Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вече сме в друга фаза с митата на САЩ - гадаем от днес за утре"

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

"Следете какво прави администрацията в Белия дом, а не какво говори"

| Интервю
Иван Михайлов
Снимка: Савина Спасова, БНР

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка, макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори.

Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България.

По думите му все по-трудно е да се коментира какво се случва след наложените мита от САЩ, а "вече сме в друга фаза - гадаем от днес за утре какво ще бъде и всички наблюдават с тревога".

Не толкова въпросът какво ще внася Европа от САЩ, а как ще се конкурира с големите икономики, подчерта той:
"Ние, Европа, сме много голям пазар. Тук е много важно да се направи бърз анализ какви са опциите за вътрешно потребление в рамките на ЕС, на континента, а и с нашите партньори. Ние гледаме Китай, но има много други региони за правене на бизнес. Но това е едни авариен план за изход".  
Следете какво прави администрацията в Белия дом, а не какво говори, това е формулата, изтъкна Михайлов:
"Надяваме се, че мисленето на бизнесмена не е изчезнало от съзнанието на президента Тръмп. Натискът вече е ясен от бизнеса".

"Тръмп използва търговските войни с много цели - не само икономически. Той иска да принуди отсрещната страна, която и да е тя, да седне на масата и да преговаря. Няма как политиката му да не следва и някакъв натиск от бизнеса. Той има обещания към избирателите си, поел е някакви ангажименти. В предизборната кампания това беше част от наратива на републиканците - връщане на производството обратно в САЩ. Колко е реалистично това? Знаем, че няма как да стане веднага. ... Тези работни места едва ли ги има веднага. А и експертизата навън, която е толкова много години, няма как да се върне толкова бързо обратно в САЩ. ... Глобалният свят прави едно устройство - било то телефон, автомобил, самолет с компоненти, които се събират от много страни", посочи Иван Михайлов.

Примерите как един базов автомобил, телефон или маратонки ще се окъпят многократно, ако се произвеждат в САЩ, той коментира като показателни за това, че неминуемо американският потребител ще понесе ефектът от тази икономическа политика на Тръмп.

Интервюто на Диана Янкулова с Иван Михайлов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04