Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студът унищожи около 80% от насажденията с праскови, сливи и череши

Стопани в Сливенско: Очакваме помощ от държавата, застраховките важат след 20 април

| Репортаж

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. 

Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните коментираха, че при тази ситуация единствената помощ, която очакват е от държавата, защото застраховките важат след 20 април, а макар и пропаднали площите трябва да се обработват през целия сезон, за да бъдат запазени за следващия.

Тази сутрин част от стопаните на овощните градини споделиха притесненията си пред БНР.

Шансът дърветата да запазят плода си в минусовите температури е почти никакъв, коментираха загрижените стопани. Според тях няма спасение и в паленето на слама, в опит да спасят реколтата.

И за да подкрепят думите си, един от стопаните показва измерването на температурите по часове тази нощ.

Заедно с Коста Петров, председател на сдружение "Българска праскова“ отиваме до едно от дърветата, за да ми покаже пораженията от студа.

Коста Петров коментира, че е крайно време да се създаде гаранционен фонд, за който се говори от много време, но не все не се случва.


Прогнозата за тази вечер отново е за минусови температури. Температури, които ще доубият и малкото останали плодове. Стопаните твърдят, че праскови ще има, друг е въпросът от къде ще дойдат. 

И докато едни вече виждат поредна нулева година в градините си, то други виждат изгоден внос. С промяната на времето, може би идва и възможността държава и наука да се впрегнат и да създадат нови сортове овошки, за да се запази  родното производство и икономика в малките населени места.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Берковица отличи жители на общината със съществен принос в развитието ѝ

На Рождество на Пресвета Богородица Берковица отбеляза своя празник. Трима берковчани получиха награди за принос в развитието на общината Празничните прояви стартираха още през миналата седмица.  Днес в храм "Рождество Богородично" Видинският митрополит Пахомий отслужи света литургия, а за здраве и благоденствие на жителите на града бе..

публикувано на 08.09.25 в 21:17
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху към жителите на град Газа: Напуснете веднага

Нетаняху разпореди тази вечер пълна и незабавна евакуация на град Газа, след като по-рано днес беше обявено увеличаване на интензивността на въздушните удари там: "Всичко досега беше въведение към главното действие - сухопътно нахлуване на нашите сили в град Газа. Затова казвам на жителите му: "Слушайте ме внимателно, предупредени сте, напуснете..

публикувано на 08.09.25 в 21:07
Шабана Махмуд, министър на вътрешните работи на Великобритания

Лондон може да спре визите от страни, които не се съгласяват на споразумения за връщане на мигранти

Обединеното кралство може да спре визите от страни, които "не играят по правилата" и не се съгласяват на споразумения за връщане на мигранти, заяви новият министър на вътрешните работи Шабана Махмуд по време на среща на групата за обмен на разузнавателна информация "Пет Очи" в Лондон.  Шабана Махмуд приветства в Лондон ръководителя на службата..

публикувано на 08.09.25 в 20:24
Франсоа Байру е сочен от мнозина като следващ премиер на Франция

Френският премиер не получи вот на доверие

Съкрушително мнозинство във френското Национално събрание гласува против премиера центрист Франсоа Байру, който трябва да подаде оставка. Той се задържа на поста девет месеца, без да успее да прокара проектобюджета за справяне с растящия дефицит.  Край на правителството на Франсоа Байру: 364 депутати са отнели доверието към премиера, това води..

публикувано на 08.09.25 в 20:16

Германия и Франция искат "Лукойл" в 19-ия пакет санкции срещу Русия

Германия и Франция настояват в 19-ия пакет от санкции срещу Русия заради войната й срещу Украйна да бъде включен петролният гигант "Лукойл". За това съобщи Франс прес, като се позова на дипломати от Европейския съюз. Въпросният 19-и пакет се очаква да бъде обявен в петък, след като бъде координиран със Съединените щати. Съвместното..

публикувано на 08.09.25 в 20:13
Рафаел Гроси

Гроси: Времето за преговори между Иран и МААЕ изтича

Времето за преговори между Иран и Международната агенция за атомна енергия за цялостно подновяване на инспекциите в Ислямската република изтича, предупреди генералният директор на надзорния ядрен орган на ООН Рафаел Гроси, цитиран от Ройтерс.  Той изрази надежда, че дискусиите ще приключат до няколко дни. Иран спря достъпа на агенцията до своите..

публикувано на 08.09.25 в 19:42

Частично бедствено положение в община Свиленград заради пожар в Сакар планина

Опасно и бурно се разраства пожарът в Сакар планина между селата Младиново, Лисово и Костур в община Свиленград, където е обявено частично бедствено положение. Следобед стихията беше обхванала близо 1000 декара пасища и гори. Но вече се е разпростряла на 5000 декара и продължава да се разраства, съобщава областната администрация в Хасково...

публикувано на 08.09.25 в 19:12