Според организатора на бдението Леда Трифонова смъртта на Сияна е капката, която е преляла чашата на много хора. Не само в България, а и на сънародниците ни по целия свят.
„Преля търпението, защото ни писна да губим тези хора, особено малки деца по такъв нелеп начин и искаме да изкрещим това отвсякъде, където се намираме. Ние в Барселона сме далеч от България, но винаги се прибираме в родината и минаваме по същите пътища. Аз пътувам със страх дали няма да изскочи някой безразсъден шофьор. Това е другият сериозен проблем, освен състоянието на пътищата – манталитетът на водачите. Необходими са и много спешни мерки за организацията на движението по главния път между Плевен и Луковит при разклона за село Телиш, по който се движат изключително много камиони.“
Весела Антонова смята, че това е била поредната смърт, която е можело да бъде предотвратена.
„Българите заслужаваме повече грижа един за друг, за държавата, за пътищата ни и за децата ни. Вярвам, че този път ще има промяна, вярвам, че хората ставаме все по-активни да изявяваме гражданската си позиция. Младите родители са също доста активни в това да заявяват грижата към децата си и да изискват държавата също да се грижи. Това е двустранен процес, не можем да очакваме само от държавата, без ние самите да го заявим и да го изискваме.“
По думите на Снежана Буковска гражданското общество също има ключова роля в осигуряването на безопасност по пътищата.
„Тук има много обществени организации, които успяват да помагат на местната власт и излизат с предложения. Дори събират средства, когато е необходимо за нещо наложително - ако трябва спешен ремонт, или някъде да се постави знак. Тези организации много помагат да се движи обществото напред.“
Бащата на 12-годишната Сияна, която загина при тежката катастрофа край Телиш:
"Аз съм един глас, един баща, който загуби детето си, убито по най-жестокия начин на пътя. Един от стотиците. Никога повече не трябва да допускаме това безобразие да се случва в нашата държава. Всички трябва да се събудим, трябва да се изправим, да си подадем ръка един на друг, в диалог с всички институции, с цялата държава, която също спи. Призовавам ви никога да не забравяте и да не спирате тази енергия. Тя трябва да продължи и да започнем от днес да пишем не черна - бяла страница на спасените животи на пътя".
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..