Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Славов: Огромна част от държавното управление започва в тъмното

| Интервю
Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация "Прозрачност без граници“
Снимка: БТА

"Огромна част от държавното управление започва в тъмното. Оттам нататък каква прозрачност, отчетност и борба с корупцията очакваме?".

Това коментира пред БНР изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов относно избора на хора в регулаторите и очаквания вот на недоверие за корупция.
"Лицата в това правителство са познати отпреди, те не започват върху един бял лист на своята политическа биография. Виждате как се конструират т.нар. регулаторни органи. Къде е елементът на прозрачност и отчетност при подбора на лицата, които се предлагат в тези контролни и регулаторни органи? Начинът на подаване на CV-та и искане за кандидатстване е през политическите централи, а някъде и пред политическите персони. Как тогава се случи този подбор?", попита той.

И напомни, че това трябва да е подбор на най-добрите професионалисти в дадена област и хората с най-много опит. Държавата е в тежко състояние и изисква компетентно управление, подчерта Славов в предаването "Преди всички".

Днес депутатите ще обсъдят на първо четене два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Законът влезе в сила през май 2023 г. По думите на Калин Славов става дума за поредната поправка:

"Изначално законът беше приет въз основа на европейска директива, която ангажираше държавите да направят подобно законодателство. След това се наложи законът 3 пъти да бъде поправян, защото не сме транспонирали добре европейската директива. Това говори за качеството на българското законодателство. Говори и за неразбирането на логиката и философията на закона. Оттам нататък естествено нямаме и приложение, за съжаление". 

Комисията за защита на личните данни са получили по-малко от 100 сигнала, като голямата част от тях са по-скоро близко до жалбите, т.е. индивидуални нарушения на права, които не подлежат на разглеждане по този закон, посочи Славов, като изказа мнението си, че този закон не се познава - не само като съдържание, но и факта на неговото приемане.

"Отношението към този закон, за съжаление, е техническо, а не технократско, каквото може би трябва да бъде", смята той. 

По думите му логиката на закона е за промяна на организационната култура. Идеята е да съществува диалог между работника и работодателя и в неговите рамки да има правила, които дават спокойствие на работника, че когато говори за нередности на вътрешните процеси и предлага тяхното решаване, няма да бъде подложен на ответна реакция, обясни директорът на "Прозрачност без граници". Според него ако това се разбере, ще има позитивен ефект, но към момента не се разбира.

Славов уточни обаче, че въвеждането на това законодателство, а не просто създаването на закони, не върви добре в нито една европейска държава. Според него има объркване, което самата директива е създала:

"Това ще се окаже един не частен български проблем и решенията трябва да се търсят и малко по-високо".

Цялото интервю на Силвия Великова с Калин Славов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Токът за бита поскъпва средно с 2,58 на сто, парното и топлата вода - с 4,5%

От днес токът за бита поскъпва средно за страната с 2,58 на сто, а парното и топлата вода – с 4 и половина процента. Това е окончателното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране. Най-голямото увеличение на тока за бита е за клиентите на И Ви Ен – 3,6 процента, за потребителите на Енерго Про поскъпването е 2,52 на сто, а за тези..

публикувано на 01.07.25 в 11:52
Лодка с нелегални мигранти на пристанището на град Палеохора, о-в Крит.

Мерки срещу мигрантския наплив в Егейско море

Гръцки военни фрегати спират трафикантите, които транспортират нелегални мигранти към Егейските острови. Гърция силно затегна мерките по предоставяне на убежище. Смяната на министъра по миграцията не променя политиката на правителството към нелегалното влизане в страната, заяви министър Танос Плеврис вчера, когато положи клетва. Той каза, че..

публикувано на 01.07.25 в 11:47

С акция с пушек екоактивисти настояха за преминаване към зелена енергия

С акция пред Министерски съвет екоактивисти настояха за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, за да се избегнат все по-високи сметки за ток. Те запалиха печка на дърва пред сградата, за да призоват за преминаване към зелена енергия без замърсяване. Десислава Микова - координатор кампания "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България..

обновено на 01.07.25 в 11:36

Досъдебно производство по случая с 13-годишното дете, бито от баща си в Габрово

Районната прокуратура в Габрово е образувала досъдебно производство по случая с пострадалото дете на 13 години, което бе прието в болница след сбиване с баща си. Това съобщиха от Районната прокуратура, цитирана от БТА. Производството е образувано след проведена координационна среща в Дирекция "Закрила на детето" - Габрово с участието на..

публикувано на 01.07.25 в 11:06
Цветелина Тодорова

Цветелина Тодорова за българския читателски клуб в Берлин

"Да бъдеш част от българския читателски клуб в Берлин - това за мен означава на първо място принадлежност към една общност, м която не се превеждаме, а говорим на български език за българска литература, сподели за "Понеделник вечер" Цветелина Тодорова, която е член на български литературен клуб в Берлин.  "В клуба четем само българска литература на..

публикувано на 01.07.25 в 10:43
Кралският влак

Във Великобритания: До 2027 г. извеждат от експлоатация "Кралския влак"

Във Великобритания т.нар. Кралски влак ще бъде изведен от експлоатация до 2027 година, в рамките на мерки за спестяване на разходи. Британските медии съобщиха, че любимият вид транспорт на покойната кралица Елизабет II - "Кралският влак", казано метафорично, също е "достигна края на линията" и е на път да бъде изведен от експлоатация. На..

публикувано на 01.07.25 в 10:26

В очакване на новите "Литературни маршрути"

От утре започват новите летни "Литературни маршрути". Те са посветени на видеоигрите, градските граници, домовете на Вазови и ул. "Цар Иван Асен II".  Пред БНР Тодора Радева - създател на Фондация "Прочети София" и автор на проекта "Литературни маршрути" в София, разказа, че са решили тази година да направят този нетипичен литературен маршрут,..

публикувано на 01.07.25 в 10:16