Потвърждава се прогнозата, че войната в Украйна ще бъде дълга, с много жертви и единственият човек, който може да я прекрати, е този, който я започна, а той се казва Владимир Путин.
Това каза пред БНР заместник главният редактор на "Дневник" Петър Карабоев и коментира:
"Още в края на 2022 г., когато видя, че много от военните операции на руската армия не се случиха, военните анализатори и действащи военни започнаха да говорят за ситуацията на фронта в края на десетилетието. Не виждам към момента някаква перспектива за край на тази война".
Въпросът за Крим не би трябвало да бъде сред първите в списъка с приоритети в едни преговори за спиране на войната, подчерта той.
По думите на журналиста това, че във всички разговори между Вашингтон и Москва за Украйна не е включена Европа, е прекрасна новина за Путин:
"Украинската ситуация за Путин е триъгълна - той иска да се договори със САЩ, те са ключовият фактор, но той иска и да бъде изолирана Европа, тъй като тя е основният снабдител със средства и въоръжение за Украйна, ако американците си тръгнат. ... Няма преговори, това са разговори. Първо трябва двете страни да се договорят, че има за какво да преговарят, преди да седнат на масата, а те не сядат".
Според Петър Карабоев Белият дом може да постигне най-много някакво прекратяване на огъня за 30 дни.
"Путин показва с ракетните атаки по Киев, Харков и други градове и области в Украйна, че може да бомбардира и да изразходва (украинските резерви) от ракетите, които се изстрелват от системата "Пейтриът", защото те са крайна величина. Ако американците спрат да ги пращат, тези системи ще стоят празни, радарите им вероятно ще ослепеят, и каквото съберат германци, англичани и французи, за да им дадат - и няколкостотин да са, ще стигнат Украйна да изкара 6 месеца до 1 година и Путин ще може да прави в голяма степен каквото иска с Украйна", смята той, като добави, че в тази ситуация има и европейски сценарий за превъоръжаване.
Война не се печели, като бомбардирате с пачки, подчерта Карабоев и обясни:
"Военният бюджет е просто документ, в който са записани някакви суми. Война се печели с реални военни възможности - истински ракети, снаряди и самолети във въздуха. Затова има различни работни варианти за европейска подкрепа за Украйна. ... В момента разговорът от военни специалисти за въпросните групи или държави, коалиции по интереси, които ту се спихват, ту нещо не става, водят към най-логичния отговор и той е, че единствените, които имат и боен опит, и мотивация, защото е на живот и смърт, и могат да се сражават с руснаците - са украинците. Т.е. помогнете на украинската армия, недейте само да им обещавате, а им дайте това, което им трябва. Украйна ще си оправи законите с демобилизацията, това вече се оправя, каза го командващият на НАТО в Европа".
Когато икономиката на Русия е въведена на релсите на водене на война и когато знаят, че икономическата и социална щета от това да се спре войната е много висока, тогава се разбира, че въпросът е не дали Русия е заплаха, а коя ще е следващата държава, която тя ще провокира, коментира още той.
Интервюто на Стефан Кунчев с Петър Карабоев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) признаха, че по погрешка са стреляли по обект на ООН в централната част на ивицата Газа миналия месец, при което е загинал служител на ООН, съобщиха вестниците "Таймс ъв Израел" и "Аарец", цитирани от БТА. Досега ЦАХАЛ отричаха да са отговорни за удара в Дейр ал Балах на 19 март, при който загина българинът Марин..
Американският президент Доналд Тръмп днес насочи критиките си към руския си колега Владимир Путин след нощната масирана руска атака срещу украинската столица Киев, предадоха световните агенции. Жертви и ранени при въздушни удари срещу Киев и Харков "Владимир, СПРИ!" написа Тръмп в социалните мрежи и добави, че не е доволен от руските удари срещу..
Испания се отказа от оръжеен договор с израелска компания след политически натиск срещу правителството. Премиерът Педро Санчес еднолично отмени решението за купуване на боеприпаси на стойност над 6 милиона евро. Сделката предвиждаше доставка на 15 милиона патрона за Гражданската гвардия на стойност 6,6 милиона евро от израелска компания...
Един ученик е загинал, а най-малко трима души са били ранени при нападение с нож в частно училище във френския град Нант, съобщиха информационните агенции. Местни медии пишат, че нападателят е арестуван в учебното заведение след като е бил укротен от преподаватели. Учебното заведение е било евакуирано, на мястото са били изпратени голям брой полицаи и..
"Владимир, спри!" не е достатъчно, президентът на САЩ трябва да направи много повече като лидер на Свободния свят и да поведе коалицията от демократични държави, които трябва да се изправят срещу агресора Русия. Това каза пред БНР дипломатът Иван Анчев, съпредседател на Атлантическия съвет на България, в коментар на призива на Доналд..
Община Кюстендил ще гласува бюджета си за 2025 год. при дефицит от 4,5 млн. лева - в началото на мандата дефицитът е бил близо 6,5 млн .лева, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Преодоляна е и друга финансова аномалия - заплатите на общинска администрация вече се изплащат за текущия месец, без забавяне, отбеляза той. Дефицитът отпреди година..
МВР започва разговори с кметове на населени места за регулиране на движението на електрически тротинетки и мотори. Това съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Мерките са заради случаи, при които групи тийнейджъри карат агресивно подобни превозни средства и провокират водачите в центъра на някои от големите градове. Автомобил блъсна..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...