Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министрите от ЕС, отговарящи за търговията, се събраха на извънредно заседание заради митата на Тръмп

| Репортаж
Снимка: Ройтерс

Министрите, отговарящи за търговията на страните-членки, се събраха на извънредно заседание в Люксембург, за да дадат насоки на Европейската комисия как да отговори на наложените миналата седмица мита от Съединените щати.

"Не сме виждали такива мита от един век. Тогава те доведоха до задълбочаване на голямата депресия, която пък доведе до загуба на милиони работни места и политически екстремизъм. Много историци казват, че тя пък е довела до големи международни конфликти", каза на влизане на заседанието Михал Барановски, заместник-държавен секретар по икономическото развитие и технологиите на Полша, чиято страна е ротационен председател на ЕС. 

"Надявам се да си научим уроците от историята. Затова полското председателство реши да свика този извънреден Съвет, за да се чуе разговор между страните-членки и те да дадат насоки на ЕК как да отговори на реципрочните мита, които САЩ наложиха миналата седмица.

Все още се опитваме да разберем реалната математика и идея, които стоят зад налагането им", подчерта Барановски и добави, че е повече от ясно, че няма да има печеливши след този сблъсък. Като пример той даде загубите през миналата седмица от около 5 трлн. долара на фондовите борси на САЩ. "Днес азиатските пазари търпят още загуби и може би, докато разговаряме, ще видим и още загуби в САЩ на борсите и пазарите. Така че това удря много силно американците, но и европейците, както и други страни по света", заключи той. 

Като цел на този извънреден Съвет той посочи запазването на здравия разум и единството на страните-членки, както и даването на ясни насоки на ЕК за преговорите й със САЩ. Според Барановски, трябва да се премине максимално бързо от изчакване към преговори. 

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович каза, че ще информира министрите за проведените миналата седмица разговори по време на посещението му в Съединените щати и ще обсъди с тях къде да поставим Европа в това, което, по думите му,  "определяме като смяна на парадигмата на световната търговска система", а също така как да се гарантира, че ще се осигури подходяща подкрепа и услуги за европейските фирми в тази много трудна ситуация и как да се ускорят търговските преговори с останалата част от света. 

По темата за Китай Барановски добави, че ще се обсъди и как да се избегнат вторичните ефекти от потенциален дъмпинг на Китай спрямо ЕС.

В сряда се събират постоянните представители на страните-членки, за да обсъдят отговора, а първите мерки ще бъдат обявени другия понеделник. Според източници от тук, има голям напредък за отговор на митата на стоманата и алуминия, като не се изключва никаква възможност. "Ще ударим там, където най-много боли", казват дипломати от ЕС. 

Председателят на Комисията по външна търговия на ЕП Бернд Ланге заминава в сряда за САЩ, където ще се опита потърси помощта на конгресмени и сенатори, за да повлияят на президента Тръмп. 

Миналата седмица Сенатът прие законопроект за премахване на американските мита срещу Канада, като решението бе подкрепено и от четирима републиканци.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисията по енергетика отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за ВЕИ

Парламентарната комисия по енергетика отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за възобновяемите енергийни източници. Това стана без дебати и без присъствие на представители на президентството. Промените в закона, които бяха прегласувани от комисията, бяха защитени от заместник-енергийния министър Ива Петрова: "С приетия..

публикувано на 28.05.25 в 21:59

Арести на лекари в Гърция за източване на Здравната каса

В Гърция са задържани трима фармацевти и двама лекари, с обвинение за организиране на престъпна група по издаване на фалшиви рецепти за скъпо струващи лекарства, които след това продавали на черния пазар за наркомани. Използвали личните данни на пациенти, като изписвали за тях лекарства за лечение на психични болести, които след това продавали на..

публикувано на 28.05.25 в 21:42

Рекордно високи температури за месец май са регистрирани в Испания

Испания преживява първата за тази година гореща вълна. Дни преди края на май температурите в южната част на страната достигнаха до рекордните 40 градуса. "Ситуацията е всичко друго, но не и нормална", казва говорителят на Държавната метеорологична агенция Рубен дел Кампо. По думите му е възможно Испания да преживее най-горещите дни за това..

публикувано на 28.05.25 в 20:59

ДАЗД представи ръководство за рисковете, застрашаващи децата

Практическо ръководство - насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места, ще бъде предоставено във всички общини, както и ще бъде достъпно за подрастващи, за родители, настойници, учители, психолози и др. Това каза пред журналисти Камелия Николова, главен директор на..

публикувано на 28.05.25 в 20:16

Ще забраняват отново движението на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера

Движението на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера отново ще бъде забранено през летния сезон - готви се специална заповед за въвеждане на забраните, каза за БНР кметът на Сапарева баня Калин Гелев. Насрочена е среща на представители на 9 служби и звена -  Общината, полицията, жандармерията, Регионалната дирекция по горите-Кюстендил, НП "Рила",..

публикувано на 28.05.25 в 20:05
Владимир Медински

Помощникът на Путин Медински е говорил с министъра на отбраната на Украйна Рустем Умеров

Помощникът на руския президент Владимир Путин Владимир Медински съобщи, че се е обадил днес по телефона на украинския министър на отбраната Рустем Умеров и му е предложил точна дата и място на среща, на която двете страни да си разменят меморандуми с условията за прекратяване на огъня. Русия предлага втори кръг преки преговори с Украйна в Истанбул на..

публикувано на 28.05.25 в 19:47
Атанас Запрянов

Атанас Запрянов: България все още няма отговор от САЩ за покупката на "Хаймарс"

България все още не е получила отговор от САЩ за покупката на ракетната система за залпов огън с повишена мобилност "Хаймарс". Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред ресорната комисия. Комисията одобри доклада за състоянието на отбраната и инвестиционните планове до 2032 година. Придобиването на ракетна система за залпов огън..

публикувано на 28.05.25 в 19:35