Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят.
Идеята за промяна в учебната програма е на министъра на образованието Красимир Вълчев. Мярката има възпитателен характер. Целта е учениците да придобият социално-етични и културни компетентности.
"Не е проблем учители и монаси да разговарят, но този уклон в момента – Българската православна църква да определя образователни политики, според мен, е малко рискован, да не кажа, че застрашава светското естество на нашето образование и за съжаление не се базира на никакви реални научни данни за ползата от религиозното образование", изказа мнение пред БНР д-р Женя Лазарова – психолог и невроучен.
"Прегледите на такава научна литература, т.е. документираните обективно такива опити както в САЩ, така и навсякъде другаде по света, показват, че религията не е благоприятна по никакъв начин за детското развитие", посочи тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
Д-р Лазарова цитира данни от проучване в 19 държави на 7 от големите религии, които показват, че няма никаква връзка между религиозната принадлежност на родителите или детето и склонността му да проявява емпатия или да помага на някого. Единственото, което е свързано с това, е да склонността да казват, че са по-добри хора, допълни тя.
Психологът определи като мит и твърдението, че религията дава по-добри възпитателни подходи:
"Големите научни проучвания, базирани върху различни религии, показват, че в религиозно базираните образователни подходи изключително много се фокусира върху подчинение и се изпада в свръхконтролиращи посоки, които вредят на развитието и предизвикват по-голям брой проблемни поведения в децата. Така че всъщност има даже контрапродуктивен ефект такъв тип образование. Същото важи и за възпитанието на базата на религия в рамките на семейството. Специално за християнските семейства науката казва, че има тенденцията те да са по-строги, да наблягат повече на наказателна дисциплина в семейството и това води до проблеми в развитието".
Д-р Лазарова подчерта обаче, че в определени райони за определени сегменти от обществото религията е много ползотворна.
Според нея ако имаме друг подход, който е общочовешки и не е базиран на религията, но приобщава и възпитава такъв тип ценности, които да важат за всички, това би било по-ефективно.
"Религията по начина, по който се предлага в момента – от ранна детска възраст, би навредила на адекватното социално-емоционално развитие", изказа мнението си д-р Лазарова. За нея ролята на педагогиката има 2 аспекта – да учи знания и да подпомага личностното израстване и съзряване, който в момента липсва в образователната система. Според нея религията не може да го замени.
Религията е субективна и няма как да се преподава по обективен начин, категоричен бе психологът. Според нея има много различни лоши сценарии, в които да се "изроди цялото това нещо".
Психологът смята, че евентуална оценка по дисциплина ще доведе до същите проблеми. По думите ѝ наказателната дисциплина вреди, травмира и не дава възможност за самостоятелно поемане на отговорност за решенията:
"Винаги зависиш от външен стимул и в момента, в който този външен стимул отпадне, спираш да следваш правилата, които той е налагал".
Средата в училище трябва да е подкрепяща, категорична бе Лазарова и заяви, че наказателната дисциплина не е ефективният метод на възпитание.
Цялото интервю на Ирина Недева с д-р Женя Лазарова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо. Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..
У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки..