Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристоф Зееман: Европейският съюз ще трябва да прояви твърдост и постоянство, за да реши проблема

След митата на Тръмп: С какви козове разполага Европа в търговската война?

Клаудия Шмукер: Голяма част от митата са замислени така, че да ударят най-силните икономически сектори в Европейския съюз

| Репортаж
Доналд Тръмп
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира се, това се случва в типичния за Брюксел подход на изчакване и с надеждата, че не всичко е изгубено на масата за преговори. 

Европа държи малко козове, но един от тях е технологичният сектор на услугите, голяма част от който носи печалби на близките до Тръмп американски милиардери. Вече има идеи и как да бъдат оформени контрамитата, като очакванията са ударът да е насочен във важни за Републиканската партия щати, където ще е най-болезнено за нея - по подобие на списъка на Лондон, който с красивия британски хумор и добър анализ не пропусна да сложи стикове за любимия на Тръмп голф. 

В Деня на освобождението, по думите на американския президент, никой не празнуваше освен самия него и антуража му.

Германското дружество за външна политика организира среща с журналисти още на следващата сутрин. Марта Младенова я проследи. Тя представя вижданията по въпроса на Кристоф Зееман от Министерството на външните работи в Берлин и Клаудия Шмукер, която ръководи Центъра за геоикономика, геополитика и технологии в дружеството за външна политика:

"Денят на освобождението" всъщност е Денят на разрива - това е определението, което бих му дала от европейска гледна точка. Търговската политика на Тръмп "Америка на първо място" използва големия американски пазар като оръдие за постигане на различни геоикономически и геополитически цели и намерения в сферата на сигурността, които са в интерес само и единствено на Съединените щати", констатира Клаудия Шмукер на брифинг рано сутринта на 3 април след безсънната нощ, последвала обявяването на "невероятните" и "красиви" мита, с които Тръмп прати в историята международната система за свободна търговия.

"Митата бяха представени с реторика, изобилстваща от думи за прекрасното и красивото, защото са оръжието, избрано от самия Тръмп. Министърът на финансите Скот Бесънт казва, че митата са наложени по различни причини - борба с насрещни мита и други търговски бариери, но и за да се стигне до нови търговски преговори. Освен това митата ще се използват главно като източник на приходи, с които да се компенсират готвените от Тръмп данъчни облекчения. Бих добавила и четвърти мотив - подкрепа на американските производители. 

Администрацията на Тръмп е в състояние да наложи бързи и прости за прилагане мита от съображения за националната сигурност срещу всички, включително страни по споразумения за свободна търговия, като Канада и Мексико, и Европейския съюз, който иначе се смята за партньор и съюзник на Съединените щати". 

Според Клаудия Шмукер е необходимо да се разбере как се е стигнало до конкретните ставки на митата. 

"Реципрочните мита са изчислени по някакъв доста сложен начин. Наистина не виждам някаква убедителна логика. Базовата ставка е 10 процента. А реципрочната за Европейския съюз е два пъти по-висока - 20 процента. 

Това е поразително, защото всъщност нямаме значим дефицит по текущата сметка със Съединените щати. Ако добавим услугите, тя е почти балансирана. А по размерите на митата сме почти равни. Така че едва ли тези 20 процента са оправдани. За да наложи тези мита, Тръмп за пореден път използва предвидени в американските закони мерки за извънредни ситуации. Но остави твърде малко време - до 9 април - за преговори, към каквито Европейският съюз ще се стреми преди да предприеме контрамерки". 


Голяма част от митата са замислени така, че да ударят най-силните икономически сектори в Европейския съюз, убедена е Шмукер.

"В допълнение към реципрочните мита има и специфични за определени сектори ставки, с които се цели да бъде защитено американското производство. Тези мита, доколкото разбирам, не подлежат на преговори. Те засягат т.нар. пет големи сектора. Първият е стоманодобивът. 25-те процента върху стоманата и алуминия важат за всички - дори за Европейския съюз няма изключение. 

Вторият сектор е на автомобилите и авточастите. Тръмп обяви тези мита на 26 март и те влязоха в сила тази седмица. Останалите три сектора са фармацевтиката, която се очаква да бъде ударена в края на април, дървеният материал - също тогава - и полупроводниците".

Кристоф Зееман, който оглавява отдела за геоикономика и търговия в Министерството на външните работи на Германия, смята, че Европейският съюз ще трябва да прояви твърдост и постоянство, за да реши проблема.

"Не виждам как би могло да се излезе бързо от тази ситуация. Това ще се проточи с месеци, може би дори повече. Трябва да поемем дълбоко въздух и да се въоръжим с търпение. 

Митата за автомобилите вече са в сила. И според мен, от тях се вижда първо как никой няма да спечели, а всички ще загубят. Това е тежък удар за световната търговска система. 

И поразява всички. Развиващите се и нововъзникващите пазари са особено засегнати от доста високите ставки, които бяха наложени. Като цяло - икономическото развитие ще пострада сериозно. По заетостта може би ще си проличи най-скоро. А спиралата от протекционистки мерки и контрамерки ще доведе до геоикономическа фрагментация". 

Клаудия Шмукeр открива подкрепа на тезата на Кристоф Зееман в митата, насочени към най-близките до Съединените щати държави. 

"Търговската политика на Тръмп е формално оправдана и с решаването на политически въпроси и проблеми със сигурността. Канада и Мексико са първите страни, които бяха засегнати по този начин. Още на 1 февруари (по-малко от две седмици след встъпването си в длъжност) Тръмп обяви 25-процентни мита за Канада и Мексико под претекст, че не се стараят в ограничаването на нелегалната миграция и трафика на фентанил към Съединените щати. Затова той се позова на закони от времето на Студената война. В случая с Канада тези мита нямат никаква реална основа. 

Американският президент Доналд Тръмп с указа за вносните мита за стомана и алуминий

Преизбирането на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати е вододелен момент в световната търговия. Откакто се завърна в Белия дом, той пренебрегва или дори активно подкопава установените правила в глобален мащаб. Тръмп иска да реорганизира световния търговски ред според американските интереси, което ще доведе до огромни сътресения в трансатлантическата търговия".

Кристоф Зееман допуска, че всички мита подлежат на преговори. 

"От опита си с първата администрация на Тръмп, зная, че много неща подлежат на преговори, дори и да не изглеждат такива. Така че тепърва ще видим дали ще можем да се заемем със секторните мита. 

Ще продължим да подкрепяме действията на Еврокомисията и същевременно да поддържаме двустранен контакт със Съединените щати в опит да се договорим. За голямо търговско споразумение в момента не виждам перспектива. По-вероятно е да постигнем нещо за най-засегнатите сектори на икономиката. Но до няколко дни ще трябва вече да е ясна стратегията на Европейския съюз по въпроса. 

Трябва да се фокусираме върху това, което можем да направим. А то е укрепване на единния пазар, и то не само на думи, а с реални действия. Просто трябва да си напишем домашното". 

Според Зееман трябва да се комуникира със засегнатите от високите мита в Съединените щати, защото ударът върху американските потребители ще е много силен. 

"Трябва да им покажем, че сме важни за тях - че за всички ни е болезнено, когато трансатлантическите връзки са под напрежение. Така направихме по време на първата администрация на Тръмп. Тогава Германия организира специална кампания в Съединените щати, за мото на която избрахме две думи - една на немски и една на английски език - "WunderbarTogether". Не зная дали пак ще има нещо такова, но несъмнено трябва да ангажираме гражданското общество в Америка, научната общност, бизнеса". 

И в същото време да търсим по-силно партньорство с вече утвърдени търговски партньори в Америка, както и да разширим връзките на Европа с държави, с които досега не сме имали силно икономическо сътрудничество. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В силистренското с. Смилец продължава разчистването след снощните валежи

В силистренското село Смилец продължава разчистването на щетите, нанесени от обилните валежи снощи, когато бяха наводнени къщи, градини и улици. Причината е, че каналът там не е могъл да поеме стичащата се от високите части вода. Пред кореспондента ни Незабравка Кирова снощи кметът на селото Мария Димитрова каза: "Просто..

публикувано на 06.05.25 в 09:36
Димитър Ставрев

Димитър Ставрев за Ф-16: Много обичаме да се делим - това е поредният епизод от този сериал

" Не знам защо един чисто технически проблем, който не е фатален, се превърна в огромен вътрешнополитически проблем ". Това коментира пред БНР Димитър Ставрев - военен експерт и авиационен журналист от списание "Криле", във връзка със спора за новия Ф-16 и състоянието му. " Много обичаме да се делим на -фили и -фоби. Това е поредният епизод..

публикувано на 06.05.25 в 09:10
Илияна Йотова

Илияна Йотова е гост на българския контингент в Косово за 6 май

Българският военен контингент в Косово ще отбележи Деня на храбростта с тържествена церемония. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде гост на събитието в щаба на KFOR (КейФОР) в Прищина. Йотова ще се срещне с българските военнослужещи в състава на стабилизиращата мисия на НАТО в Косово и ще участва в отбелязването на Деня на храбростта и..

публикувано на 06.05.25 в 09:08

Пресъздават стари гергьовски обреди в музей "Етър"

Старите гергьовски обреди ще бъдат пресъздадени днес и в етнографския музей "Етър" край Габрово. На люлки, вързани на раззеленено дърво, ще могат да се залюлеят и малки, и големи. Гергьовските люлки са магнит най-често за децата и са традиция, наследена от предците ни, които вярвали, че като се залюлееш силата на дървото ще се пренесе..

публикувано на 06.05.25 в 09:00

Военен ритуал и фолклорен празник за Гергьовден във Велико Търново

С военен ритуал и фолклорен празник Велико Търново ще отбележи Деня на храбростта и Гергьовден. С военни почести ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност към търновското и българско войнство пред паметника "Майка България", пред паметната плоча на Военния клуб, на Арката на генералите и на паметника на генерал Сава Муткуров във Велико..

публикувано на 06.05.25 в 08:52
Частица от мощите на св. Георги в село Горни Лозе - в храм

Частица от мощите на св. Георги от Нигрита е изложена за поклонение в с. Горни Лозен

Днес е последният ден, в който може да бъде видяна частица от мощите на свети Георги от Нигрита, Гърция, изложена в храма "Свети Атанасий" в софийското село Горни Лозен. Църквата ще бъде отворена от 7.30 часа и ще приема хора, докато има желаещи. Частицата от мощите на свети Георги Победоносец идва у нас за втори път – за първи път беше..

публикувано на 06.05.25 в 08:37

Как изглежда армията ни между два парада?

Майор Джейсън Рoйко e човекът, който докара у нас първия Ф-16 в началото на април . Той ще е и инструкторът, който ще обучава българските пилоти у нас. Пред българските пилоти стои доста време на интензивни тренировки , каза майор Джейсън Рoйко в интервю за БНР. Според него повечето тренировки са ключът към усвояването на самолета .  Майор..

публикувано на 06.05.25 в 08:11