка с продължаващо разследване на схема за измами с ДДС на стойност 50 милиона евро, свързани с търговия на електронни устройства, предава БТА. Операцията е била..

публикувано на 03.04.25 в 16:47

Рестарт на санирането в Кюстендил

Саниране на два блока се прави  в Кюстендил - така дейностите по внедряване на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в града са подновени. Финансирането е по първия етап на Плана за възстановяване и устойчивост за около 27 млн. лева. Одобрените сгради са 23. По досегашните програми за енергийна ефективност в града са..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Илияна Йотова: Резултатът от гласуването показа, че моята прогноза се оправда

"Резултатът от гласуването показа, че моята прогноза се оправда. Преди няколко седмици казах, че след решението на КС и влизането на девета партия в парламента, мнозинството ще се радва на още по-голяма стабилност. Днешният резултат е поне с 25 гласа повече, отколкото беше гласувано самото правителство на Росен Желязков. Моето разбиране винаги е..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Парламентът одобри три проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица

На първо четене парламентът одобри три проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица. Приемането на такъв закон е сред условията България да получи от ЕС второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.  Проектът на Министерския съвет предвижда, че човек, който е изпаднал в неплатежоспособност, може да поиска за него да..

публикувано на 03.04.25 в 16:11
Георги Марков

Близки и приятели се простиха с барабаниста на "Щурците" Георги Марков

Близки и приятели си взеха последно сбогом с музиканта Георги Марков. Легендарният барабанист на "Щурците" почина във вторник на 73 годишна възраст. Поклонението днес беше в столичния катедрален храм "Света Неделя". С кончината на Георги Марков българската музикална сцена понесе тежка загуба, споделиха колеги-музиканти дошли да се сбогуват с него. Сред..

публикувано на 03.04.25 в 15:59
Министър-председателите на Унгария Виктор Орбан (вляво) и на Израел Бенямин Нетаняху - Будапеща, 3 април 2025

Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд

Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд. Изявлението дойде по време на посещението в Будапеща на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото съдът издаде заповед за арест заради войната в ивицата Газа. "Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд", обяви в кратко изявление началникът на канцеларията на унгарския..

публикувано на 03.04.25 в 15:47