Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

| Интервю
Снимка: АП/БТА

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда. Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс"

Колкото и да е тежко, хората осъзнават, че животът продължава, макар и много различен. 

"Тежко е! Трябва много време, само Господ знае", споделят хората и се надяват тази трагедия никога повече да не се повтори. В града има съмнения, че не тези, които са задържани, са истинските виновници за трагедията.
Докато властите в Скопие продължават да разследват причините за трагедията в дискотека "Пулс" на 16 март, хората в Кочани останаха и без кмет - Люпчо Папазов подаде оставка на следващия ден. В момента общински съветник изпълнява функциите му, а изявени местни личности и общественици поеха спасяването на града в свои ръце още тогава

Като старейшини членовете на Ротари клуба начертаха какво трябва да се направи - за младите хора, за родителите, загубили децата си, осъзнавайки, че повечето от тях вече гледат към чужбина.


Всички са убедени, че десетките изгубени животи платиха цената на корупцията. Малцина са тези, които знаят, че битката с корупцията започва от самите тях. 

За Зоран Тодоров - председател на Ротари клуба и на Сдружение "За здрав живот", сега най-важно е да се мисли за децата, които оцеляха при трагедията - да са добре и да им се помага. Според него докато всички се върнат към нормалното си състояние, ще минат години.

Това, че децата излизат гневни, показва, че ние, възрастните, не сме създали добра атмосфера, в която децата да не са гневни, смята Тодоров. 


Според него обществото трябва да търси отговорност, промяна и план за бъдещето. Той сподели, че би се борил с корупцията по различен начин. Борбата с корупцията тръгва от нас самите, категоричен бе Зоран Тодоров и добави, че освен това трябва да следим и за корупция при другите и така до най-високо ниво:

"Промяната трябва да я направим ние. Държавата сме ние, държавата я правим ние". 

Цялото интервю на Кети Тренчева със Зоран Тодоров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58