Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

| Интервю
Снимка: АП/БТА

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда. Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс"

Колкото и да е тежко, хората осъзнават, че животът продължава, макар и много различен. 

"Тежко е! Трябва много време, само Господ знае", споделят хората и се надяват тази трагедия никога повече да не се повтори. В града има съмнения, че не тези, които са задържани, са истинските виновници за трагедията.
Докато властите в Скопие продължават да разследват причините за трагедията в дискотека "Пулс" на 16 март, хората в Кочани останаха и без кмет - Люпчо Папазов подаде оставка на следващия ден. В момента общински съветник изпълнява функциите му, а изявени местни личности и общественици поеха спасяването на града в свои ръце още тогава

Като старейшини членовете на Ротари клуба начертаха какво трябва да се направи - за младите хора, за родителите, загубили децата си, осъзнавайки, че повечето от тях вече гледат към чужбина.


Всички са убедени, че десетките изгубени животи платиха цената на корупцията. Малцина са тези, които знаят, че битката с корупцията започва от самите тях. 

За Зоран Тодоров - председател на Ротари клуба и на Сдружение "За здрав живот", сега най-важно е да се мисли за децата, които оцеляха при трагедията - да са добре и да им се помага. Според него докато всички се върнат към нормалното си състояние, ще минат години.

Това, че децата излизат гневни, показва, че ние, възрастните, не сме създали добра атмосфера, в която децата да не са гневни, смята Тодоров. 


Според него обществото трябва да търси отговорност, промяна и план за бъдещето. Той сподели, че би се борил с корупцията по различен начин. Борбата с корупцията тръгва от нас самите, категоричен бе Зоран Тодоров и добави, че освен това трябва да следим и за корупция при другите и така до най-високо ниво:

"Промяната трябва да я направим ние. Държавата сме ние, държавата я правим ние". 

Цялото интервю на Кети Тренчева със Зоран Тодоров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55