Това сподели Светла Чалъкова, главен редактор на българската секция на Радио "Ватикана", преди погребението на папа Франциск.
"Папата желае да бъде погребан като обикновен епископ, обикновен пастир на хората. Погребалната литургия ще бъде опростена. Няма да има полагане на тленните останки в три гроба, както беше досега, а само обикновен дървен ковчег, облицован с цинк. Към молитвата, която ще бъде отправена за успокоение на неговата душа, е прибавена и молитва от източните църкви", коментира Чалъкова в предаването "Преди всички".
"Всеки папа е различен от другия. Всеки папа си има своите виждания, носи своите новости. Това, което направи папа Франциск - отвори църквата за всички. Никой не трябва да се чувства изключен от църквата, независимо колко е грешен."
Траурът във Ватикана започва от утре и ще продължи до 4 май. За церемонията по погребението на Франциск се очакват се над 200 000 вярващи, поклонници и граждани и 170 делегации.
Кардиналите все още не бързат да обявят дата за конклава. По-рано от 10 май може би няма да имаме избран нов папа, отбеляза още Светла Чалъкова.
"Нормално е да бъдат спрягани имена за нов папа, но това са светски мисли и светски навици. Не се избира наследник на Франциск. Избира се наследник на св. Петър. Да се правят предположения е доста смело, като хазарт. Избирането на папа е Божа работа. Преди да започнат да гласуват, всички кардинали отправят молитва към Светия дух, за да ги вдъхнови."
"Папа Франциск е казал – да се отиде там, където има нужда да се помогне на църквата, на бедните", споделя Джузепе Гуарнели, представител на католическата общност у нас, който е в България вече 10 години и вече се определя като видинчанин.
Според него усещането за управлението на Франциск е било за "жива църква, която иска да стигне до последния човек на света", а самия папа описва като "смирен човек, който е отдал тялото и душата си в служба на Бога".
"Той беше внимателен към перифериите, към последните. Огромно уважение към всички хора, към тяхната история. Да не съдиш никого – това е нещо, което винаги ме впечатлява, защото е трудно! И да се носи надеждата. Винаги има надежда."
Чуйте повече от двете интервюта в звуковия файл.
Израелската армия нареди на палестинците да се евакуират от райони в северната част на Ивицата Газа в момент, когато американският президент Доналд Тръмп призовава за слагане на край на войната в палестинския анклав на фона на нови усилия да посредничи за прекратяване на огъня, предаде Ройтерс. "Сключете сделка за Газа, върнете заложниците", написа..
Паметната плоча на основателя на "Щурците" Кирил Маричков ще бъде открита на фасадата на дома му в София на 30 юни, понеделник, съобщиха от БТА като се позоваха на Столичния общински съвет. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, заместник-председател на Столичния общински съвет. Организатор на церемонията е семейството на Кирил Маричков, който..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски подписа указ, с който изтегля страна от Отавската конвенция за забрана на противопехотните мини, според документ, публикуван на неговия уебсайт, предаде Франс прес. "С настоящия указ... влиза в сила решението на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна от 29 юни 2025 г. за изтеглянето на..
Иран заяви, че има "сериозни съмнения" относно спазването от страна на Израел на прекратяването на огъня, влязло в сила на 24 юни след 12-дневна война между двете страни, предаде АФП. Израел започна военни действия срещу Иран на 13 юни с бомбардировки, при които загинаха ирански висши военни и учени, свързани с иранската ядрена програма. Израел..
Германия забрани поливането на частни градини с обществена вода заради рекордните суши в страната. Нарушенията могат да струват до 50 000 евро глоба. Пролетта на 2025 г. е една от най-сухите в Германия, откакто се водят метеорологични наблюдения. Между февруари и средата на април валежите са рекордно ниски, а нивото на подпочвените води е..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че сега се прави последен опит България да бъде спряна по пътя към еврозоната. Той коментира казуса пред Общото събрание на Младежката организация на ГЕРБ, която се провежда днес в София: Борисов: Ако ДПС-НН не застане до ГЕРБ, няма да има правителство и еврозона Протестиращите срещу еврото настояха за..
Залпово замърсяване доведе до измирането на голямо количество риба в река Марица край Пловдив. Три институции са извършили необходимите проверки, но резултати от взетите водни проби още няма. Тройна проверка търси причината за мъртва риба в река Марица Информацията допълва Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Сигналът за мъртвата риба..
Шумът в ушите е често срещано състояния, свързано с неприятно усещане. Причините за шума в ушите могат да бъдат най-различни. За да бъде..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има..
Когато политическа сила като ПП, която излиза с идеята за борба с корупцията, попада под ударите на компромати, това е проблем. Българите..