Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол.
Според проф. Георги Атанасов, у нас има открити около 200 скални светилища, манастири и култови комплекси, датиращи от различни исторически епохи – от късната античност през Първото българско царство до Второто българско царство.
"Обикновено като се каже скален манастир, представите ни отиват към исихазма, към Второто българско царство. Напротив – тук, в Добруджа без съмнение имаме колония от времето на късната античност, имаме колония от времето на Първото българско царство – може би най-голямата. В представите е наложена идеята, че скалните манастири са нещо извън времето и пространството."
Смятало се е, че там живеят отшелници, откъснали се от света. Специалистът опровергава тази теза:
"Нищо подобно – почти всички скални манастири са в непосредствена близост, в съседство, дори в подножието на крепостите както от периода на късната античност, така и в Първото българско царство. Има симфония между населението, градския живот и монашеството, което е духовният водач – това са образованите хора."
99% от скалните манастири в България се намират именно в североизточната ѝ част. В други региони те са единични – по един-два до Видин, Никопол и в Родопите. Проф. Георги Атанасов обяснява защо това е така:
"Скалните манастири са най-висшата монашеска добродетел. Най-извисените монаси живеят в скалните манастири. Скалната обител става нещо много специално. Манастирите са около държавните центрове. Това не е абсолютно, но има такава тенденция."
В книгата се разглежда и т.нар. скално култово строителство.
"То не започва със скалните манастири. Скални култови паметници имаме в трако-римската епоха", уточнява проф. Атанасов.
"Пещерата е не само място за живот. То е място на култ, на съзерцание. Място, в което се раждат идеи и се прославят герои", допълва той.
Книгата, посветена на скалните култови паметници в Добруджа, излиза благодарение на проект на Софийския университет "Св. Климент Охридски", финансиран от Фонд "Научни изследвания". Проектът, ръководен от доц. Албена Миланова, е част от по-широко научно изследване, чиято кулминация е именно изданието, което представя уникалното културно наследство на Североизточна България.
Изданието е ценно както за специалисти, така и за туристи, които търсят дълбочина и връзка с миналото. Авторът вярва, че този тип културно наследство има огромен потенциал за развитие на културен туризъм в региона.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в..