Това коментира пред БНР дипломатът и бивш заместник външен министър Любомир Кючуков преди днешната среща на върха за Украйна в Лондон.
"Вече се говори за преговори – това е новото от началото на годината. Войната продължава, но в момента се отвори паралелно поле за търсене на край на конфликта – политическото, дипломатическото, т.е. появи се възможност за алтернатива на ескалацията на военните действия, която в продължение на 3 години на практика отсъстваше. Независимо от продължаването на военните действия, динамиката се премести в политическото поле в момента", смята той.
Според него и това, което наблюдаваме в Лондон, е част от тази динамика:"Това е един практически нов формат – събираш заедно инициаторите на т.нар. коалиция на желаещите – Франция и Обединеното кралство, със САЩ и Украйна, което и тематично обединява две съдържателни теми - преговорите за прекратяване на конфликта, които са водещи за САЩ, с ангажиментите за сигурност на Украйна след намирането на решение, които са приоритет за Франция и Обединеното кралство. Тук има 2 важни обстоятелства – опит да се изработи единна позиция на Украйна и съюзниците ѝ за преговорите, като ролята на Франция и Обединеното кралство не е посредническа между Украйна и САЩ, а тя се стреми да подкрепи Украйна в диалога ѝ със САЩ, за да се договорят условия при евентуалното постигане на споразумение".
Преговорите между САЩ и Украйна дипломатът определи като "финансово-икономически". От друга страна са разговорите между САЩ и Русия, които са геополитически, добави той. Според него обаче без директни преговори между Украйна и Русия решение трудно може да се постигне. По думите му един от основните проблеми в случая са териториите.
"Винаги в такива случаи, ако има общо съгласие, то е съгласие, постигнато на базата на огромни компромиси от всички страни. Това е въпрос на резултата от преговорите".
Вторият важен въпрос, който също спъва преговорите, са гаранциите за това, че войната няма да се възобнови след евентуалното примирие, отбеляза Кючуков в интервю за предаването "Преди всички". И добави:
"Тук вече не говорим на практика не говорим за членство на Украйна в НАТО. Актуалната идея от доста време насам са мироопазващи сили след подписването на споразумение, но това изглежда изключително трудно постижимо, защото за да спре огънят, трябва да има споразумение, а за да има споразумение, трябва да има преговори и съгласие на Русия. Трудно може да се очаква, че Русия ще се съгласи с разполагането на войски на НАТО в Украйна. Ако се разположат в Украйна такива сили, те няма да бъдат мироопазващи и няма да бъдат в условия на примирие, а ще са по-скоро контингент в условията на продължаващи военни действия".
Намирането на взаимно приемливо решение за гаранциите се очертава като ключовия въпрос, изказа мнението си Любомир Кючуков.
Европа затова изпадна, защото нито за момент не предложихме алтернативно решение за край на войната, посочи още той и каза:
"Нямаме визия за това кога и как свършва войната. Единствено залагахме на победа във войната с военни средства, но виждаме, че нашата позиция се промени през годините. Затова инициативата отиде другаде – в САЩ".
България ясно каза, че няма да изпраща свои войски за участие в бойни действия в Украйна, напомни дипломатът. От друга страна също предложи варианти за свой принос за гарантиране на сигурността на Украйна след евентуалното приключване на военните действия, добави той.
Цялото интервю на Спас Крайнин с Любомир Кючуков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия продължава контактите със Съединените щати по въпроса за Украйна, но липсва диалог с Европа и с Киев. Песков подчерта, че вариантите за уреждане на конфликта в Украйна не могат да бъдат оповестявани публично, защото така губят ефективност. Той коментира на брифинг медийни публикации за различни..
Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс предупреди днес, че Москва и Киев трябва да сключат сделка или Вашингтон ще прекрати усилията си за постигане на примирие, предаде АФП. "Излъчихме много ясно предложение и към руснаците, и към украинците и е време те или да кажат да, или САЩ да напуснат този процес", заяви Ванс пред репортери в..
Професионалистите по здравни грижи настояват да станат договорен партньор на Здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Поводът за това са преговорите, които стартират между Българския лекарски съюз, Националния рамков договор и Анекса към него. Нуждата от долекуване и продължителност на грижите в домашни условия в здравната система..
Европейската комисия наложи глоба от 500 млн. евро на Apple и 200 млн. на Meta. Мотивът е, че платформите не са спазвали свои задължения по Акта за цифровия пазар да предлагат на потребителите си избор на услуга, при която личните им данни да се използват по-малко. Председателката Урсула фон дер Лайен няколко пъти подчерта, че Комисията няма да се..
2780 лева става минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност - асистент - в държавните висши училища. По този начин действащата в момента заплата се повишава с 264 лева, което е ръст от 10,5%. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката. Новите възнаграждения в университетите са били договорени днес между..
Дори да подаде оставка, вече няма да подкрепим Васил Терзиев на нови избори! Това заяви пред БНР лидерът на "Спаси София" Борис Бонев и обясни: "Ако го беше направил веднага, със сигурност щяхме да го подкрепим! Но на този етап, когато видяхме, че той е човек, който се отмята от своите поети ангажименти, той не изпълнява коалиционната програма"...
"С минималната заплата в България можеш да си купиш девет пъти малката потребителска кошница. В Румъния - 17 пъти". Това обясни пред БНР Пламен Димитров, президент на КНСБ. С 4,6% на годишна и с 3,2 на тримесечна база се увеличава необходимият месечен доход за издръжка на живота към края на март . За един работещ той достига 1521 лева,..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес "...