Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Вотът няма да мине, любопитна е синхронизацията на Радостин, Костадин и Ивелин

"ДПС-НН е неизбежност за това управление, докато ПП-ДБ може да бъде избегнато"

| Интервю
Първан Симеонов
Снимка: Добрина Карамболова
Чуй новината! Чуй новината:

Вотът на недоверие към правителството, внесен от МЕЧ, е изгоден за двете страни, защото МЕЧ ползват ускорението, което им даде ходът на Наталия Киселова. Вотът няма да мине. Интересно е да се наблюдава това сработване на Радостин, Костадин и Ивелин, тази синхронизация на формациите е любопитна, предупреди Първан Симеонов от социологическа агенция "Мяра" в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира внесения вот от МЕЧ, както и какво може да се очаква.

Симеонов припомни, че преди години, когато 3 националистически формации - "Атака", ВМРО и НФСБ, застанаха зад обща цел - кандидатурата на Красимир Каракачанов за президент, той е събрал 570 000 гласа, а на предишните президентски избори е получил около 30 000 гласа.

И затова основателят на социологическа агенция "Мяра" смята, че тези действия с вота на недоверие може да се окажат вид синхронизация за по-нататък.

"И тримата лидери имат его, но е интересно да се наблюдава радикалнияj сектор. Различни са, но се конкурират за един и същи електорат. Чудно ми е, ако някога на президентски избори те застанат зад нещо общо", сподели той.

Според него, това което вотът прави, е, че очертава широката управленска ниша, а тя е от ПП-ДБ до ДПС-НН и "осветлява реалната подкрепа за това управление":

"Привидно Бойко Борисов може да избира между проевропейци и балканци. ДПС-НН е неизбежност за това управление, докато ПП-ДБ може да бъде избегнато".

И смята, че това, което имаме като теми, е малко странно, а управленският модел "Борисов-Пеевски" е познат от дълги години.

"Това, че има ново правителство, не означава нов модел на управление. Ако питаме хората кога да искаме вот на недоверие за корупция, ще кажат "давайте веднага". Но опозицията е затова. Проблемът е, че се понатрупаха малко и леко пресилено някакви обвинения към това управление за грехове на предишни правителства – за контрабандни канали, например", обясни Първан Симеонов.

И смята, че "шансът на това правителство е, че опозицията е много разцепена:

"Представете си колко трудно е на АПС да напусне управлението, битката за ДПС е окончателно спечелена от Пеевски и колко е трудно Пеевски да застане срещу това управление. Питанката е, Борисов дали няма да иска да преформатира управлението, защото едва ли е доволен от ролята си".

Той предупреди, че тези, които съветват Борисов да се кандидатира за президент, му правят мечешка услуга.

Симеонов коментира и насъбиращата се гражданска енергия:

"Казусът "Сияна" и много такива показват колко изтънели са нервите на българите. Приеха с облекчение, че има правителство, но всяко прекаляване на властта и разбунтуване на народи около нас сгъстява очакването да избият някакви протестни настроения у нас. Може да не се оправдае, защото 2020 г. изпуснахме парата. Но извън политиката, казусът може да избие в антиуправленски".

Социологът припомни, че гражданската енергия от 2020 г. не е изчезнала, просто не е намерила стопанин.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Митов: Изпратили сме на президента предложение за главен секретар на МВР, но няма отговор

Предприети са съгласувателни действия с президентството за назначаване на главен секретар на МВР, но до момента няма отговор. Това съобщи пред депутатите от вътрешната комисия министър Даниел Митов. "Още от самото начало след встъпването в длъжност на правителството и мен като министър сме предприели съответните съгласувателни действия с..

публикувано на 03.07.25 в 17:04
Фридрих Мерц

Мерц: Време е да пораснем и да покажем собствените си сили

Германският канцлер Фридрих Мерц защити днес в реч разходите от 5% за военна отбрана, приети на срещата на върха на НАТО. Той заяви, че Европа вече не може да разчита само на САЩ и трябва да направи повече за своята сигурност. Германският канцлер Фридрих Мерц говори днес пред конференцията на Федералната асоциация на кооперативните банки и..

публикувано на 03.07.25 в 16:51
Президентите на САЩ и на Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Владимир Путин заяви, че ще разговаря по телефона с Доналд Тръмп

Руският президент Владимир Путин заяви, че ще разговаря с американския си колега Доналд Тръмп по телефона. Това ще бъде първият публично обявен разговор между двамата лидери от повече от две седмици. "Днес ще разговарям с президента на САЩ", каза Путин пред руските медии по време на посещение в изложбен център в Москва

публикувано на 03.07.25 в 16:45
Християн Мицкоски

Мицкоски смята, че "по талибански" от доклада на ЕП се изтрива "македонската идентичност и език"

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски остро критикува отпадането на термина "македонска идентичност и македонски език" от доклада на Европейския парламент за напредъка на страната към членство в Евросъюза.  Той заяви, че е предупредил за такъв "инженеринг" и отправи остри критики към предишните управляващи, допуснали, "по талибански..

публикувано на 03.07.25 в 16:36
Любослав Костов

Любослав Костов: Линията на бедност не съответства на реалностите

В момента линията на бедност би трябвало да бъде около 782 лева , като използваме индекса на цените от малката потребителска кошница, докато Социалното министерство определя размера на линията по методиката, която е спрямо общата инфлация. Това каза пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, като подчерта, че от синдиката алармират от..

публикувано на 03.07.25 в 16:26

"Водовъртеж" в осем страни от ЕС удари мрежа за измами с луксозни коли

Мащабна операция под кодовото име "Водовъртеж", координирана от Европейската прокуратура, нанесе сериозен удар на престъпни мрежи, извършвали ДДС измами чрез продажба на луксозни автомобили втора ръка. Акцията се е провела едновременно в България и още седем страни членки на ЕС, включително Германия и Италия, като са извършени близо 80 обиска...

публикувано на 03.07.25 в 16:13
Министърът на финансите Теменужка Петкова в НС по време на дебатите по вота на недоверие към правителството -  3 юли 2025 г.

Петкова: България покри абсолютно честно и почтено критериите за членство в еврозоната

Гласуването на третия вот на недоверие към кабинета Желязков ще бъде в петък, 4 юли, от  13:10 часа. Вотът е внесен от "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие". Дебат по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков" Темата е провал във фискалната политика на кабинета. На този фон управляващите определиха одобреното изменение на Плана за..

публикувано на 03.07.25 в 16:07