Авиокомпаниите редовно пренебрегват съществуващите правила, предупреждават от Асоциация "Активни потребители" и изказват опасения, че новите предложения не са в полза на пътуващите по въздух.
Настояването за тези промени идва от бизнеса. Авиокомпаниите не обичат потребителските права, защото за нас е право, за тях - задължение. Важно е обаче тези права и ангажименти на авиокомпаниите да бъдат справедливи, защото в противен случай знаете какво се случва - хората спят по земята, изпускат си важни събития в живота и така нататък. Без тези правила все по-често ще срещаме хаос по летищата, казва председателят на асоциацията Богомил Николов.
Понастоящем пътникът има право на обезщетение - компенсация, при закъснение над 3 часа. Предвижда се този срок да се удължи на 5 часа, което е щета за потребителя. При отменен полет авиокомпанията сега има задължение да ви премаршрутира веднага, а ако след премаршрутирането пристигнете в крайната точка пак с над 3 часа закъснение, трябва да ви изплати компенсации. Сега се обсъжда да се дадат между 8 и 12 часа на авиокомпанията, в които тя да намери решение, тоест, вие ще закъснеете, с да кажем 12 часа, и тя няма да ви дължи обезщетение, дава примери Николов.
Ако вие все пак искате и може да се придвижите по-бързо, ще трябва да го направите за собствена сметка, защото почти винаги човек ще си намери някакъв по бърз вариант. Всичко това е намаляване на ангажиментите и отговорностите, които вече са постигнати, прави равносметка той.
Регламентът за правата на пътниците от 2004 година е малко над 20-годишен, но през 2013-а започна инициатива за неговото актуализиране, модернизиране и адаптиране с нови условия. След това заради Брекзит и ковид кризата Европейската комисия остави на пауза тази инициатива и сега, в последните 2-3 месеца тя бе подновена в Европейския парламент, като предстои процедурата по съгласуване със Съвета на държавите членки, пояснява Богомил Николов и сравнява това с вид сделка.
Българското участие е значимо, защото евродепутатът Андрей Новаков е основният докладчик по тази тема, подчертава председателят на "Активни потребители".
"Буквално следващата, по-следващата седмица може да се реши, но понякога тези процедури се забавят. Надяваме се на дебат, на осветяване на проблема, защото най-лошото е, когато властта взема решения без необходимата обществена дискусия."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..