Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Един продължителен търговски конфликт е война на изтощение"

Клод Маурер: Сегашният световен ред е от полза за САЩ и Китай. Ако го разрушат, ще има само губещи

Китай ще извлече регионални политически ползи от търговската война със САЩ, смята швейцарският икономист

| Интервю
Снимка: БТА

Кой ще издържи по-дълго в търговската война между САЩ и Китай? Въпросът има не само икономически аспект, но и политически. На първо време икономиката на най-големия износител в света - Китай, ще страда. Еднопартийната система може да е най-големият враг на икономическия просперитет, но не е изключено да се окаже предимство, като по-скоро сплоти редиците около китайския президент Си Дзинпин заради вражеското отношение на САЩ. А как ще се отрази търговската война на Доналд Тръмп, когато американците започнат да усещат по джоба си негативните последствия?  

Вече се прокрадват медийни публикации, според които Белият дом обмисля да намали наказателните мита, които от седмици разтърсват световните пазари. Сред обсъжданите мерки е намаляването на митата върху китайските стоки от 145 процента на многостепенни мита, започващи от 35 на сто, написа Walt Street Journal. A Financial Times твърди, че САЩ ще освободят автомобилните части от митата, които тежат на автомобилните производители. Отстъплението е предизвикано от рязкото понижение на пазарите, както и от разочарованието на корпорациите.

Китай от своя страна обръща внимание на значителното разминаване между действителните резултати от търговската политика на САЩ и първоначалните й цели - да възроди индустрията в Америка. И то в онези щати от ръждивия пояс, които Тръмп смята, че са пострадали от приемането на Китай в СТО през 2001 година. Пекин отговори остро на американските мита - за момента те са в размер на 125 процента за американския внос. "Това не е учудващо", казва Клод Маурер от швейцарския икономически институт в Базел.

"Вашингтон и Пекин следват добре позната икономическа стратегия - отговаряш на ход, предприет от ответната страна, като се надяваш, че рано или късно другият ще отстъпи, защото е премината някаква въображаема граница. Това е типична ескалация, завихряне в спирала."

Тръмп твърди, че китайците са натрупали богатство на гърба на американския данъкоплатец и сега е дошло време Америка да отвърне на удара. Колко истина има в това твърдение? Носи ли Китай също някаква вина за ескалацията?

"С влизането си в Световната търговска организация Китай израсна от развиваща се икономика до водеща глобална сила. Но Китай запази митническата си политика от преди това. В този смисъл американците са прави. Всъщност, Тръмп не е променил отношението си в сравнение с първия мандат, нещо повече - тогава западните съюзници бяха на негова страна, че на Китай трябва да бъдат наложени ограничения.  

Сега обаче Тръмп наказва всички - неговите мита имат отражение върху световната икономика. Да не говорим за странната формула, по която изчисли митническите ставки, и че под ударите му попаднаха дори пингвините на Южния полюс."

Доналд Тръмп  Снимка: БТА

Залогът в търговската война между двете водещи икономики в света наистина е много голям. Какво развитие очаквате?

"Аз виждам две възможности: първата е продължаваща ескалация, която ще навреди и на двете страни. Втората е да се събудим някоя сутрин със статус на Доналд Тръмп в неговата социална мрежа или с изявление на китайския президент Си Дзинпин за постигнато двустранно търговско споразумение. Или дори за споразумение за свободна търговия. Защо не?

Аз обаче съм по-скоро песимист. Сигурен съм в едно - колкото по-дълго се проточи този търговски спор, толкова по-тежки ще са последиците за световната икономика."

А как ще се отрази китайско-американският търговски спор на Европа? Френският президент Еманюел Макрон изведнъж отново заговори за споразумението за свободна търговия с Меркосур - най-голямото обединение в Южна Америка с общ пазар от 250 милиона души.  

"Първото полугодие ще остане относително спокойно, но червената лампичка е светнала и усилено се говори за сключване на нови споразумения за свободна търговия. Едновременно с това много европейски държави се обръщат към собственото производство и подобряването на инвестиционните условия. В това няма нищо лошо, в Европа сме закъснели, а сега заради Тръмп се налага да си напишем домашното."

Основателно ли описваме това, което се случва между Съединените щати и Китай като война, търговска война, г-н Маурер?

"Струва ми се, че "война" е пресилено описание, но всъщност има един аспект, който напомня на война в буквалния смисъл, и това е изтощението. Един продължителен търговски конфликт е война на изтощение. Защото въпросът е - кой ще издържи по-дълго? Кой е готов да понесе по-голяма икономическа болка? И кой може да нанесе по-тежки икономически поражения на противника?  

Компаниите все пак ще намерят начин да се справят. Политиката на митата е от отминали времена. Днес производството е глобално, държавите са силно обвързани една с друга. Един смартфон може и да е американска разработка, но се произвежда в Китай с части от Виетнам и други азиатски държави, преди да бъде разпространен в търговската мрежа в целия свят. В днешните условия митата бързо се превръщат в бумеранг. Точно това ще се случи, или вече се случва на Тръмп, той ще го осъзнае и ще трябва да отстъпи."

Снимка: БТА

Какво да очакваме, г-н Маурер, в този сблъсък между популисти - единият популист с националистически уклон, а другият - популист по идеологически убеждения?

"В най-екстремния сценарий ще заживеем в нов световен икономически ред. Си Дзинпин иска да превърне Китай във водеща световна икономическа сила. А в очите на Доналд Тръмп Съединените щати продължават да са световният хегемон с най-силната валута в света. Трудно е да се предвиди кой от тези алфа мъжкари ще надделее.  

За разлика от Тръмп, Си не е написал, или поне ние не знаем за негова книга, но наскоро за първи път беше публикувана негова програмна реч още от времето преди да стане президент. Речта е за краха на Съветския съюз и причината според него е, че в Москва, вместо да отстояват убежденията си до край, са загърбили идеологията.

Не мисля, че Си се е променил. Не мисля, че би отстъпил от своите идеологически убеждения заради настъпили временни икономически смущения. Спомняте си, че дори пандемията и сгрешената политика за нулев ковид не накара китайският президент да преосмисли политиката си."

Тривиално е, но все пак да Ви попитам - кой ще спечели търговската война, кой ще мигне пръв?

"Тръмп вече малко отстъпи. Вътрешнополитически Си със сигурност е много по-стабилен от Тръмп, но икономически Китай е по-уязвим.

В тази война има само губещи. Сегашният световен ред е добър за американците. Американският долар е най-силната валута в света, американците могат да си позволят да живеят на кредит. Американската икономика също има достъп до изгодно финансиране. В същото време китайската икономика расте, инвестициите в производството са стабилни. От "фабрика на света" Китай се превърна в страна на иновациите. Така че Съединените щати и Китай имат единствено ползи от сегашния световен ред. Ако го разрушат, ще има само губещи."

Нямате ли усещането, че Китай е по-добре подготвен за търговската война?

"Както Съединените щати, така и Китай иска да се отърве от търговския дефицит, защото той е вид зависимост. В резултат на това Пекин обяви, че иска да се съсредоточи върху вътрешното потребление и върху китайското производство. Това не е нищо по-различно от America first на Доналд Тръмп. Си Дзинпин казва China first. Но не се получава, защото демографската криза в Китай се задълбочава, а преди това кризата в недвижимите имоти и дълговата криза в регионите се оказаха с трайни негативни последствия.

От друга, във вихъра на търговския конфликт китайците са значително по-сплотени, което се дължи до голяма степен на политическото устройство на държавата. В същото време в Америка хората са стреснати и постепенно започват да се бунтуват срещу безкрайните объркващи укази на президента.

И още едно предимство има Китай - неговите съседи в Азия гледат на Китай с известно възхищение и са щастливи, че Пекин се обръща към тях и търси тясно търговско партньорство. Пекин използва ситуацията да затвърди позициите си в регион, от който Вашингтон силно се интересува. Затова смятам, че Китай ще извлече политически ползи от търговската война със Съединените щати.  

Или иначе казано - Пекин предпочита да се бори с агресивна Америка, но агресивна само срещу Китай, вместо с агресивна Америка, която се е превърнала във водеща сила в Южнокитайско море. Пекин предпочита да се разправя само с един странен президент, който размахва укази и таблици, вместо с велика сила край бреговете си. В Пекин и без това са се настроили да изчакат мандатът на Тръмп да свърши и да изтърпят още 3-4 години."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Болницата в Перник получи като дарение реанимационно термо легло

В разгара на кризата с родилно отделение в Перник, МБАЛ "Рахила Ангелова" е получила като дарение реанимационно термо легло и уред за обдишване на новородени. С пост в социалната мрежа дарителите изразиха недоумение, че не са били предупредени за риска от закриване на отделението, а научили това на място в болницата и от медиите. За БНР директорът..

публикувано на 26.04.25 в 15:16

СО: Новият тунел на метрото е вероятната причина за пропадането на бул. "Цариградско шосе" в София

Голяма дупка се появи по локалното платно на бул. "Цариградско шосе" в София, откъм университетската болница "Св. Анна".  Временно е спряно движението по едната лента на платното. На мястото бяха изпратени инженери от направление "Обществено строителство" на общината, както и от "Метрополитен".  Участъкът е обезопасен и ще бъде укрепен. Столични..

публикувано на 26.04.25 в 15:09

Зеленски заяви, че срещата във Ватикана с Тръмп може да се окаже историческа

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че днешната му среща във Ватикана с американския му колега Доналд Тръмп може да се окаже историческа, ако бъде постигнат обсъжданият от тях мирен край на войната между Украйна и Русия, предаде Ройтерс. "Добра среща. На четири очи успяхме да обсъдим много неща. Надяваме се на резултат от всички..

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Дим в небето над Бандар Абас, Южен Иран.

Над 500 са ранените при експлозия на контейнери с газ на пристанище в Иран

Повече от 500 души са ранени при мощна експлозия на газ на пристанището в южния ирански град Бандар Абас. Инцидентът стана по времето, когато в Оман текат преговори за иранската ядрена програма.   Най-малко 195 души са ранени при мощна експлозия в пристанище в Иран Над 500 души са ранени мощна експлозия в пристанището на град..

публикувано на 26.04.25 в 14:59
Снимката е илюстративна

Предлагат промени, касаещи обществения транспорт до различните места у нас

Министерството на транспорта ще предложи законодателни промени, които да решат проблема с обществения транспорт до различните населени места в страната. Решението идва след среща на ресорния министър Гроздан Караджов с кметовете на всички 18 общини от Пловдивска област. Срещата се проведе в средата на седмицата заради проблемите, свързани с..

публикувано на 26.04.25 в 14:23

Турската полиция задържа 47 души във връзка с ареста на Екрем Имамоглу

Полицията в Истанбул задържа 47 души при полицейски акции, свързани с корупционното разследване, което доведе до арест на кмета на града Екрем Имамоглу миналия месец и предизвика най-големите протести от над десетилетие, съобщава Асошиейтед прес. Сред арестуваните в Истанбул, в съседния окръг Текирдаг и в столицата Анкара има високопоставени..

публикувано на 26.04.25 в 14:14

Над 250 000 души са присъствали на траурната церемония за папа Франциск

В Рим, в папската базилика "Санта Мария Маджоре", беше погребан Папа Франциск, по негово желание.  Преди това, на площад Свети Петър във Ватикана, бе отслужена заупокойна литургия от кардинал Джовани Батиста Ре в присъствието на делегации от над 160 страни и над 250 000 души присъстващи на площада и по съдседните улици и площади. Делегацията..

публикувано на 26.04.25 в 14:10