Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАСА след успешната мисия по връщане на блокираните астронавти и в очакване на нов директор

Снимка: twitter.com/atlanticclubbg

Говорителката на НАСА Бетани Стивънс заяви, че президентът Доналд Тръмп е осигурил завръщането на Земята на астронавтите, блокирани с месеци на МКС.  Според Стивънс спасителната мисия е огромен успех за администрацията на Тръмп и само първата крачка към осъществяване на амбициозната космическа програма на Белия дом.

 
"Резултатът от изборите през ноември беше мандат от американския народ за промяна и президентът Тръмп извършва промени от първия си ден на поста. Както заяви в речта си по встъпване в длъжност, ще отидем на Луната, на Марс и отвъд. Но имаме по-малко от четири години да изпълним тази амбициозна програма, така че лидерът на НАСА трябва да започне работа час по-скоро."


Сагата с блокираните на МКС астронавти Бари „Буч“ Уилмор и Сунита "Суни" Уилямс завърши благополучно, след като вместо планираната седмица, те останаха в Космоса цели девет месеца заради технически проблеми с мисията на кораба Starliner. Извънредният престой предлага ценни уроци за предизвикателствата и рисковете при по-продължителни космически мисии, подчерта Уилмор на първата пресконференция след завръщането си.

 
"Няма да се връщаме назад и да казваме какво можеше да се случи или направи, кой човек или фирма е виновен. Гледаме напред и си взимаме поука от целия процес, за да имаме успехи в бъдеще."

Самите астронавти запазват спокойствие по повод удължения си престой, защото планирането на дадена мисия е едно, но подготовката винаги е по-сериозна, отбелязва Уирлмор и признава, че напрежението се усеща най-вече от близките им на Земята.

 
"Да, признавам, че беше трудно, защото не се подготвяхме за толкова дълъг престой. Но в семейството ми винаги сме обсъждали вероятността, че нещо такова може да се случи. Дори дъщерите ми са обучени да го очакват, защото баща им има уникална професия. Не е сред обичайните работи да напускаш планетата и те са наясно."


След като прекарват толкова дълго в орбита, астронавтите обикновено се нуждаят от сериозна рехабилитация. Според пулмолога и бивш военен летец д-р Винай Гупта Уилямс и Уилмор ще имат нужда от поне шест седмици, за да се адаптират обратно към нормалното земно ускорение. Той допълва, че намалените физически натоварвания във вакуума на космоса затрудняват поддържането на оптимална мускулна сила.


Въпреки непредвидените обстоятелства Уилямс определя престоя си в Космоса като прекрасно преживяване, което с удоволствие би повторила въпреки предизвикателствата.

 
"Мисля, че в нашата работа ставаме малко коне с капаци. Фокусираме се върху това, което вършим и не съзнаваме какво се случва на Земята. Неприятно ми е да го призная,  защото светът не се върти около нас, но ние се въртим около света. Така че сме много концентрирани върху работата ни в екип."


На този фон НАСА очаква утвърждването на номинирания от президента Тръмп за  ръководител на агенцията 41-годишен милиардер Джаред Айзъкман. Айзъкман има впечатляваща биография - той основава своята компания едва на 16-годишна възраст в мазето на семейния си дом. Днес Shift4 Payments обработва плащания на стойност над 260 милиарда долара годишно. Освен това Айзъкман може да се похвали със забележителна кариера в космическата индустрия, където направи история като първия частен астронавт, осъществил космическа разходка през септември 2024 година по време на мисията Polaris Dawn. Номинираният за шеф на НАСА е и опитен пилот с квалификация за управление на военни самолети и поставил световен рекорд за околосветски полет.

 
"Запален съм по авиацията и Космоса откакто се помня. Още в детската градина гледах снимки на космически совалки и казах на учителката си, че някой ден ще полетя в Коскмоса, а тя отвърна, че ще ме гледа от люлеещия си стол. А може би най-голямата ми мечта е в не чак толкова далечното бъдеще хората да достигнат до друга планета."



Номинацията на технологичния милиардер предизвика развълнувани реакции от страна на лидери в индустрията, които гледат на Айзъкман като човек на промяната, както и загриженост относно конфликти на интереси. Айзъкман има близки връзки с изпълнителния директор на SpaceX Илон Мъск, но му липсва опит в правителството или академичните среди. 


Според говорителката Бетани Стивънс Айзъкман е част от новата вълна милиардери, които се опитват да пренаредят порядките както на Земята, така и в Космоса.
   
 
"Първо, господин Айзъкман е първия цивилен, извършил космическа разходка. Второ, е благодетел и си партнира с хуманитарни организации. А за това, че е аутсайдер - и президентът Тръмп някога беше смятан за аутсайдер, но американският народ го избра отново на поста и така показа, че оценява бизнес уменията му. Господин Айзъкман също е успешен бизнесмен. Трийсетте астронавти и множеството политици, които написаха писмо в подкрепа на кандидатурата му, също са уверени, че е изключително подходящ да оглави НАСА."

Наскоро НАСА обяви и първата вълна от съкращения като част от драстичните намаления на федералния бюджет, наредени от американския президент Доналд Тръмп. По време на този първи етап, при който бяха освбодени 23-ма служители, НАСА уволни и главния си учен и известен климатолог Катрин Калвин. Назначена през 2022 г. от Джо Байдън, изследователката беше допринесла за редица ключови доклади на ООН за климата.


Откакто се върна в Белия дом, Доналд Тръмп направи редица промени, насочени към научната общност, включително големи бюджетни съкращения, уволнение на стотици служители във федералните агенции за климата и здравеопазването и цензуриране на определени теми в субсидирани проучвания.

 
"НАСА премахна понятията "първа жена" и "първи цветнокож човек", които ще кацнат на Луната по време на третата мисия "Артемида" от уебсайта си заради директивата на президента Тръмп. Той нареди премахване на термини и думи за разнообразието, равенството и включването от всички федерални интернет страници."


 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Висши ръководители подадоха оставки, след като бивш съветник обвини Би Би Си в пристрастност

Генералният директор на Би Би Си Тим Дейви и главният изпълнителен директор на Би Би Си Нюз Дебора Търнес подадоха оставки след като бивш съветник на корпорацията я обвини в „сериозна и системна“ пристрастност в отразяването на теми, включително Доналд Тръмп, Газа и правата на транссексуалните.  Шокиращите оставки идват в момент, когато се..

публикувано на 09.11.25 в 21:08

България засилва охраната по суша, вода и въздух, включително със защита от дронове на обекти на "Лукойл"

България засилва охраната по суша, вода и въздух - включително със система за защита от дронове - на обектите на "Лукойл" на своя територия, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Съобщението дойде след 20 ч. - малко след като изтече неофициална информация, че служители на ДАНС са влезли в "Лукойл Нефтохим Бургас"...

публикувано на 09.11.25 в 20:58
Хора от Мариупол пристигат с автобус за евакуация до евакуационния пункт в Запорожие, Украйна, 21 април 2022 г., Архив.

Принудителна евакуация на деца и родителите им от селища в две области в Украйна

В Украйна бе разпоредена принудителна евакуация на деца и родителите им от селища в Днепропетровска и Запорожка област, застрашени от настъпващите руски войски. В съобщението на министерството на териториалното развитие не се уточняват броят и имената на селищата. То идва на фона на съобщенията от руското министерство на отбраната за напредване на..

публикувано на 09.11.25 в 20:05

Задържаха петима в Испания заради принудителен брак на 14-годишно момиче с 20-годишен

Гражданската гвардия и каталунската полиция арестуваха мъж и жена в Навара за предполагаемата продажба на 14-годишната им дъщеря за 5000 евро, 5 бутилки уиски и храна на друго семейство в Лейда. Двете фамилии са арестувани заедно с 20-годишният младеж, за когото е трябвало да бъде омъжено момичето. Детето, което принадлежи към ромска..

публикувано на 09.11.25 в 19:36

Обслужването на цветните контейнери в 16 столични района се възстановява по график

Обслужването на цветните контейнери в 16-те района на София ще бъде възстановено от утре по график, съобщиха от "Екобулпак". Оттам посочват, че в рамките на няколко дни ще се положат усилия да бъдат наваксани и пропуснатите обслужвания. Отново настояваме за среща с ръководството на Столична община в лицето на Васил Терзиев, тъй като считаме че само..

публикувано на 09.11.25 в 18:47
Андрий Сибига

Киев: Всички, които ценят ядрената безопасност, да изискат от Русия да преустанови атаките по ядрената енергетика

Русия е атакувала "отново" електрически подстанции, захранващи Хмелницката и Ривненската атомна електроцентрала в западна Украйна. Това е станало по време на вчерашната масирана въздушна атака, съобщи късно снощи украинският външен министър Андрий Сибига. По думите му, нападенията, които "застрашават ядрената безопасност в Европа", "не са случайни,..

публикувано на 09.11.25 в 17:59
Президентът на Сърбия Александър Вучич.

Вучич: Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево, единствената в Сърбия

Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево - единствената в Сърбия, заяви президентът на страната Александър Вучич. Доставките на суров петрол за рафинерията бяха прекъснати миналия месец заради санкциите на САЩ срещу руската компания "Газпром Нефт", която притежава почти 45 процента, а заедно с "Газпром" - 56% от сръбския..

публикувано на 09.11.25 в 17:55