Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

| Интервю
Снимка: pixabay.com
Чуй новината! Чуй новината:

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск.

Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. 

"Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по някакъв начин мултиплицира до степен, до която да бъде трудно контролируем вече. След като отворихме темата, страшно много хора започнаха да ми пишат, да казват, че са подавали сигнали, че те ги знаят, познават ги, виждали са ги", коментира той и призна, че преди този случай не е имал представа за мащаба на проблема.

По думите му тези банди не са само в крайните части на града, а и в самия център:

"Разходете се по бул. "Витоша" след 19.30 часа и ще ги видите".

"Далеч съм от мисълта, че всички деца, които се обличат по сходен начин, са непременно такива, но това до голяма степен означава, че те симпатизират на тази модна тенденция. А крачката от симпатията до действието понякога е много малка", подчерта Димов в интервю за предаването "Хоризонт за вас". Според него зад това вероятно стои по-сериозен проблем:

"Вярвам, че голяма част от тях нямат психопрофил на престъпници и криминален контингент, но много скоро могат и да бъдат такъв. Границите са много тънки".

По думите му целта му е била да се повдигне дискусия по темата в обществото. "Споделяйки, ние можем да парираме част от тези симптоми", смята той.

Този проблем е реален, но и решим, категоричен бе Милен Димов. И апелира към институциите:

"Много спешно да се заемат, да влязат в ролята си и да видим промяна и то много скоро".

До момента нито една институция не се е свързала с него, за да коментират проблема, сподели той и добави мнението си:
 
"Ролята на обществото е да алармира. Оттам нататък тези, които сме ги избрали, трябва да си свършат работата".

Милен Димов отбеляза още, че Законът за противодействие на проявите на малолетни и непълнолетни е писан през 1964 г. До момента, през тези години този закон не е пипан, а нещата са се променили неузнаваемо, недоумява той. Според него този закон е инфантилен спрямо настоящата ситуация. Той апелира към всички депутати "да направят нещо за този народ".

"Повече от 30 години след началото на българския преход не си говорим за образованието и за това как от зубрещи ще създадем мислещи хора, а си говорим за това как децата ни да не ходят със страх на училище. Това не е ли някакъв абсурден парадокс? Затова искаме тази политическа декларация да бъде гласувана максимално бързо от всички парламентарно представени партии, които да заявят на ясен глас, че има политическата воля да се справим с този проблем. Хайде да я задействаме тази машина! Ако не друго, поне го дължим на децата си!", призова Димов.

Той апелира също и към родителите: "Говорете с децата си и ако има симптом, просто подавайте сигнали. Не се чувствайте сами в тази битка. Само заедно можем да решим този проблем".

Димов настоя още и за създаване на публичен регистър на опасните лица в България.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Милен Димов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30